Ekonomistas Raimondas Kuodis, vertindamas valdančiųjų sprendimą didinti minimalią mėnesio algą (MMA) 35 litais nuo spalio, „Žinių radijui“ sakė, kad didinant algas visos Lietuvos ekonominė padėtis gerėtų.
„Kuo daugiau verslininkai moka darbuotojams, tuo didesnė paklausa, kuo didesnė paklausa, tuo didesnė masto ekonomija, kuo didesnė masto ekonomija, tuo kaip tik kainos linkusios mažėti. Reikia kompleksiškai žiūrėti makro lygmenyje“, - laidoje „Dienos klausimas“ kalbėjo R. Kuodis.
Pasak jo, jei MMA didėtų, patys silpniausi verslai išnyktų, bet kiti būtų linkę stiprėti, ieškotų inovacijų ir būdų padidinti našumą. R. Kuodžio teigimu, ekonomika nuo to tik sustiprėtų.
„Stipriausios šalys turi labai dideles minimalias algas. Nesiūlau įvesti Liuksemburgo lygio, bet mąstykime šiek tiek toliau savo nosies. (...) Mes esame save įsivarę į kampą, kur moka minimalią algą, nėra paklausos, žmonės neturi perkamosios galios, šalis dėl to yra nemaža dalimi išsivaikštanti. Tas išsivaikščiojimas ir ta emigracija yra didžiausias peilis mūsų konkurencingumui, nes mes prarandame savo ilgalaikį ekonomikos potencialą – vidaus rinka dėl emigracijos traukiasi“, - kalbėjo ekonomistas.
Pasak jo, reikėtų taikyti protingą minimalios algos politiką, kas, R. Kuodžio siūlymu, būtų diferenciacija pagal amžių:
„Daugelis šalių diferencijuoja minimalią alga pagal amžių. Pirminė reakcija Lietuvoje – kad čia diskriminacija, Aš sakau priešingai: jūs diskriminuojate vyresnius žmones, kurie dirba pagal minimalią algą, nes jie turi tam tikrą patirtį“, - teigė R. Kuodis.
Valdančiųjų politinė taryba nusprendė, kad nuo spalio 1 dienos MMA didėja 35 litais ir įvedus eurą sieks 300 eurų.
Parengė Ieva Kazlauskaitė