Kaip informavo Vilniaus miesto savivaldybė, gyventojai gali kreiptis dėl vienkartinių, tikslinių, sąlyginių ir periodinių išmokų.
Vienkartines išmokas gali gauti šie gyventojai:
- 100 metų sulaukusiam gyventojui priklauso 1375 eurų išmoka;
- Šeimai vienu metu susilaukusiai trijų ar daugiau vaikų priklauso 2,2, tūkst. eurų;
- Asmeniui, atlikusiam ne trumpesnę kaip 6 mėnesių bausmę laisvės atėmimo įstaigoje, – 220 eurų;
- Šeimai, patiriančiai socialinę riziką, joje gimus kūdikiui, kūdikio kraiteliui įsigyti – 385 eurų.
Finansinių sunkumų patiriantys gyventojai gali prašyti tikslinės pašalpos. Ji gali būti skiriama bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui. Šios paramos dydis gali siekti nuo 165 eurų iki 7260 eurų.
Ši pašalpa skiriama tam tikroms tikslinėms paslaugoms ar prekėms nusipirkti, pavyzdžiui ji gali būti skiriama įsigyti akinius, baldus. Ja galima padengti įsiskolinimą už komunalines paslaugas ar kreiptis nukentėjus nuo gaisro. Būtent nukentėjusiems nuo gaisro ir skiriama didžiausia pašalpa.
Taip pat gyventojai gali kreiptis dėl sąlyginės pašalpos. Ji gali būti skiriama siekiant padėti asmenims, gyvenamąją vietą deklaravusiems Vilniuje arba gyvenamosios vietos nedeklaravusiems, bet faktiškai gyvenantiems Vilniuje, šiais atvejais:
- nevertinant pajamų, apmokėti viešojo transporto bilietus dalyvaujantiems socialinės integracijos programose ir priemonėse Vilniaus miesto nakvynės namų ir Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ laikinųjų namų gyventojams;
- iki 770 eurų gali skirti priklausomiems nuo psichoaktyvių medžiagų asmenims, dalyvaujantiems socialinės integracijos programose, psichologinę socialinę reabilitaciją ar psichologinę pagalbą.
Vilniaus miesto savivaldybė skaičiavo, kad dėl vienkartinių, tikslinių, sąlyginių ir periodinių pašalpų pernai iš viso kreiptasi 3102 kartus, šiemet per pirmuosius tris metų mėnesius – 735 kartus.
„Taigi besikreipiančiųjų srautas išlieka panašus. Didžiąją dalį prašymų sudaro kreipimaisi dėl vienkartinių pašalpų. Lygindami pagal mėnesius, matoma, kad daugiausia prašymų sulaukiama pirmaisiais metų mėnesiais, sausį–kovą, mažiausiai – paskutiniais, ypač gruodį“, – komentavo savivaldybė.
Daugiausiai vienkartinių pašalpų prašė ligoniai ir turintys negalią
Tuo metu Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Egidija Abeciūnienė skaičiavo, kad dėl vienkartinių pašalpų vidutiniškai per mėnesį kreipiasi apie 90 asmenų.
„Kauno mieste vienkartinę pašalpą 2023 m. gavo 1819 asmenys: šalpos senatvės pensininkai – 80, asmenys grįžę iš laisvės atėmimo vietų – 142, asmenys sulaukę 100 metų – 13, tikslines pašalpas sunkios ligos atveju – 1060 asmenų, neįgalumo atveju – 520 asmenų, nukentėję nuo gaisrų – 4 asmenys.
Daugiausiai prašymų sulaukiama dėl tikslinių pašalpų – sunkios ligos atveju ir turintys negalią“, – sakė specialistė.
Klaipėdos savivaldybė skaičiavo, kad dažniausiai gyventojai prašė laidojimo pašalpos, tokių gyventojų pernai buvo 1991, o šiemet – 503.
Dar pašė vienkartinės išmokos gimus vaikui, pernai tokių prašymų buvo 1174, o šiemet – 234.
Taip pat gyventojai prašė materialinės paramos grįžus iš pataisos, psichologinės reabilitacijos įstaigų, pernai tokių gyventojų buvo 102, o šiemet – 22.
Pašalpų dažnai prašė ir užsieniečiai
Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vyriausioji specialistė Lina Šukienė taip pat vardijo, kokiems gyventojams suteikiamos vienkartinės pašalpos:
- asmeniui, sulaukusiam 100 metų jubiliejaus skiriama 550 eurų;
- gimus trynukams ir daugiau vaikų skiriama 550 už kiekvieną vaiką;
- gimus dvynukams, skiriama 440 eurų už kiekvieną vaiką; pasibaigus globai (rūpybai) dėl pilnametystės, skiriama 220 eurų;
- asmeniui, paleistam iš vienos iš šių pataisos įstaigų: pataisos namų, kalėjimo, atviros kolonijos, laisvės atėmimo vietos ligoninės ar grįžusiam iš socialinės ir psichologinės reabilitacijos ar kardomojo kalinimo įstaigos. Šiems gyventojams skiriama 220 eurų.
- užsieniečiams, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje. 330 eurų skiriama vienam gyvenančiam užsieniečiui, 165 eurų antram ir paskesniems užsieniečiams, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje.
„Žmonių prašymų skirti vienkartines pašalpas sulaukiame nuolat. Jeigu asmuo atitinka teisės aktų nuostatuose numatytus kriterijus, jam skiriama vienkartinė pašalpa.
Prasidėjus karui Ukrainoje, dažniausiai į Socialinių reikalų skyrių kreipiasi užsieniečiai – žmonės atvykę iš Ukrainos. Sausio mėnesį dėl vienkartinės pašalpos kreipėsi 21 asmuo – 10 iš jų atvykę iš Ukrainos. Atitinkamai, vasario mėnesį – 18 asmenų, 16 – ukrainiečių; kovo mėnesį – 20 asmenų, 13 iš jų atvykusių iš Ukrainos“, – vardijo L. Šukienė.
Išmokas gauna ne visi
Anot Kauno miesto savivaldybės, išmokas gauna ne visi besikreipiantys, kadangi asmenys turi atitikti paramai gauti nurodytas sąlygas.
Kiekviena savivaldybė nustato atvejus ir sąlygas kada gali būti skiriama papildoma socialinė parama ir ją suteikia, jeigu asmuo atitinka numatytus kriterijus“, – tikino E. Abeciūnienė.