Darbo skelbimų portalo „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė pastebėjo, kad vienas iš aktyviausių darbo ir darbuotojų paieškos mėnuo įprastai būna sausis.
„Kiti aktyviausi darbo rinkoje mėnesiai: balandis, gegužė ir rugsėjis. Iš esmės, tai lyg tam tikros pradžios: sausį – metų pradžia, balandį, gegužę – sezoninių darbų pradžia, rugsėjis – pradžia po vasaros atostogų.
Tačiau šiemet pandemija ir karantinas pakoregavo įprastus darbo rinkos dėsningumus. 2020 metais aktyviausi mėnesiai buvo sausis, liepa ir spalis. Todėl gali būti, kad 2021 metų sausio mėnesį, tęsiantis karantinui, jis bus ne toks aktyvus, kaip įprastai“, – komentavo specialistė.
Kalbėdama apie stabiliausias, pagal darbo pasiūlymų kiekį net ir pandemijos metu specialistė išskyrė informacinių technologijų (IT) sritį.
„Įmonės ieškojo programuotojų, sistemų analitikų, testuotojų, administratorių. Šių sričių specialistai, užimantys vadovaujančias pareigas, uždirbo daugiausiai – apie 3 tūkst. eurų.
Prasidėjus pirmajam karantinui išaugo darbo pasiūlymų kiekis kurjeriams, prekių rūšiuotojams, skirstytojams, sandėlio darbuotojams, taip pat draudimo srities darbuotojams. Tai 2020 m. išskirtinumas“, – pastebėjo R. Karavaitienė.
Taip pat anot jos, šiais metais atsirado daugiau darbo funkcijų ir įrankių susijusių su nuotoliniu darbu. O tai reiškia, kad daugybei žmonių teko įgyti naujų įgūdžių, kompetencijų.
„Daug darbo pasiūlymų kaip ir anksčiau, 2020 metais buvo skirta gamybos, finansų, klientų aptarnavimo, inžinerijos, pardavimų ir transporto sričių darbuotojams. Dažniausiai ieškoma kvalifikuotų, darbo patirties turinčių ir specifinių, darbui reikalingų įgūdžių turinčių darbuotojų.
Darbuotojų paieška šiuo metu tikrai nėra lengva ir tai galioja beveik visoms sritims. Kai kuriose srityse sunku surasti darbuotojų dėl itin didelio jų stygiaus rinkoje, pavyzdžiui, IT, transporto srityse“, – aiškino specialistė
Dar, pasak R. Karavaitienės, sritys, kur darbas sudėtingas, o atlygis nėra didelis taip pat sunku rasti darbuotojų, pavyzdžiui, slaugos, švietimo srityse.
Specialistė išskyrė profesijas, kurių darbuotojai uždirba mažiausiai, nekvalifikuoti ir informaciją teikiantys darbuotojai gauna apie 500 eurų, siuvėjai – 518 eurų, mokytojų padėjėjai – 538 eurus.
„Daugybė faktorių lemia kaip greitai bus galima surasti darbuotoją. Tai priklauso nuo reikalavimų kandidatui, darbo pobūdžio – ar siūlomas darbas yra sunkus ir sudėtingas, pareigų patrauklumo, darbo sąlygų, siūlomo atlygio, įmonės žinomumo ir reputacijos, vietovės, kur įsikūrusi įmonė ir pan.
Apskritai techninių, technologinių, inžinerijos sričių darbuotojų paieška dažniausiai užtrunka gerokai ilgiau nei socialinių, humanitarinių sričių darbuotojų“, – pastebėjo specialistė.
Pasak jos, žvelgiant į ateitį, galima sakyti, kad labiausiai neperspektyvu bus neturėti profesijos, išsilavinimo, darbo rinkoje paklausių įgūdžių, nuolat nekelti kvalifikacijos, netobulėti, nesimokyti ir neprisitaikyti prie darbo rinkos tendencijų.
„Ateities darbo rinkoje reikės įvairiausių sričių darbuotojų. Sudėtinga ir net nereikia iškelti į viršų kelias konkrečias sritis, nuvertinant kitas. Darbo rinka yra kompleksinė žmonijos poreikius atspindinti sistema.
Darbo rinkoje nuolat keisis paklausa ir pasiūla, bet daug labiau keisis darbo priemonės, įrankiai, darbo pobūdis ir pan. Todėl svarbiau įgyti žinių, įgūdžių, kompetencijų ir nuolat tobulėti, gebėti mokytis ir esant poreikiui, persikvalifikuoti“, – aiškino R. Karavaitienė.