Portalas tv3.lt pasidomėjo, kokio dydžio būna šios priemokos ir kam, kada mokamos.
Kiek reikia pinigų pragyvenimui?
Svarbiausias dydis, nuo kurio priklauso, ar žmogus gaus priemoką prie pensijos, yra vadinamas minimalių vartojimo poreikių dydžiu.
Kiekvienais metais jį iš naujo tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Šiemet minimalių vartojimo poreikių dydis yra 267 eurai. Nuo kitų metų pradžios jis bus 354 eurai per mėnesį.
Bent jau teoriškai tokios sumos turėtų užtekti vienam žmogui nusipirkti nustatytą minimalų kiekį maisto: daržovių, vaisių, duonos, pieno, mėsos produktų ir žuvies (jis nustatytas ministro įsakymu).
Teisę gauti pensijos priemoką turi tie gyventojai, kuriems vienos ar kelių šių pensijų suma yra mažesnė už minimalių vartojimo poreikių dydį (t.y. 267 eurų šiemet arba 354 eurų):
- Socialinio draudimo senatvės pensijų (išskyrus išankstines senatvės pensijas), gavėjai;
- socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjai, netekę 60 proc. ar daugiau darbingumo (pripažinti I ar II grupės invalidais);
- senatvės pensijos amžių sukakę socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjai, netekę 45–55 proc. darbingumo (pripažinti III grupės invalidais).
Atkreiptinas dėmesys, kad apskaičiuojant, ar žmogaus pensijos viršija minimalių vartojimo poreikių dydį, jo gaunama našlio ar našlės pensija nėra skaičiuojama.
Kokio dydžio priemokos galima tikėtis
Pensijos priemokos kiekvienam gavėjui skiriasi. Jos priklauso nuo to, kokio dydžio pagrindinę pensiją žmogus gauna ir koks yra jo pensijų socialinio draudimo stažas.
Jeigu pensininkas turi būtinąjį stažą, kuris šiais metais sudaro 32,5 metus, jis gaus visą skirtumą tarp minimalių vartojimo poreikių dydžio ir gaunamos pensijos.
Pavyzdžiui, jeigu šiemet į senatvės pensiją išėjusio žmogaus pensija yra 230 eurų ir jis turi sukaupęs visą būtinąjį stažą, jo priemoka bus 37 eurai per mėnesį (267–230 = 37).
Taigi, tokio žmogaus pensijos ir jos priemokos suma bus lygi minimalių vartojimo poreikių dydžiui.
Tačiau jeigu kitas žmogus neturi sukaupęs būtinojo stažo, jo priemoka prie pensijos bus proporcingai mažesnė.
Pavyzdžiui, jeigu žmogus gauna 230 eurų senatvės pensiją ir yra sukaupęs 20 metų stažą, jo priemoka bus 22,77 eurai ((267–230)x(20/32,5)=22,77).
Taigi, tokiam žmogui bendra pensijos ir priemokos suma sudarys 241,23 eurus (200+41,23).
Bendra suma skirsis priklausomai nuo mėnesio
Atkreiptinas dėmesys, kad gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais gyventojai gaus skirtingą pensijų ir jų priemokų sumą.
Taip yra dėl to, kad pagal įstatymą senatvės pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, o priemokos – už praėjusį.
Taigi šį gruodį žmonės gaus pensijas už gruodį ir priemokas už lapkritį.
Nuo sausio pradžios pensijos bus indeksuojamos, taigi sausio mėnesį jos bus didesnės, tačiau priemokos išliks tokios pačios kaip gruodį.
Atsižvelgdama į indeksuotas pensijas ir pakeistą minimalių vartojimo poreikių dydį „Sodra“ automatiškai perskaičiuoja priemokas prie pensijų.
Kaip minėta, nuo sausio mėnesio bus pakeistas minimalių vartojimo poreikių dydis (kils nuo dabartinių 267 eurų iki 354 eurų). Tačiau pagal jį naujas priemokas už sausio mėnesį gyventojai gaus tik vasario mėnesį.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad vidutinis priemokos dydis sieks 31,17 euro. Mažų pensijų priemokoms numatyta skirti 27,6 mln. eurų.
Sprendžiant iš tokių skaičių, priemokas prie pensijų gaus 72,5 tūkst. šalies gyventojų.