„Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ Vilniaus universiteto docentas, ekonomistas Algirdas Bartkus teigė, kad mokesčių sistema turi būti paprasta.
„Jeigu turėtumėme ir norą mokėti, ir kad šalis būtų prognozuojama, nuspėjama, tai pirmas dalykas turi būti – paprastumas“, – teigė pašnekovas.
Siūlo didinti PVM
Pasak A. Bartkaus, puiki alternatyva, kaip būtų galima surinkti daugiau pinigų į valstybės biudžetą, yra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) didinimas.
„Jeigu mes turime dabar tokią užduotį pasididinti tą finansavimą gynybai (du trečdaliai maždaug lėšų keliaus pas mus iš skolinimo, trečdalis tokiu atveju iš mokesčių), tai labai paprastas yra sprendimas – PVM tarifas nuo 21 iki 23 proc.“, – svarstė jis.
A. Bartkus teigia, kad PVM didinimo idėja nėra tokia bloga gyventojams, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
„Dalis politikų bijo to PVM didinimo, nes tai reiškia, kad automatiškai prekės pabrangsta.
Automatiškai prekės pabrangs, bet gyventojas šioje vietoje turi manevro laisvę, t.y. tu gali atsakyti kaip vartotojas“, – svarstė jis.
Ekonomistas sako, kad net jei ir tam tikri produktai pabrangs, gyventojai turės galimybę rinktis, t.y. pirkti kiek pigesnes prekes, o ne brangesnes.
Be to, ekonomisto įsitikinimu, brangesnių prekių ar produktų gamintojai tokiu atveju taip pat gali imtis veiksmų, pavyzdžiui, sumažinti kainas.
„Pažiūrėkime, kaip pasikeistų prekės , jeigu mes 2 procentiniais punktais padidintumėme PVM.
Tai ta prekė, kuri dabar kainuoja 0,99 cento, kainuos 1,01 euro. 11,99 euro pica kainuos 12,19 euro, kompiuteris vietoje 300 eurų kainuos 304,95 euro.
Tai ar žmogus priims sprendimą nepirkti tos prekę? Ne, jis ją pirks, jis tik sutaupys vėliau, šiek tiek mažiau įsigydamas prabangos prekių“, – kalbėjo A. Bartkus.
Ekonomistas mano, kad PVM didinimas šiuo atveju galėtų atsiliepti tik prabangos prekių gamintojams ir pardavėjams.
Visą pokalbį klausyti galite:
Kaip pažymi „Žinių radijas“, jau dabar aiškėja, jog su kai kuriomis išlygomis bus siūlomas visuotinis NT mokestis, vienu punktu didesnis – 17 proc. pelno mokestis, 12 proc. PVM lengvata vietoj 9 proc., taip pat trys gyventojų pajamų mokesčio tarifai, nepriklausomai nuo pajamų šaltinio, o tik nuo jų dydžio, – tai yra 20, 25 ir 32 proc., 10 proc. draudimo mokestis ir 5 proc. jo lengvata.
Koalicijoje kol kas nėra sprendimo dėl lengvatinio PVM tarifo vaisiams, daržovėms, ekologiškiems produktams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!