Ateityje smidrų auginimas gali tapti daugelio verslu. Manoma, kad šios vertingos daržovės mūsų šalyje bus ne mažiau populiarios, kaip ir užsienyje.
Lietinga žiema šioms daržovėms nekenkia. „Jei drenažas geras, laukai neįmirkę, viskas yra gerai. Tačiau jei laukai apsemti, smidrų šaknys užmirks ir jie žus“, – aiškino kalbinti ūkininkai.
Pasirinko geriausias veisles
Šiaulių rajono ūkininkė Jurgita Krištopaitienė smidrais susidomėjo prieš 10 metų. Pasodinusi smidrų šaknis ūkio šeimininkė leido jiems dvejus metus augti ir stiprėti, o ūglius pjovė tik trečiais metais. Ūkininkė pasakojo, kad pastaraisiais metais smidrų auginimo technologijos patobulėjo. Todėl sodinant tvirtas A klasės smidrų šaknis, derlių galima nuimti antrais metais. „Antrais metais derlių rekomenduojama imti tik dvi savaites, nes reikia leisti šaknims subręsti ir sutvirtėti. Trečiais metais ūgliai pjaunami nuo balandžio mėnesio iki pat Joninių. Silpnesnių, B klasės, smidrųų šaknų derlius nuimamas tik trečiais metais“, – sakė J.Krištopaitienė. Ūkininkė augina ‘Backlins’ veislės baltuosius smidrus (dar vadinamus karališkaisiais) ir žaliuosius ‘Steniva’. Retoms daržovėms skirta daugiau nei 2 ha. Kalbėdama apie žaliuosius smidrus ‘Steniva’, J.Krištopaitienė pridūrė, kad tai viena geriausių veislių. „Šios veislės smidrai skaniausi, jų galvutės susiglaudusios. Kitų veislių smidrų galvutės labai greitai skleidžiasi. ‘Steniva’ – tai viena geriausių veislių, šių smidrų derlius yra labai geras ir gražus“, – pridūrė ūkininkė.
Sodina anksti pavasarį
Pasak J.Krištopaitienės, pastaraisiais metais augintojai domisi smidrais, tačiau ne visi ryžtasi juos auginti. „Šių daržovių priežiūrai reikia daug rankų darbo. Derliaus metu smidrus reikia nuimti kiekvieną dieną. Jei dieną pavėluoji, prarandi ūglį“, – priminė smidrų ūkio šeimininkė. J.Krištopaitienė sakė, kad auginant baltuosius smidrus, anksti pavasarį juos būtina apkaupti. Ūgliai turi augti suformuotose aukštose lysvėse, kad jų nepasiektų saulės šviesa ir jie nepakeistų spalvos. Tinkamiausias laikas daržovėms sodinti – balandžio mėnuo. „Praėjusiais metais smidrų sodinimas vėlavo. Dėl užsitęsusių šalčių daržovės buvo sodinamos gegužės pradžioje. Šiais metais, jei orai bus geri, smidrus bus galima sodinti tada, kai į laukus galės įvažiuoti technika“, – sakė ūkininkė. Sodinant smidrus J.Krištopaitienė patarė tinkamai parinkti žemę ir šaknų į kitą vietą nekilnoti. Šioms daržovėms tinkamiausia lengva priesmėlio žemė. Teigiama, kad nedidelius smidrų plotus vienoje vietoje galima auginti 10–15 metų. Tačiau ūkininkaujant ir norint gausesnio derliaus, minėtas daržoves vienoje vietoje rekomenduojama auginti 8 metus. „Smidrai yra atsparūs šalčiams. Uždengti mulčiu arba sniego danga, smidrai ištveria ir labai šaltas žiemas. Jaunus ūglius gali pažeisti šalnos, tačiau augalai išleidžia naujus ūglius. Tuomet derliaus sulaukiama vėliau“, – priminė Šiaulių rajono ūkininkė.
Mažai žinoma daržovė
Panevėžio rajono ūkininkas Vilmantas Dilka taip pat augina smidrus. Pašnekovas pabrėžė, kad šios daržovės Lietuvoje nėra populiarios. „Žmonės apie smidrus nieko nežino, todėl jų neieško ir neperka. Didžiuosiuose prekybos centruose iš užsienio atvežti smidrai guli, vysta, nukenčia jų skonis ir kokybė. Todėl prekybos centrai nėra suinteresuoti jų pirkti“, – mintimis dalijosi V.Dilka. Pasak ūkininko, parduotuvėse užsigulėjusių iš tolimų kraštų atvežtų smidrų negalima lyginti su mūsų šalyje augintų delikatesinių daržovių skoniu. Ką tik nuimtuose smidruose gausu vitaminų ir įvairių mineralinių medžiagų. Jų skonis primena žalių žirnių ar riešutų skonį. „Apie smidrus žino tik iš užsienio grįžę arba sveika gyvensena besidomintys žmonės. Manau, kad ši viena vertingiausių pavasario sezono daržovių dar tik skinasi kelią pas vartotojus“, – sakė ūkininkas. Pasak V.Dilkos, ūkininkai, auginantys smidrus, juos bando parduoti turguje, siūlo restoranams. Pardavinėjant turguje, pirkėjams reikia aiškinti, kas tai per daržovė.
Pirks smidrų šaknis
Šiais metais ūkininkas V.Dilka planuoja įsigyti smidrų šaknų ir jas parduoti. „Entuziastų, norinčių auginti šias delikatesines daržoves, nėra daug. Pavasarį, po seminarų, ūkininkai ir daržininkai susidomi smidrų auginimu. Šios daržovės Europoje labai populiarios, todėl geriausių veislių šaknys pavasarį jau būna parduotos, jų pasiūla būna labai menka“, – tvirtino ūkininkas. Pasak V.Dilkos, žaliųjų smidrų veislių šaknų užsakyti jau nėra galimybių. Todėl jis planuoja pirkti baltųjų smidrų veislių šaknų. „Užsisakydamas smidrų šaknų aš rizikuosiu, nes nežinau, ar bus norinčiųjų jų pirkti. Jei niekas nenupirks, tuomet pats juos sodinsiu“, – dėstė ūkininkas. Pasak pašnekovo, smidrų šaknys nėra brangios, jas galima įsigyti už 5 litus, perkant didesnius kiekius, kaina bus mažesnė. V.Dilka aiškino, kad perkant užsienyje šaknis, būtina atsižvelgi, ar jos tiks auginti mūsų klimato sąlygomis. „Labai daug veislių yra skirtos auginti Viduržemio jūros regione. Todėl mums reikia atsirinkti tinkamas. Ūkininkai, norintys auginti kitų veislių smidrus, jais turėtų pradėtis domėtis rudenį“, – pridūrė pašnekovas.
Reikalinga priežiūra
Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Sodininkystės ir daržininkystės katedros vedėja Audronė Žebrauskienė pasakojo, kad smidrai gali būti dauginami daigais, sėklomis ar vegetatyviniu būdu – dalijant kerą. Pasak mokslininkės, smidrų daigai turi būti sveiki, tamsiai žali, šaknys nesudžiūvusios, švarios (bet neplautos), nepažeistos ligų ir kenkėjų. Kokiais tarpais sodinti smidrus, priklauso nuo jų rūšies, dirvožemio ir veislės. „Daržovės gausiai derės ir jų derlius bus geros kokybės tik tada, jei jų augimo sąlygos bus geros: tinkama temperatūra, pakankamai drėgmės, šviesos ir oro bei maisto medžiagų“, – sakė ASU Sodininkystės ir daržininkystės katedros vedėja. Pirmais smidrų plantacijos įveisimo metais jiems reikia ypač daug priežiūros. Praėjus 5–7 dienoms po smidrų pasodinimo, rekomenduojama lauką apžiūrėti ir patikrinti, ar prigijo daigai. Jei kai kurie daigai neprigijo, būtina atsodinti naujais. Pradėjusius augti daigus A.Žebrauskienė rekomenduoja apkaupti. Į nuolatinę vietą patariama sodinti vienmečius arba dvimečius smidrų daigus.