Pavojingą stogų dangą sujudino tik škvalas, pagaliau ji utilizuojama
Nei asbesto šalinimo programa, nei Aplinkos ministerijos klerkai nebuvo pajėgūs sudaryti žmonėms priimtinų sąlygų pasikeisti sveikatai kenksmingų asbestinio šiferio stogų.
Šį atsakingų valdžios institucijų darbo broką atskleidė rugpjūčio 8-ąją praūžęs škvalas, kuris plėšė nuo namų stogų kenksmingą asbestinį šiferį ir nuklojo žemę jo nuolaužų kalnais.
Kaip tvarkytis - parodė gamta
Vien Varėnoje ir šio rajono kaimuose sugadinti daugiau nei 100 gyvenamųjų namų stogai, 11 iš jų - labai stipriai.
“Dirbame išsijuosę visais frontais, nes kaimuose tebestūkso kalnai nuolaužų, - “Respublikai" vakar prisipažino Varėnos rajono meras Vidas Mikalauskas. - Statybininkai šiuo metu pluša ten, kur žmonės virš galvos neturi stogo. Daug mūsų darbuotojų atšaukta iš atostogų".
Šiferio atliekas Varėnos rajone renka Trakų komunalinio įmonių kombinato darbuotojai. Rajono savivaldybė įsipareigojo už toną surinkto
šiferio sumokėti po 180 litų. Meras V.Mikalauskas dar suka galvą, kur rasti pinigų šioms išlaidoms.
“Iš Aplinkos ministerijos - jokios reakcijos, - apmaudo neslėpė V.Mikalauskas. - Turime didžiulius kiekius šiferio, laukia didžiulės išlaidos jį utilizuojant. Jie ten programą kūrė, bet niekas taip ir nepajudėjo. Norime žinoti iš jų, ar ta programa bus atgaivinta, ar ne. Yra rezervas gauti Europos lėšų. Gamta parodė mums ir Vyriausybei, kur reikia tvarkytis ir kaip tvarkytis. Palikti žmonių su nuodais negalime".
Problema pirmi susidomėjo žurnalistai
Nors įstatymas skelbia, kad šiferio nuolaužas į pavojingų atliekų surinkimo vietas turi pristatyti patys gyventojai, Varėnos rajono valdžia stengėsi šią naštą žmonėms palengvinti.
“Pas mus artimiausia tokių atliekų surinkimo vieta yra Alytuje, - vertino situaciją meras. - Argi veš į Alytų šiferį kaimo žmogus, kuris ir taip sunkiai sukrapšto litą kitą? Šiferį žmonės versdavo į pamiškes, į duobes. Todėl jau prieš porą metų pradėjome žmones raginti sandėliuoti šiferį, kol jo surinkti atvyks savivaldybės siųsti darbininkai".
Mero kvietimu Varėnoje vakar lankėsi šiuo metu atostogaujantį aplinkos ministrą Gediminą Kazlauską pavaduojantis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Vienas iš esminių klausimų, kuriuos aptarė ministras ir meras, buvo šiferio atliekų šalinimas ir šių darbų kompensavimas.
“Problema yra didelė, nes mes nuodijame ir aplinką, ir žmones, - teigė V.Mikalauskas. - Tačiau iš Aplinkos ministerijos nepaskambino nė vienas specialistas, nepasiteiravo, kaip mes spręsime tą problemą. Pirmieji tuo susidomėjo žurnalistai. Žmogų reikia skatinti pasikeisti senų konstrukcijų šiferinius stogus, priešingu atveju valstybei tai kainuos kur kas brangiau - teks mokėti kompensacijas, suteikti kitokią pagalbą. Vyriausybė turėtų apskaičiuoti, kokį nuostolį privačiam sektoriui ir pačiai valstybei atneša toks delsimas".
Interviu
- Ar tik škvalas gali išjudinti stogų keitimo ir šiferio surinkimo problemos sprendimą? - “Respublika" pasiteiravo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Jono ŠIMĖNO.
- Čia reikia visur planuoti lėšas. O kai nėra lėšų - galima kalbėti, kiek nori. Kadaise Artūras Paulauskas pasakė, kad visus šiferius pakeisime, bet pinigų juk nebuvo. Šiuo atveju, likviduojant ekstremalios situacijos padarinius, nedidelėje teritorijoje pakeisti stogus keliems šimtams namų būtų ne bėda. Jei tą daryti tektų visos Lietuvos mastu, tai klausimas, ko gero, ir liktų neišspręstas. Tai vėlgi - Aplinkos ministerijos planavimo trūkumas. Buvo galima planuoti lėšas ir būtų galima jų surasti.
Net iš tų pačių Europos lėšų neįsisaviname atliekoms tvarkyti skirtų lėšų. Šiandienė situacija tokia - ši vėtra atvėrė tą problemą, kad matytume, kur mes esame. Manau, kad šiferio utilizavimo klausimais kai kuriose vietose tiesiog yra persistengta. Turėtų būti numatytos vietos šiferiui saugiai palaidoti, ir problemos neliktų. O dabar norima per daug, kad žmogus šiferio duženas pristatyti privalo sugrūstas į dvigubos izoliacijos maišus. Tai - ir papildomi nepatogumai žmonėms, ir nereikalingas lėšų švaistymas. Visur turi būti protingumo kriterijus.
- Ko verta asbesto šalinimo programa, jei žmonėms neapsimoka keisti šiferio stogų į naujus?
- Apie tai ir kalbu - žmogus turi būti suinteresuotas priduoti tą šiferį. Kaimuose didžioji dalis statinių dengti šiferiu, tai kokia paskata žmogui vežti tą šiferį keliasdešimt kilometrų ir už tai dar mokėti pinigus? Niekas to nedarys. Ir niekas nematys, kaip žmogus tą šiferio skaldą pasikeis ir senąją supils į griovius. Atsakingi žmonės Aplinkos ministerijoje turėtų atsistoti ant žemės ir suvokti, kad ne visada mintinai išmoktus teorinius reglamentus galima taikyti praktikoje.
Sidas Aksomaitis