• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį nepriklausomi stebėtojai išreiškė susirūpinimą, kad „Meta“ sprendimas atsisakyti faktų tikrinimo „Facebook“ platformoje gali kelti grėsmę žmogaus teisėms.

Antradienį nepriklausomi stebėtojai išreiškė susirūpinimą, kad „Meta“ sprendimas atsisakyti faktų tikrinimo „Facebook“ platformoje gali kelti grėsmę žmogaus teisėms.

REKLAMA

Netikėtas „Meta“ sausį paskelbtas sprendimas nutraukti faktų tikrinimo programą JAV sulaukė aštrios dezinformacijos tyrėjų kritikos. Jie perspėjo, kad tai gali atverti kelią melagingų naratyvų plitimui.

Dabar „Meta“ turinio moderavimo sprendimus prižiūrinti taryba antradienį išplatintame pareiškime teigia, jog socialinės žiniasklaidos milžinės sprendimai dėl neapykantą kurstančio ir potencialiai žalingo turinio buvo priimti „skubotai“.

„Žmonės turi teisę reikšti kontroversiškas nuomones, – sakė tarybos pirmininkė Helle Thorning-Schmidt. – Tačiau žmonės taip pat turi teisę būti apsaugoti nuo žalos.“

„Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas šį politikos pokytį pristatė kaip strateginį žingsnį, kuriame analitikai įžvelgia bandymą įtikti prezidentui Donaldui Trumpui, faktų tikrinimą lyginančiam su cenzūra.

Kadangi „Meta“ šiuos moderavimo pokyčius diegia visame pasaulyje, priežiūros taryba ragina technologijų milžinę užtikrinti, jog faktų tikrinimo sumažinimas ar atsisakymas nesukeltų pavojaus žmogaus teisėms.

Taryba pateikė 17 rekomendacijų, įskaitant raginimą įvertinti „Community Notes“ veiksmingumą, palyginus su nepriklausomu faktų tikrinimu – „ypač situacijose, kai melaginga informacija plinta greitai ir gali kelti grėsmę visuomenės saugumui“.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau „Meta“ bendradarbiavo su trečiosiomis šalimis (tarp jų ir AFP), siekdama susekti platformoje skleidžiamą dezinformaciją. Tačiau dabar M. Zuckerbergas paskelbė, kad vietoj to „Facebook“ ir „Instagram“ JAV rinkoje pradės naudoti „Community Notes“ – bendruomenės komentarais paremtą moderavimo įrankį, panašų į tą, kurį naudoja „X“.

REKLAMA

„Community Notes“ – tai vartotojų kuriamas konteksto paaiškinimo mechanizmas, kuris, kaip teigia „X“, leidžia kovoti su klaidinančia informacija. Vis dėlto mokslininkai ne kartą kėlė klausimų dėl šios priemonės veiksmingumo.

„Jūs juk nepatikėtumėte bet kam taisyti savo bėgančio klozeto, o „Meta“ įsivaizduoja, kad dezinformacijos plitimą jos platformose gali sustabdyti kas tik nori“, – sakė Viskonsino-Medisono universiteto Žurnalistikos ir masinės komunikacijos mokyklos profesorius Michaelis Wagneris.

„Prašyti žmonių savanoriškai prižiūrėti melagingus teiginius, kurie skelbiami „Meta“ daugiamilijardinėse socialinės žiniasklaidos platformose, yra socialinės atsakomybės kratymasis.“

Nors „Meta“ pažadėjo laikytis priežiūros tarybos sprendimų dėl įrašų pašalinimo, bendrovė neprivalo vadovautis jos politikos rekomendacijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų