Nuo liepos Lietuvoje panaikinus apskritis, jų viršininkų administracijų pastatus mikliai užėmė nauji biurokratų būriai, kuriems net nereikia mokėti nuomos mokesčio.
Reklamuodami apskričių reformą jos sumanytojai daug kalbėjo apie išpūsto valdymo aparato sumažinimą. O ar bus atsikratyta ir dešimtyje didžiausių šalies miestų liksiančiais buvusių viršininkų rūmais?
Kėdės neliko tuščios
Išsikrausčius viršininkų administracijoms, beveik visas patalpas iškart užėmė žemėtvarkininkai arba teritorijų planuotojai.
Nacionalinės žemės tarnybos ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos padalinių adresai šiandien sutampa su buvusių apskričių būstinių adresais.
Kur kas keblesnė padėtis yra tik sostinėje, kur Vilniaus apskrities viršininko administracija (VAVA) 2002 m. įsikėlė į jai teisiškai nepriklausantį, dar ir bankui užstatytą naują pastatą šalia miesto savivaldybės dangoraižio.
Pasirodo, kartu su valdininkais čia įsikūrė ne tik tie patys žemėtvarkininkai, bet ir saugumiečiai.
Valstybės saugumo departamento atstovas Vytautas Makauskas vakar “Respublikai" patvirtino, kad saugumas VAVA šešiaaukštyje turi savo patalpas, tačiau koks tai padalinys - valstybės paslaptis. Saugumiečiai šiame name valdo visą trečiąjį aukštą, šeimininkams mokėdami tik už komunalines paslaugas.?
SAM mėgo senamiestį
Į VAVA patalpas pretenduoja ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kuriai pavaldžios įstaigos ilgus metus išlaidavo nuomodamos patalpas Vilniaus senamiestyje, net istorinėse vienuolyno erdvėse.
SAM kancleris Rimantas Remeika vakar pripažino, kad Vilniaus centre dar visai neseniai dvi ministerijai atskaitingos įstaigos mokėdavo net 50 litų už kv. m nuompinigių.
Tai Valstybinė medicininio audito inspekcija, įsikūrusi Gedimino prospekto pašonėje - A.Smetonos gatvėje, ir iš miesto centro tik neseniai išsikėlusi Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.
Beje, prestižinėje Didžiojoje gatvėje, šalia miesto Rotušės, iki šiol dirba Higienos instituto bei Lietuvos bioetikos komiteto darbuotojai. Iš čia jie ir neketina niekur kraustytis, nes pastatas nuo seno priklauso šiam institutui.
Valstybinės medicininio audito inspekcijos kontrolieriai, kurių yra 28, už 600 kv. m patalpų nuomą per metus dabar sumoka privatininkams apie 119 tūkst. litų. Vienam tikrintojui čia tenka apie 21 kv. m ploto darbo vieta.
Akreditavimo tarnyba įsikūrė taip pat plačiai - 1000 kv. m plote dirba 50 žmonių, kiekvienam jų tenka po 20 kv. m ploto bei 185 tūkst. litų nuomos mokesčio per metus.
Tik pernai iš prestižinio Pranciškonų vienuolyno ansamblio į toliau nuo centro esančius Žirmūnus išsikėlė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Iki tol kasmet mėtytus po 600 tūkst. litų vien nuomai senamiestyje pavyko sumažinti iki 200 tūkst. litų per metus.
“Jeigu mūsų įstaigoms pavyks įeiti į VAVA pastatą, per metus sutaupytume apie pusę milijono vien dėl nuomos, - sakė R.Remeika. - Buvusiame apskrities pastate norėtume mokėti tik mokesčius už komunalines paslaugas, bet ne nuomą. Kiek tai kainuos, dar nežinau, nes SAM pavaldžių įstaigų atstovai tik rengiasi apžiūrėti tas patalpas".
Išlaidos gali net padidėti
VAVA pastatas nuo jo statybų pabaigos nuosavybės teise priklausė Vilniaus savivaldybės bendrovei “Vilniaus kapitalinė statyba", kuri kreditą bankui baigs mokėti tik 2014 m.
Tačiau valdininkai už dyką šiame pastate dirbo tik tol, kol pasikeitę įstatymai ėmė reglamentuoti uždarųjų akcinių bendrovių teisę leisti kitiems savo turtu naudotis neatlygintinai.
Nelikus apskričių, naujieji šiuolaikinio biurų centro šeimininkai jau nebegalės šio pastato naudoti už dyką, todėl iš “Vilniaus kapitalo statybos" įpėdinės - Vilniaus vystymo kompanijos privalės savo patalpas nuomotis arba išsipirkti rinkos kaina.
Dar šios vasaros pradžioje sostinės nekilnojamojo turto ekspertai vertino VAVA pastato patalpų nuomos kainas. Žinovai tuomet nustatė, kad jos turėtų siekti apie 35-45 litus už kv. m per mėnesį neįtraukiant žemės nuomos ir komunalinių mokesčių.
Į modernų biurų kompleksą Europos aikštėje susiruošę įsikelti medicinos auditoriai ir akredituotojai už savo patalpų nuomą dabar moka po 15 litų už kv. m.
Julius Girdvainis