Svarbu padėti žmogui ne tik įsidarbinti, bet ir įsitvirtinti visuomenėje, atkurti socialinius įgūdžius, mano projektų vykdytojai.
Pavyzdžiui, teistiesiems skirtuose projektuose pagrindinis tikslas buvo pakartotinio nusikalstamumo prevencija, priklausomiems žmonėms – jų išsilaikymas blaivybėje. Kaip didžiausią projektų naudą dalyviai įvardija ne pagalbą susirandant darbą, bet sustiprėjusią motyvaciją, išaugusį pasitikėjimą ir savarankiškumą, padidėjusį pasitenkinimą gyvenimu.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad didžiausia socialinės integracijos paslaugų paklausa, vertinant pagal žmonių, kuriems reikalingos šios paslaugos, skaičių, yra neįgaliesiems bei vyresnio nei penkiasdešimt metų amžiaus moterims, grįžtančioms į darbo rinką.
Tyrimą „Socialinės integracijos paslaugų socialiai pažeidžiamų ir socialinės rizikos asmenų grupėms situacijos, poreikių ir rezultatyvumo vertinimas, siekiant efektyviai panaudoti 2007–2013 m. ES struktūrinę paramą“ atliko VšĮ Viešosios politikos ir vadybos institutas bei Lietuvos socialinių tyrimų centro Darbo ir socialinių tyrimų institutas.
Tyrime daugiausia dėmesio buvo skirta ES paramos poveikio socialinei integracijai vertinimui, tos paramos panaudojimo tinkamumui, rezultatyvumui ir efektyvumui. Tyrimo metu taip pat buvo vertinama socialinės integracijos paslaugų socialiai pažeidžiamiems asmenims paklausa ir pasiūla visoje Lietuvoje.
Tyrimas parodė, kad svarbu žmogui ne tik suteikti kvalifikaciją dirbti pagal specialybę, bet taip pat sudaryti galimybes įgyti praktinių įgūdžių darbo vietoje, todėl labai svarbus tampa socialinės integracijos paslaugas teikiančių įstaigų ir organizacijų bendradarbiavimas su darbdaviais.
Geresnis ES lėšų naudojimas socialinei integracijai remti ir kovoti su diskriminacija yra vienas iš pagrindinių veiksmų, numatytų įgyvendinant Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi planą. ES institucijos pastaruoju metu skiria ypač didelį dėmesį socialinės atskirties problemoms.
2010 m. buvo paskelbti Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metais. Šiuo metu skurdo ir socialinės atskirties mažinimas yra viena iš svarbiausių strategijos „Europa 2020“ krypčių.
Eltos korespondentė Dalia Lenkauskaitė