„Pagrindinis tikslas buvo sukurti šiuolaikišką, patogų naudoti, geoinformacinių technologijų (GIS) pagrindu veikiantį įrankį, kuris skirtingoms tikslinėms auditorijoms – nuo gyventojų iki suinteresuotų institucijų specialistų – perduotų aktualiausią informaciją apie daugiabučių renovaciją. Žemėlapyje atsispindi įvairūs renovacijos įgyvendinimo Lietuvoje pjūviai, kuriuos leidžia nagrinėti sukurti žemėlapio filtrai. Šiuo straipsnių ciklu norime pademonstruoti interaktyvaus žemėlapio galimybes ir, pateikiant faktinius renovacijos naudą patvirtinančius rodiklius, paskatinti gyventojus imtis savo daugiabučio modernizacijos“, – sako BETA direktorius Valius Serbenta.
Nuo konkretaus daugiabučio iki šalies lygmens
Viešai prieinamo Lietuvos renovacijos žemėlapio funkcionalumas leidžia gauti informaciją apie atnaujintus daugiabučius ar jų renovacijos eigą keliais lygmenimis – visoje šalyje, atskiroje savivaldybėje bei apie pasirinktą konkretų daugiabutį. Turinio projekte bus apžvelgiama, kaip naudojant įvairius žemėlapio filtrus, rasti norimą informaciją apie daugiabučių modernizaciją.
„Šis įrankis suteikia galimybę skirtingais pjūviais analizuoti renovacijos pažangą Lietuvoje. Galima greitai ir paprastai susipažinti su bendra statistika – nuo 2005 m. pagal Daugiabučių namų modernizavimo programą atnaujintų namų ir šiuo metu vykdomų daugiabučių atnaujinimo projektų skaičiais, taip pat rasti išsamios informacijos apie kiekvieną savivaldybę ar konkretų daugiabutį“, – pažymi V. Serbenta.
Kokia renovacijos pažanga regionuose?
Inovatyvi platforma leidžia ne tik greitai ir patogiai įvertinti modernizacijos eigą, bet ir palyginti skirtingus miestus ar regionus. Šiame straipsnių cikle bus apžvelgiama renovacijos pažanga keturiuose Lietuvos regionuose – Aukštaitijoje, Suvalkijoje, Dzūkijoje ir Žemaitijoje. Į teigiamus pokyčius bus žvelgiama ne tik iš žemėlapyje pateikiamos informacijos, bet ir konkrečių savivaldybių bei daugiabučių administratorių perspektyvos.
Vertinant modernizacijos pažangą savivaldybėse, šiuo metu renovacijos lyderių pozicijas pagal renovuotų daugiabučių dalį užima Birštono (45,3 proc.) ir Druskininkų (36 proc.) savivaldybės, priskiriamos Dzūkijos regionui. Taip pat šiame regione renovacijos darbai įgauna pagreitį ir kitose vietovėse – Varėnos rajono (14,3 proc.), Alytaus miesto (12,4 proc.) bei Lazdijų rajono (12,7 proc.) savivaldybėse.
Tvirtas lyderės pozicijas užimančią Dzūkiją vejasi Aukštaitijos regionas, kur į akis krenta spartūs renovacijos tempai Ignalinos rajono (30,3 proc.), Panevėžio miesto (22,4 proc.), Jonavos rajono (20,2 proc.), Biržų rajono (16,5 proc.), Kupiškio rajono (15,8 proc.) ir kitose savivaldybėse.
Nuo Dzūkijos ir Aukštaitijos neatsilieka ir Žemaitija, kur kryptingą renovacijos pažangą demonstruoja Palangos miesto (25,1 proc.), Akmenės rajono (17,4 proc.) bei Plungės rajono (13,4 proc.) savivaldybės.
Kol kas lėtesniais daugiabučių renovacijos tempais pasižymi Suvalkijai priskiriamos Marijampolės (10,2 proc.), Vilkaviškio rajono (7,4 proc.) ir kitos savivaldybės, tačiau šiuo metu intensyviai atliekami senų daugiabučių modernizacijos darbai prisidės prie didesnių renovacijos mastų Suvalkijoje.
Aplikacijos daugiafunkciškumas
Taip pat turinio projekte bus išsamiai apžvelgti Lietuvos renovacijos žemėlapio filtrai, kurių pagalba galima greičiau rasti įvairius rodiklius, padedančius nagrinėti renovacijos procesus ir ženklius energinius renovuoto pastato pokyčius.
Aplikacija išsiskiria daugiafunkcinėmis galimybėmis: čia galima rinktis navigacijos įrankius ir naršyti žemėlapyje; paieškos įrankių pagalba ieškoti pagal adresą, miestą, savivaldybę; pasižiūrėti kaip renovuoti daugiabučiai atrodo nuo gatvės, pasitelkus gatvės vaizdų peržiūrą, filtruojant peržiūrėti pasirinktus renovuotų ar šiuo metu renovuojamų pastatų rodiklius.
Žemėlapyje keliais kompiuterio klavišo paspaudimais gyventojai gali gauti visus rodiklius, kurie aiškiai parodo renovacijos privalumus – ženkliai sumažėjusį skaičiuojamųjų šiluminės energijos sąnaudų poreikį, pastato energinio naudingumo klasės pasikeitimą, šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) sumažėjimą, projektų įgyvendinimo trukmę ir kitus duomenis.
„Žemėlapyje pateikiami renovacijos rodikliai padės išsklaidyti abejones dėl modernizacijos naudos ar savo daugiabučio atnaujinimo. Vis dėlto, norint pasiekti geriausius renovacijos projekto rezultatus, svarbu žinoti į kokius rodiklius reikia atkreipti dėmesį. Aplikacijos filtrų ir funkcijų apžvalga palengvins šią užduotį – kiekvienas galės greitai ir paprastai rasti naudingą informaciją“, – sako V. Serbenta.
Šiuo straipsnių ciklu siekiama supažindinti Lietuvos gyventojus su interaktyvaus renovacijos žemėlapio galimybėmis, kuriame pateikti svarbiausi modernizacijos rodikliai atspindi ne tik energetinius renovuoto pastato pokyčius, bet ir indėlį į aplinkosaugą, svarų vaidmenį kuriant gyventojų gerovę bei stiprinant visos šalies ekonominį konkurencingumą. Skirtinga renovacijos pažanga keturiuose Lietuvos regionuose – Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Žemaitijoje – parodo toliau kryptingai augančius daugiabučių modernizacijos mastus šalyje bei skatina savivaldybes ir gyventojus dar aktyviau jungtis prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos, kuri ilgalaikėje perspektyvoje atneš didelius pokyčius tiek energetinio efektyvumo, tiek klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo srityse.
Su interaktyviu Lietuvos daugiabučių renovacijos žemėlapiu galite susipažinti šiuo adresu: https://map.betalt.lt