Naujausioje SEB Lietuvos ekonomikos apžvalgoje prognozuojama, kad pagal pagrindinį scenarijų šalies ekonomikos smukimas šiemet sieks 6,7 proc., o 2021 metais bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 5,3 procento (gegužės pradžioje SEB prognozavo, kad Lietuvos BVP šiemet sumažės 8,7 proc., o kitąmet augs 6,1 proc.). Naujausiais SEB vertinimais, 2022 metais Lietuvos ekonomikos plėtra turėtų siekti 3 procentais.
„Tai reikštų, kad į prieškrizinį lygį Lietuva sugrįžtų 2022 metų pradžioje“, – pristatydamas ekonomikos apžvalgą sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Pasak jo, šių metų Lietuvos ekonomikos prognozė pagerinta atsižvelgiant į naujausius pramonės ir mažmeninės prekybos duomenis, kurie rodo, kad antrą ketvirtį ekonomika traukėsi lėčiau, nei prognozuota, taip pat palankias sąlygas grūdų derliui, kuris šiemet turėtų būti gerokai didesnis negu praėjusiais metais.
Tačiau T. Povilauskas taip pat pabrėžė, kad koronavirusas niekur nedingo ir kol jis nebus suvaldytas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, ekonomika neveiks visu pajėgumu.
„Jeigu vėl Europai ir Lietuvai smogs nauja viruso banga, ekonomikos pokytis bus daug prastesnis negu dabar prognozuojame“, – tvirtino T. Povilauskas.
Anot jo, nors tokio priverstinio ekonomikos uždarymo, koks buvo kovo pabaigoje, tikimybė yra nedidelė, tačiau vartotojai gali vėl staigiai užverti pinigines, jeigu užsikrėtimų skaičius rudenį išaugs ir vėl reikės vengti masinių susibūrimų uždarose patalpose.
Prognozuojama, kad namų ūkių vartojimo išlaidos šiemet sumažės 6,5 proc., bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas (investicijos) – 5 proc., tuo metu valdžios sektoriaus vartojimas augs 2,5 procento. Kitąmet šie rodikliai turėtų didėti atitinkamai 5,5 proc., 3 proc. ir 0,5 procento.
Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas šiemet turėtų sumažėti 10,6 proc., importas – 8,6 proc., o 2021 metais – padidėti atitinkamai 7,3 proc. ir 6 procentais.
SEB prognozuoja, kad suderinta vidutinė metinė infliacija Lietuvoje šiemet bus 0,8 proc., o 2021 metais padidės iki 2,2 procento.
Vidutinis nedaro lygis Lietuvoje, pernai sudaręs 6,3 proc., šiemet turėtų išaugti iki 9,3 proc., o 2021 metais sumažėti iki 8,4 procento. Prognozuojama, kad užimtųjų skaičius šiemet sumažės 2,7 proc., o kitąmet – ūgtelės 0,5 procento. Vidutinis darbo užmokestis šiemet turėtų padidėti 2,5 proc., 2021 metais – 3,5 procento.
SEB vertinimu, valdžios sektoriaus deficitas šiemet sudarys 8,5 proc. BVP, o 2021 metais bus 3 proc. valdžios sektoriaus perteklius. Prognozuojama, kad valdžios sektoriaus skola, pernai sudariusi 36,2 proc. BVP, šiemet išaugs iki 49 proc., o 2021-aisiais – iki 50,5 proc. BVP.