Tačiau retkarčiais vis tiek pasitaiko, kad netinkami vartoti maisto produktai patenka į prekybą ir į pirkėjų krepšelį.
Tai pastebėjus, nesaugios prekės iš prekybos išimamos, o pirkėjams grąžinami pinigai.
Prašo mėsą grąžinti, o pinigus atiduos
Šį kartą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša apie nesaugią mėsą, kurią pirkėjai galėjo nusipirkti prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse.
Pasak VMVT pranešimo, jose parduodamose kalakutų šlaunelėse iš Lenkijos aptikta patogeninių mikroorganizmų, tai yra salmonella fillmore. Tokie mikroorganizmai gali sukelti per maistą plintančias ligas, pavyzdžiui, salmoneliozę.
Komentuodami situaciją „Rimi“ atstovai pripažino, kad nesaugi mėsa išimama iš apyvartos.
„Keliame aukštus standartus maisto saugai ir kokybei. Kai VMVT informavo bendrovę, kad prekė galėjo neatitikti tokių reikalavimų, nedelsdami informavome pirkėjus VMVT nustatytais būdais apie prekės atšaukimą ir jos susigrąžinimą.
Dabar vykdomas galimai nesaugaus produkto susigrąžinimas iš pirkėjų. Jei pirkėjai įsigijo minėtą produktą, prašome jį grąžinti į „Rimi“ prekybos centrą. Grąžinus prekę, pinigai už produktą bus grąžinti“, – naujienų portalui tv3.lt pranešė tinklo atstovai.
Turės sunaikinti
Kaip nurodo VMVT, nustačius nesaugų produktą, įmonė pagal savo savikontrolės sistemos procedūrą turi susigrąžinti jį iš rinkos ir saugiai sunaikinti.
Gavus informaciją apie nesaugų produktą, atliekamas tyrimas, vertinami dokumentai, vykdomas pilnas produkto atsekamumas (nuo gamybos iki išplatinimo).
Surinkus informaciją, ūkio subjektui duodami nurodymai: paskelbti informaciją, susigrąžinti produktą iš rinkos, sunaikinti ir pateikti informaciją VMVT.
Kai kuriais atvejais inspektoriai taip pat dalyvauja naikinimo procese. Surašomas maisto įstatymo pažeidimo protokolas.
Priklausomai nuo situacijos (jei produktas išplatintas ir kitose šalyse), paskelbtas pranešimas siunčiamas ir Europos Komisijai.
Sveikatai pavojingos bakterijos
Salmonelių bakterijos sukelia salmoneliozę – ūmią infekcinė žarnyno ligą, primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Palankiausia temperatūra salmonelėms maiste daugintis yra 20–40 °C. Jos greitai suyra aukštesnėje nei 70 °C temperatūroje. Bakterijos jautrios daugeliui dezinfekcinių medžiagų.
Salmoneliozė paplitusi visame pasaulyje. Sergama šia liga nepriklausomai nuo amžiaus, tačiau kūdikiams, mažiems vaikams, vyresnio amžiaus ar silpną imunitetą turintiems asmenims yra didelė rizika susirgti sunkesne ligos forma.
Pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis yra naminiai bei laukiniai gyvūnai ir paukščiai. Salmonelės į aplinką patenka su šių gyvūnų fekalijomis. Infekcijos šaltinis gali būti ir salmonelioze sergantis ar užsikrėtęs žmogus.
Salmonelioze galima užsikrėsti nuo įvairių gyvūnų fekalijomis arba salmonelioze sergančio žmogaus užkrėstų maisto produktų, kurie atrodo ir kvepia įprastai. Tačiau dažniausiai užsikrečiama per gyvūninį maistą – paukštieną, kiaulieną, jautieną, kiaušinius ar pieną.
Bakterijos dažniausiai randamos neapdorotoje žaliavoje, bet tinkamai termiškai ją apdorojus – žūsta. Maistą gali užkrėsti jį tvarkantys asmenys, nenusiplovę rankų pasinaudoję tualetu.
Į maistą salmonelės gali patekti nuo virtuvės įrankių ar aplinkos paviršių, ant kurių prieš tai buvo užkrėsta žaliava, taip pat nuo salmonelėmis užterštų rankų. Vartojimui paruoštas maistas gali būti užterštas, kai jis kurį laiką laikomas šaldytuve ir liečiasi su žaliu, salmoneliozės bakterijomis užkrėstu maistu.
Kadangi salmonelių gali būti naminių gyvūnų (kačių, šunų, reptilijų), ypatingai viduriuojančių, išmatose, užsikrėsti galima nenusiplovus rankų po sąlyčio su jais.