Dabartinė infliacija Lietuvoje dėl objektyvių priežasčių yra didesnė nei euro zonoje, tačiau ji galėjo būti trečdaliu mažesnė, teigia Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimundas Kuodis.
„Manyčiau, kad apie trečdalį infliacija galėtų būti mažesnė, jei būtų teisingai reguliuojamos energetinės monopolijos, kur šiuo metu yra visiška netvarka, labiau prižiūrima konkurencija, balansuojamas biudžetas, mokestinėmis priemonėmis neiškraipomos turto kainos“,- dešiniosios koalicijos „Vardan Lietuvos“ konferencijoje „Viešieji finansai: ar subankrutuos Lietuva?“ sakė R.Kuodis.
Jis taip pat pažymėjo, kad pusę dabartinės infliacijos lemia maisto produktų kainų šuoliai, o duonos ir pieno produktų kainos didėjo „kažkodėl gerokai greičiau negu Europoje“, nors globalių maisto rinkos reiškinių įtaka visiems buvo tokia pati, pirmadienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
„Lietuva yra maža rinka, visose rinkose yra keli žaidėjai, keli gamintojai, tad daug didesnė rizika, kad bus karteliniai susitarimai ar bandymai piktnaudžiauti pasinaudojant kai kuriais pretekstais“, - teigė R.Kuodis.
Lietuvoje suderinta kovo mėnesio infliacija siekė 1,1 proc., metinė infliacija - 11,4 proc., o vidutinė metinė infliacija - 7,4 procento.