„Jei pažiūrėti į raidą gyventojų į priekį, iki 2021 darbingų žmonių skaičius Lietuvoje sumažės 400 tūkst. žmonių. Klausimas, kas dirbs tose įmonės, kurios veiks tuo metu?, – penktadienį Abromiškių reabilitacijos ligoninėje vykusioje konferencijoje „Energetika, Renovacija, Atliekų tvarkymas - savivaldybių patirtis ir galimybės“ klausė R. Dargis. – Kitas skaičius, kuris kelia nerimą – senėjimas. Jei pažiūrėtume į kitus skaičius, Lietuva yra sparčiausiai senstanti ES šalių tarpe valstybė.“
Reikia tyrimų
Anot R. Dargio, Lietuvoje per dešimtmetį nuo 2001 iki 2011 žmonių sumažėjo daugiau nei 12 procentų, ypatingai – darbingo amžiaus žmonių. Problema ta, kad didžioji dalis rajonuose gyvenančių žmonių yra ekonomiškai neaktyvūs, dažnai išlaikomi savivaldybių.
Išeitis iš susiklosčiusios situacijos galėtų būti miestų atgaivinimas.
„Pagrindinis dalykas kur matome, ką galėtume nuveikti su verslu ir pramonininkais – padaryti miestus patraukliomis zonomis, kur galima ateiti su investicijomis. Burtažodžių, kad laukiame, kad norime investuotojų, neužtenka. Pirmiausia savivaldybėms reikia padaryti namų darbus – realiai įvertinti dabartinę situaciją, infrastruktūros būklę – dujos, keliai, geležinkeliai, – įsivertinti stipriąsias verslų puses“, - pasakojo R. Dargis.
Esą pradėti nuo situacijos įvertinimo reikia ir dirbant su renovacijos projektais. R. Dargis prisimena tyrimą, darytą viename 1970 m. statytame Lazdynų name. Tuomet nustatyta, kad vidutinis gyventojo amžius jame yra 75 metai. Tokios tyrimo išvados iškėlė klausimą, ar tokiuose namuose reikia vykdyti renovaciją – galbūt užtenka pakeisti stogus, langus, sutvarkyti šilumos punktus.
Belgai ir olandai Lietuvos nežino
LPK prezidentas investicijas į savivaldybes siūlo pritraukti per bendrovę „Investuok Lietuvoje“ arba užsienio ambasadorius. Esą problema ta, kad užsienio ambasadoriai turi nedaug informacijos apie Lietuvos miestus, ką jau kalbėti apie užsienio verslininkus ar pramonininkus. Pavyzdžiui, belgai ir olandai apie Lietuvą nėra girdėję.
„Kas mane stebina, jie (belgų ir olandų pramonininkai – red. past.) nežino, kas yra Lietuva. Čia jums ir atsakymas, ar jie čia investuos, jeigu jie nežino. Kartais mums atrodo, kad su nepriklausomybės iškovojimu esame žinomi visame pasaulyje. Galiu pasakyti, kad gerai žinomi esame Skandinavijoje, ir tai tik tam tikriems sluoksniams“, - aiškino R. Dargis.