Ketvirtadienį vykusiame susitikime apie tai diskutavo šalies prezidentas Gitanas Nausėda ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius.
Po susitikimo prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius sakė, kad elektros rinkos liberalizavimo procesą reikėtų koreguoti neverčiant žmonių pasirašyti sutartis aukščiausiomis kainomis. Esą tokį sprendimą žmonėms reiktų leisti padaryti ir vėliau, nebūtinai iki gruodžio 18 d., kaip yra numatyta dabar.
Patarėjo teigimu, sutarta, kad ir rinkos reguliavimą reikėtų tobulinti, numatyti griežtesnius reikalavimus tiekėjams, sukurti tam tikrą rizikos valdymo mechanizmą ir suteikti daugiau įgaliojimų VERT rinkos stebėjimui ir rizikų numatymui.
Pasak J. Neverovičiaus, susitikime sutarta, kad artėjant kitų metų pradžiai, reikia kalbėti apie tolimesnį energetikos išteklių kompensavimo mechanizmą, nes iki metų pabaigos jų kainos veikiausiai nekris.
„Prezidentas pasisako už tai, kad kompensacijos būtų taikomos ir jos būtų didinamos tiems, kuriems labiausiai reikia. Tai yra galbūt nebūtinai taikyti horizontalias priemones, kaip dabar yra taikoma tų 9 centų priemoka elektros energijai, bet įvesti papildomas lubas, iki kurių vartotojais būtų kompensuojama maksimaliai, na, pavyzdžiui, 150 kWh per mėnesį“, – kalbėjo J. Neverovičius.
Anot patarėjo, tai palengvintų situaciją pažeidžiamiems namų ūkiams, o tiems, kurie suvartoja daugiau, turėtų prisiimti daugiau svorio.
„Prezidentas pasisako, kad ta pagalba būtų labiau niuansuota ir tuo pačiu susieta su elektros suvartojimo efektyvumu“, – kalbėjo patarėjas.
Jo teigimu, tas pats galioja ir šildymui, kur kainų šuoliai dar didesni:
„Be abejo, šildymo situacija taip pat yra labai aktuali ir, na, sakyčiau netgi gal mažiau pastebima, kad dėl to, kaip bus užtikrintas šildymo kompensavimas, turime kalbėti dabar ir nuspręsti kuo greičiau iškart Seimo sesijos pradžioje, kad sausio 1 d. visi mechanizmai galiotų. Kitaip, nepakeitus įstatymų, visa kaina gultų ant vartotojų, kas yra nepriimtina.“
Suvartojantys mažiau naudos gautų daugiau
R. Pocius sakė, kad galutinį sprendimą dėl kompensacijų modelio turės priimti Vyriausybė. Tačiau, anot jo, vienas iš kompensacijų modelių galėtų būti susietas su elektros suvartojimo kiekiu.
„Išties tų praktikų yra įvairių. Viena iš tų praktikų, kuri daugiau orientuojasi į socialiai pažeidžiamus vartotojus yra ta, kad kompensuojamos pirmos suvartotos, sakykime, 150 kWh elektros energijos, o už visas kitas vartotojai moka arba mažesne kompensacija, diferencijuota, arba visą elektros kainą“, – komentavo VERT vadovas.
Pasak jo, toks modelis tikslingiau pasiekia būtent socialiai pažeidžiamus vartotojus. Jie paprastai suvartoja mažiau elektros energijos ir gauna didesnę kompensacijos dalį.
Vis dėlto 150 kWh vienam namų ūkiui yra preliminarus dydis, Lietuvoje būtų galima diskutuoti dėl kitokio dydžio.
R. Pocius pripažino, kad iki šių metų pabaigos elektros ir dujų kainos veikiausiai nesumažės.
„Preliminarus vertinimas rodo, kad vis tik kainų tendencijos nėra džiuginančios ir tikėtis kainų mažėjimo, deja, negalime. Nes biržose kainos, puikiai žinote, gana aukštos. Kaip ir buvo minėta, vis tik matome kainų augimo tendenciją ir, akivaizdu, kas ir buvo kalbėta, neišvengiamai greičiausiai bus reikalingas kompensavimo mechanizmas“, – kalbėjo R. Pocius.