„Gerėjanti makroekonominė aplinka lemia optimistiškesnes banko klientų nuotaikas dėl savo finansinių galimybių imti paskolą būstui įsigyti. Žinoma, tam turi įtakos ir tokie veiksniai kaip nekilnojamojo turto rinkos augimas. Visgi negalima teigti, kad nuosavas būstas perkamas strimgalviais – gyventojai dabar atidžiau vertina ir savo finansines galimybes, ir patį perkamą būstą ir dažniausiai renkasi ekonominės arba vidutinės klasės variantus“, - sako SEB banko prezidento pavaduotojas Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika.
Vidutinis SEB banko klientų, šių metų pirmąjį ketvirtį sudariusių būsto kredito sutartis, amžius yra 35 metai. V. Doveikos teigimu, būstui šiandien skolinasi tie gyventojai, kurie jau turi sukaupę pakankamai lėšų ir pradinei įmokai, ir nenumatytiems gyvenimo atvejams. „Atsargesnį ir dabartinių, ir būsimų finansinių galimybių vertinimą lemia šalyje kurį laiką vyravusi permaininga ekonominė situacija. Šiandien dėl būsto paskolų kreipiasi tie klientai, kurie jau turi sukaupę 15-20 proc. visos būsto vertės“, - sako V. Doveika.
Per pirmą šių metų ketvirtį klientai SEB banke dažniausiai ėmė paskolas nekilnojamajam turtui įsigyti – 79 proc. išduotų paskolų buvo skirta būstui pirkti, 10 proc. - statyboms, 11 proc. – turimo būsto remontui bei kitoms reikmėms. Dažniausiai būsto paskolą ėmė Vilniaus ir Kauno gyventojai – atitinkamai 45 ir 30 proc. visų išduotų paskolų būstui įsigyti.
SEB banko duomenimis, būsto paskolos dažniausiai teikiamos dviem paskolos gavėjams –sutuoktiniams arba bendrą šeimos ūkį turintiems asmenims. Per pirmus tris 2014 metų mėnesius 66 proc. būsto paskolų suteikta dviem paskolos gavėjams, 34 proc. – vienam paskolos gavėjui. 61 proc. paskolų, kai gavėjas yra vienas asmuo, buvo suteikta vyrams.
Kaip ir 2013 metais, šiemet SEB banko klientai, pirkdami naują būstą, skolinosi vidutiniškai 22 metams. Vidutinė vieno išduoto kredito vertė 2014 metais, palyginti su pirmuoju 2013 metų ketvirčiu, buvo 5 proc. didesnė ir siekė 142 tūkst. litų. Bendras SEB banko būsto kredito portfelis šių metų pirmojo ketvirčio pabaigoje buvo 6,6 mlrd. litų.