SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės teigimu, jau kelerius metus iš eilės Kalėdos tampa tam tikru atskaitos tašku. „Kokios Kalėdos, tokie ir ateinantys metai – tokia peršasi išvada, Kalėdų išlaidos tampa tam tikra simptomatika“, – sakė ekspertė.
Naujausiame SEB banko leidinio „Namų ūkių finansinio turto barometras“ numeryje aptariami naujausi Lietuvos namų ūkių padėties pokyčiai atspindi teigiamas ateinančių metų tendencijas.
Išlaidos augo
2012 m. gruodžio mėnesį išlaidos nebuvo didesnės nei 2011-aisiais, nors ekonominė situacija buvo geresnė. Labiausiai (iki 8,3 proc.) išaugo drabužių ir avalynės pardavimas. Tačiau tokį rezultatą galbūt lėmė atvykėliai iš užsienio, konkrečiai iš Rusijos ir Baltarusijos, kurie tekstilės gaminiams mūsų šalyje išleidžia nemažas pinigų sumas.
Paskutinį 2012 m. ketvirtį, kaip paprastai, buvo pastebimas pajamų išaugimas. Tai kasmet lemia premijų ir 13-ųjų algų išmokėjimas valstybinėse įstaigose ir kai kuriose kitose įmonėse.
2012 m. išaugo išlaidos šildymui. Palyginti su 2011 m., sąskaitos išaugo iki 14 proc., nors buvo prognozuojamas tik 4 proc. išlaidų šildymui didėjimas. Tai, pasak ekspertų, lėmė ir didesni šalčiai.
MMA didinimas nebūtinai pražūtingas
Pasak J. Varanauskienės, minimalios mėnesinės algos (MMA) padidinimas nebūtinai išaugins nedarbą. „Jei bus mažinamos premijos, jei dalis atlyginimo, mokamo vokelyje, bus mokama oficialiai, jei įmonė didins produkcijos kainas, jei įmonės daugiau ar mažiau suvienodins atlyginimus visiems darbuotojams – tokiu atveju nedarbas didėti neturėtų“, – sakė SEB ekspertė.
Pasak J. Varanauskienės, analizuojant pastarojo meto gyventojų elgseną, matyti, kad gyventojai jau drąsiau žiūri į ateitį, saugumo motyvai neužgožia noro pasinaudoti pelningesnėmis galimybėmis.
Paskutinį 2012 m. ketvirtį namų ūkių turtas didėjo. Iki 1,2 mlrd. litų išaugo indėlių suma. Atsirado laisvų pinigų ir papildomoms gyvybės draudimo įmokoms. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, 2013 m. sausį, palyginti su ankstesnių metų sausio mėnesiu, namų ūkiai paėmė daugiau naujų paskolų. Pirmą metų mėnesį naujų vartojimo paskolų ir naujų būsto paskolų vertė buvo maždaug 40 proc. didesnė negu pirmą 2012 metų mėnesį.
„Jei aplinkos sąlygos smarkiai nepablogės, 2013 metais galime tikėtis šiek tiek drąsesnių finansų valdymo sprendimų – investicijų į finansinį ar kitokį turtą, drąsesnio skolinimosi“, – sakė J. Varanauskienė.
Ekonominės nuotaikos – ant ribos
Pasak ekspertės, namų ūkių finansinei elgsenai įtaką daro ne tik jų finansinės galimybės, bet ir jų nuotaikos: kai tikimasi blogesnių laikų, namų ūkiai linkę mažinti išlaidas, saugumo sumetimais kaupti santaupas, greičiau grąžinti skolas. Kai manoma, kad blogiausia jau praeityje, namų ūkiai elgiasi laisviau. Šių metų pradžioje vartotojų nuomonių rodiklis pasiekė 2008 m. pavasarį buvusį lygmenį (-14). Per metus sumažėjo pesimistiškai nusiteikusių respondentų dėl namų ūkių finansinės padėties (nuo 26 iki 22 proc.).
„Nors pesimistų vis dar yra daugiau negu optimistų, daugėja manančiųjų, kad situacija nors ir negerės, bet ir neblogės, o tai svarbi drąsesnių finansinių sprendimų sąlyga“, – sakė J. Varanauskienė.