Vadinamosios lustinės bankų kortelės faktiškai įsigalėjo rinkoje. Jau kurį laiką beveik kiekvienas kortelės savininkas atsiskaityti gali įvesdamas PIN kodą. Nors specializuotose parduotuvėse ir maitinimo įstaigose PIN kodai jau ima viršų, didieji prekybos tinklai vis dar delsia modernizuoti savo kasos aparatus, teigia dienraštis.
Pernai „Respublikos“ atliktas žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad atsiskaitymo patvirtinimas parašu visiškai nesaugus. Daugiau kaip du mėnesius dienraščio žurnalistas apsipirkinėdamas naudojo banko kortelę be jokio parašo, ir tik vieną vienintelį kartą kasos darbuotoja paprašė pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Nors akivaizdu, kad naudojantis svetima kortele atsiskaitymo patvirtinimas parašu kortelės savininko lėšų neapsaugo, prekybininkai teisinasi, kad ėmus naudoti PIN kodus esą prailgs klientų aptarnavimo laikas, kasos aparatų keitimas brangiai atsieis, o ir pats PIN kodų naudojimas nėra saugus.
„Iki“ komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila „Respubliką“ tikino, kad PIN kodo saugumas tėra mitas ir pasinaudoti svetima kortele įvedant kodą nė kiek ne sunkiau, nei pasirašant.
„PIN kodą žinoti gali bet kas. Nusižiūrėti, kokį PIN kodą kasoje įveda kitas žmogus, visiškai nesunku. Juolab kad įvedus PIN kodą niekas netikrina kortelės savininko tapatybės“, - tvirtino jis.
Pasak jo, dabar veikiantis kontrolės mechanizmas nėra tobulas, tačiau stebėjimo kameros ir kasos darbuotojų dėmesys esą sumažina pasinaudojimo svetima kortele galimybes.
Tuo tarpu specialistai atremia prekybininkų naudojamą argumentą, kad atsiskaitymams naudojant PIN kodus eiles dar labiau prailgintų. Pasak SEB Vilniaus banko Mokamųjų kortelių departamento direktorės Audronės Narkauskienės, atsiskaitymas lustinėmis kortelėmis pailgėtų nežymiai.