Ne viskas auksas, kas auksu žiba. Šią seną lietuvių liaudės patarlę pastaruoju metu privertė prisiminti jau spėtas išliaupsinti britų banko „Barclays“ IT centro atėjimas į Lietuvą. Bet iš pradžių neatmeskime galimybės, kad ir šįkart koją mums kiša lietuviškas skepticizmas ir noras tiesiog pabumbėti, ir bandykime šioje istorijoje įžvelgti teigiamas puses.
Kaip skelbiama žiniasklaidoje, į Lietuvoje steigiamą savo IT centrą per 5 metus „Barclays“ įsipareigoja investuoti ne mažiau kaip 20 milijonų litų bei iki 2011-ųjų pabaigos sukurti ne mažiau kaip 250 darbo vietų. Iš pirmo žvilgsnio – belieka jiems parašyti didelį pliusą. Ir dar pasidžiaugti, kad net ir krizės metu mūsų šalis yra patraukli stambiems užsienio investuotojams. Tik visa bėda – kad iš pirmo žvilgsnio...
Mat britai ateina ne tuščiomis – jie gaus dotaciją, kurią oficialiai pažadėjo skirti mūsų Vyriausybė. Dotacija esą skiriama už išlaidas, susijusias su IT centro kūrimu ir veikla. Šiuo atveju įdomu pastebėti, kad minėtasis IT centras aptarnaus „Barclays“ banko mažmeninės ir verslo bankininkystės veiklą Vakarų Europoje. Kas tiesa, tas ne melas. Vadinasi, jokių paslaugų Lietuvos verslui jis neteiks ir šiuo metu stagnacijos apimtai šalies ekonomikai naujų atgaivos vėjų tikrai neįpūs.
Paprastai tariant, tiesiog žmogiškai smalsu, kodėl finansavimas teikiamas užsienio kompanijai, kuri įkuria savo eilinį IT padalinį kitoje šalyje ir, natūralu, kad į jį investuoja. O štai Lietuvos verslui belieka tik gailiai dūsauti ir pamiršti svajones apie valstybės skatinimą verslumą ir, žinoma, tas pačias dotacijas.
Beje, trumpam grįžkime prie nežibančio aukso temos. Ar tam tikras gaminys yra iš aukso, galime suprasti, tik pažiūrėję į jį iš arčiau ir pamatę įspaustą prabos ženklą. Lygiai taip pat ir su išvadomis – jas galima daryti, tik žinant visus faktus. Bet štai dotacijos „Barclays“ dydį gaubia nepermatoma paslapties skraistė – jis esą neskelbiamas dėl sutartyje numatytų konfidencialumo sąlygų. Ir šis faktas tikrai neprideda Vyriausybės bei britų banko susitarimui skaidrumo. Todėl kyla klausimas – ar Vyriausybės skiriama dotacija „Barclays“ nebus mokama iš Lietuvos IT įmonių sumokėtų mokesčių? Kalbama, kad dotacija skirta kompensuoti „Barclays“ išlaidas darbuotojų algoms ir mokymams.
Kaip bebūtų – mažiausiai ketvirtis tūkstančio naujų darbo vietų ekonominio sunkmečio ir spartaus bedarbių gretų augimo metu tikrai įkvepia. Neverta nė ginčytis. Iš kitos pusės, nesusimąstoma, kas sudarys banko-giganto IT centro personalą. Ogi tik pačios aukščiausios kvalifikacijos IT specialistai. Tai darbuotojai, kurių gausa Lietuva ir taip negali pasigirti ir kurie net ir šiuo sunkiu metu tikrai nemindžiukuoja eilėse prie darbo biržų.
Maža to – kad pakankamai kompetentingų specialistų, reikalingų šiam IT centrui, Lietuvoje apskritai nėra, pripažino net ir pati Ūkio ministerija. Peršasi logiška išvada – jeigu jų neužtenka, laisvas vietas banko padalinyje užims specialistai iš užsienio. Vadinasi, dalį „Barclays“ darbuotojų Lietuvoje sudarys iš vietinių IT įmonių pervilioti kompetentingi specialistai, likusią dalį – atvykėliai iš užsienio. Beje, aukštos kvalifikacijos specialistus Lietuvos IT įmonės paruošia iš savo lėšų ir konkuruoti su „Barclays“, kuriam Vyriausybė sudaro „šiltnamio“ sąlygas, joms tiesiog misija neįmanoma. Tad ar tos žadamos naujos darbo vietos yra tokios jau naujos? Tai bus dar vienas „skausmingas dūris“ vietinėms IT įmonėms, vietoj laukiamos paramos iš Vyriausybės.
Be abejo, tokio tarptautinio giganto kaip „Barclays“ atėjimas į Lietuvą turi džiuginti. Ir netgi labai džiugintų, jeigu šis planas B būtų skirtas padėti šalies ekonomikai, o ne... Na, tam, kam yra skirtas.
Balsas.lt skaitytojas Jonas Ūliukas