„Tiekimo ir gamybos klausimai turi būti atskirti“, – žurnalistams pirmadienį pabrėžė Energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kai Vyriausybei buvo pristatytos šilumos ūkio pertvarkos gairės. Jose numatoma miestuose atskirti šilumos gamybą nuo tiekimo, o šilumos tinklus galbūt perduoti valstybei.
Paklaustas, ką iš to gali laimėti vartotojas, ministras teigė, kad, pavyzdžiui, „elektros ūkyje atsirado daugiau skaidrumo, daugiau konkurencijos ir žymiai geriau užtikrinami vartotojų interesai“.
Jo teigimu, Europoje, skirtingai negu Lietuvoje, nėra paplitęs „tinklinis šildymas“, todėl analogiškos praktikos šilumos ūkyje nėra, tačiau, kaip ir elektros ūkyje atskyrus gamybą ir tiekimą: „galėtume žymiai skaidriau ir užtikrinant konkurenciją garantuoti šilumos tiekimą vartotojui ekonomiškai pagrįstomis kainomis.“
Jis priminė kaip prieš kurį laiką Grigiškėse buvo stengiamasi „riboti prijungimą, iš tikro stengiamasi neleisti atskiriems namams atsijungti“ ir pavadino tai negera praktika.
„Valstybė atsistotų tarp šilumos gamintojo ir vartotojo ir galėtų užtikrinti pakankamai didelį skaidrumą, nebūtų tų klausimų, kurie iškyla su šilumos tiekimo reguliavimu, kai vartotojams tiekiami arba per dideli šilumos kiekiai, arba per maži“, – sakė ministras.
Jis neatmeta, kad tais atvejais, kai šilumos ūkis yra išnuomotas, gali tekti sulaukti, kol baigsis nuomos sutartis, tačiau padėtis iš esmės pasikeisianti.
Anot ministro, turės būti įvertinta, ar konkrečioje savivaldybėje šilumos ūkis išnuomotas, kokiomis kainomis tiekiama šiluma, kaip naudojamas biokuras, kiek nusidėvėję šilumos tinklai ir panašiai. Paklaustas, kas – šilumos tiekimas ar šilumos gamyba – dėl tokios pertvarkos galėtų atpigti, ir kokios konkrečios naudos gali tikėtis vartotojai, ministras vengė atsakyti tiesiai.
„Aš manau, kad pirmiausia reikia užtikrinti didesnį skaidrumą, ir turint skaidrumą, žiūrėsime – piginti stengsimės visur, kur tai ekonomiškai įmanoma. Namo šilumos ūkis turėtų būti namo rankose. Bendrijos arba atskiri daugiabučiai namai turi susitvarkyti savo šilumos ūkius. <...> Taip pat reikia žiūrėti, kad būtų efektyvu“, – sakė A. Sekmokas.
Gamybos sektoriuje toks atskyrimas esą užtikrintų „normalią“ konkurenciją. „Nepriklausomi nuo gamintojo, šilumos tinklai turėtų leisti prisijungti visiems gamintojams, sukurti konkurenciją“, – aiškino jis, vėl pasiremdamas Grigiškių pavyzdžiu.
Premjeras Andrius Kubilius į žurnalistų klausimą, ar po tokių pertvarkų šiluma vartotojams tikrai atpigtų, taip pat tiesiai neatsakė: „Atsirastų daugiau sąžiningos ir skaidrios konkurencijos gaminant šilumą ir ją tiekiant. Tokios pertvarkos turėtų garantuoti įmanomai pigiausias paslaugas šilumos vartotojams“.
Šilumos ūkio įstatymo pakeitimus ir lydinčiuosius dokumentus planuojama parengti per kelis artimiausius mėnesius ir teikti svarstyti dar šios kadencijos Seimui.