„Nieko daug nepasakosiu, tiesiog man pasidarė labai įdomu, kokiu pagrindu „Akropolis“ nustato darbuotojų pertraukų laiką?
Darbuotojai negali net iki tualeto nueiti, nes jiems per visą darbo dieną priklauso tik 1 valandos trukmės pertrauka. Į tą valandą įeina ir pietūs“, – taip padėtį Šiaulių „Akropolyje“ apibūdino viena anonime norėjusi tapti tv3.lt skaitytoja.
Moters teigimu, slėpti savo tapatybę ją verčia baimė netekti darbo.
Skaitytojos teigimu, nemaža dalis prekybos centre esančių parduotuvių darbuotojų dirba vienuolika valandų: nuo 10 iki 21 val. Nepaisant to, jiems priklauso vos viena valanda poilsio: 30 minučių trukmės pietų pertrauka ir dvi penkiolikos minučių trukmės pertraukėlės.
„Darbuotojai turi sėdėti savo darbo vietoje ir kaupti savyje gamtinius reikalus, nes jie galės nueiti į tualetą per 11 valandų tik du kartus. O nuo 10 val iki 12 val., ir nuo 19 val. iki 21 val. net negalės nueiti iki tualeto ir atlikti gamtinių reikalų“, – rėžė šiaulietė.
Ji atkreipė dėmesį, kad po 9 val. kitose įmonėse dirbantysis žmonės turi valandos trukmės pietų pertrauką. Be to, per pamainą suteikiamos ir specialios, vadinamosios fiziologinės pertraukos pagal darbuotojo poreikį, kaip yra numatyta Darbo kodekse.
Nežinant pažeidėjų, pasipriešinti sunku
Tiesa, kaip pabrėžia „Akropolius“ valdančios įmonės „Akropolis Group“ atstovai, prekybos centras nereguliuoja jame įsikūrusių nuomininkų ir darbuotojų darbo santykių. Todėl, nežinant konkretaus pažeidėjo, komentuoti susiklosčiusią situaciją yra sudėtinga.
„Iš nuomininkų reikalaujame, kad savo darbuotojų atžvilgiu jie laikytųsi teisės aktų, taip pat ir Darbo kodekso, reikalavimų. Prekybos centre veikiantys nuomininkai yra savarankiškai veikiančios įmonės, kurios pačios yra atsakingos už vidaus darbo tvarką ir teisės aktų reikalavimų laikymąsi.
„Akropolis Group“ reaguoja į kiekvieną bendrovę pasiekusį nusiskundimą ir kartu su nuomininkais ieško sprendimų“, – sakė „Akropolis Group“ komunikacijos vadovas Dominykas Mertinas.
Darbo kodekse pažymima, kad pietų pertrauka darbuotojams turi būti suteikta ne vėliau kaip po penkių valandų darbo. O šios pertraukos trukmė negali būti trumpesnė negu 30 minučių.
Jeigu darbuotojo darbo dienos trukmė yra ilgesnė kaip 12 valandų, bet ne daugiau kaip 24 valandos, nepertraukiamojo poilsio tarp darbo dienų laikas negali būti mažesnis negu 24 valandos.