• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar prieš kelerius metus dauguma vadino Rusiją "energetikos supervalstybe''. Aukštos energetikos išteklių kainos pasaulinės ekonomikos krizės akivaizdoje ir Rusijos įtaka Vidurio Azijos šalių naftos ir dujų eksportui tik patvirtindavo akivaizdžią Maskvos galią, rašo ''Asia Times'' apžvalgininkas Romanas Muzalevskis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nepaisant autoritetingos nuomonės, kad Rusija ir toliau išlaikys savo energetinės supervalstybės titulą, kasdien šis statusas skamba vis labiau neužtikrintai. Labiausiai tai akivaizdu Vidurio Azijoje, kur Turkmėnija, Kazachstanas ir Uzbekistanas nepaliaujamai mažina Maskvos viešpatavimą regionalinio eksporto veikloje.

REKLAMA

Ypač Rusijos viešpatavimui trukdo Turkmėnijos energetikos eksporto diversifikacijos politika. Turkmėnijos žemės gelmėse glūdi dujų klodai, kurie pagal apimtį yra vieni didžiausių visame pasaulyje. Pagal oficialius skaičiavimus, Turkmėnijoje šiuo metu yra mažiausiai 24,6 trilijonų kubometrų dujų, šalis užima ketvirtą vietą pasaulyje po Rusijos, Irano ir Kataro.

REKLAMA
REKLAMA

Iki 2030-ųjų Ašhabadas planuoja pagaminti 250 milijardų kubometrų dujų, iš kurių 180 milijardų bus skirta eksportui, o tai savo ruožtu mažins priklausomybę nuo Rusijos energetikos eksporto srityje.

Šiuo metu į Kiniją Turkmėnija dujas eksportuoja per Uzbekistaną ir Kazachstaną nutiestą dujotiekį, į Iraną per naują, šiemet baigtą tiesti dujotiekį.

Difersifikuoti eksporto maršrutus šalį skatiną ir įtempti santykiai su Rusija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Ašchabadas suintensyvino savo pastangas realizuoti dujotiekių Turmenija-Pakistanas-Indija (TAPI) ir Nabucco projektus, kurių kasmetinis pralaidumas sudaro atitinkamai net 31 ir 33 mlrd. kubometrų. Šie dujotiekiai turėtų sujungti Vidurio Aziją su Pietų Azija ir Europa, apeinant Rusiją.

REKLAMA

Tuo tarpu visos Maskvos pasangos pasipriešinti Turkmėnijos dalyvavimui "TAPI" ir "Nabucco" projektuose baigėsi nesėkme.

Turkmėnijos vicepremjeras Bajmuradas Hodamuchamedovas pažymėjo, kad šalis turės pakankamai dujų, kad galėtų jas eksportuoti į ES.

Turkmėnija jau stato dujotiekį, galintį tiekti 30 mlrd. kubinių metrų dujų. Jis turėtų sujungti dujų sankaupas šalies Šiaurės Rytuose su Kaspijos jūra, kas ateityje palengvintų dujų eksportą į Europą.

Nepriklausomai nuo to, ar bus realizuti "Nabucco" ir "TAPI", jau dabar aišku, kad Rusijos įtaka Vidurio Azijos valstybių energetikos eksportui mažėja. Nauji dujotiekiai jau sumažino Maskvos ambicijas ir pakeitė Europos energetinį žemėlapį bei sudavė smūgį Rusijos, kaip energetinės supervalstybės statusui. Ar "TAPI" ir "Nabucco" pakeis geopolitines Eurazijos realijas dar labiau, parodys tik laikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų