• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien asociacijos „Netylėk“ atstovai sostinės Gedimino prospekte, priešais Lietuvos banko pastatą surengtame mitinge ragino praeivius nebūti abejingus, prisijungti prie protestuojančiųjų ir pasirašyti peticiją prieš aukštas palūkanų normas.

REKLAMA
REKLAMA

Netiki žodžiu „rizika“

Asociacija ,,Netylėk“ surengė protesto akciją prieš Lietuvos banko neveiklumą ir komercinių bankų plėšikavimą nepagrįstai didinat paskolų nacionaline valiuta palūkanas. ,,Komerciniai bankai spekuliuoja žodžiu ,,rizika“, skolindami litais arba reikalaudami grąžinti paskolą litais vis didesnėmis palūkanomis“ – per ruporą skelbė asociacijos prezidentas Tomas Sarnačinskas. Asociacijos nariai teigė, kad peticija su daugiau nei tūkstančiu parašų bus įteikta Lietuvos banko ir Vyriausybės vadovams.

REKLAMA

Asociacijos atstovų tvirtinimu, Lietuvos banko pranešimuose palūkanų normų nacionaline valiuta kilmę ir jų kaitos tendencijas bei priežastis bandoma paaiškinti ir pagrįsti dažnai vartojant mistinį žodį ,,rizika“ bei terminus ,,kredito rizika“, ,,šalies rizika“, ,,valiutų rizika“, ,,bankų marža“ ir pan., nesivarginant paaiškinti to prasmę ar esmę.            

REKLAMA
REKLAMA

Piketo metu skelbti duomenys, jog teikiamų paskolų litais palūkanos viršijo palūkanas eurais lapkričio mėn. 1,5 karto, gruodžio mėn. – 1,7, sausio ir vasario mėn. – 1,5 karto.

„Nacionalinė valiuta surišta su euru fiksuotu kursu, tad ir palūkanų normos turi būti vienodos bei fiksuotos. Manipuliuojama žodžiu „rizika“, bet tuo pačiu neigiama lito devalvavimo galimybė“, - dėstė T.Sarnačinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akcijos organizatoriai taip pat pareiškė įtariantys, kad bankų tarpusavio ,,nepasitikėjimas“ gali būti dirbtinis ir net sąmoningas veikimas, kartelinis susitarimas siekiant pasipinigauti.



Neatidėliotini valdybos pirmininko reikalai

Protesto akcijos organizatorių teigimu, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas su jais yra bendravęs, tačiau sakė negalėsiąs ateiti į piketą ir pasisakyti dėl neatidėliotinos išvykos. „Netylėk“ atstovų įsitikinimu, iš R.Šarkino pozicijos buvo galima suprasti, kad protesto akcijos jis nelaiko svarbiu dalyku. „Galima sakyti, kad R.Šarkinas pasišaipė iš mūsų: pasakė, kad absoliučiai nieko akcija nepasieksime ir pasiūlė pateikti konkrečius pasiūlymus. Bet mes juk seniai esame juos pateikę, tik niekas nereaguoja. Mus konsultuoja vienas iš buvusių R.Šarkino patarėjų, mūsų teiginiai tikrai nėra iš piršto laužti, bet reikia ir didesnio visuomenės aktyvumo“, - kalbėjo „Netylėk“ atstovai.

REKLAMA

Nebylus banko pastatas ir pasyvūs praeiviai

Šeštadienio vidurdienį nebuvo labai daug norinčiųjų stabtelėti ir įsigilinti į piketuotojų deklaruojamus teiginius. „Lietuviai kažkodėl mieliau renkasi sėdėti ir verkšlenti, kad yra blogai, nei imtis aktyvių veiksmų keisti padėtį. Be to, žiniasklaida nereagavo į „Netylėk“ siunčiamus pranešimus apie akciją, neplatino jų, dėl to mažai visuomenės buvo informuota“, - sakė asociacijos „Netylėk“ prezidentas. Organizatoriai aiškino protesto akcijai pasirinkę šeštadienį tikėdamiesi pritraukti daugiau praeivių, tačiau pripažino, jog efektas būtų buvęs didesnis, jeigu mitingas būtų vykęs darbo dieną, kai Lietuvos bankas nebūna tuščias.

Vis tik pavieniai žmonės, kurie yra pajutę negailestingą paskolų palūkanų litais augimą, sustodavo ir pasirašydavo peticiją. „Nesijaučiu saugi, negaliu žinoti, ką dar bankas sugalvos padaryti. Jaučiuosi kaip banko žaisliukas“, - sakė peticiją pasirašiusi banke paskolą litais prieš keletą metų paėmusi vilnietė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų