Nors karantino laikotarpiu pirkėjų srautai prekybos centruose ir parduotuvėse sumažėję kone perpus, o kai kuriuose parduotuvėse ir daugiau, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ragina gyventojus išlikti sąmoningais, pasirūpinti savo ir kitų saugumu. Dažniausiai tas pačias prekes, esančias prekybos tinkluose, galite įsigyti neišeidami iš namų bei elgdamiesi atsakingai – internetu.
„Kalėdinis laikotarpis prekybininkams įprastai būna intensyviausias metų laikas, kai daugybė žmonių plūsta į parduotuves šventinių pirkinių. Šiais metais tiek pačių pirkėjų, tiek prekybininkų svarbiausias prioritetas yra saugumas, todėl tokio kalėdinio antplūdžio nelaukiame.
Priešingai, raginame gyventojus atsakingai planuoti pasiruošimą Kalėdoms, neskubėti į parduotuves savaitgaliais, pagal galimybes šventiniais pirkiniais pasirūpinti darbo dienomis, kai žmonių srautas prekybos vietose dar labiau sumažėja. Taip pat daugybė prekybininkų yra persikėlę ir į elektroninę erdvę, tad dovanomis ir kitais pirkiniais saugiai galima apsirūpinti ir neišeinant iš namų – internetu“, - į pirkėjus kreipiasi Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.
Srautus reguliuoja kamerų pagalba
Šią savaitę Vyriausybei sugriežtinus karantino sąlygas, gyventojams primenama, kad būriuotis galima ne didesnėmis nei 2 žmonių grupelėmis, išskyrus tos pačios šeimos narius. Todėl prekybininkai pirkėjų srautų reguliavimui skirs dar daugiau dėmesio.
„Pirkėjų srautai prekybos centruose reguliuojami itin griežtai, o šiam tikslui pasitelkiamos kameros, srautų skaičiavimo sistemos ar apsaugos darbuotojai. Parduotuvėse, kuriose yra naudojami prekybiniai vežimėliai ar krepšeliai, galimas srautų reguliavimo būdas – leisti pirkėjus tik su prekybiniais vežimėliais arba krepšeliais. Iš tiesų srautų reguliavimui ir stebėjimui skiriamas didžiulis dėmesys, o ir būdų kontroliuoti yra įvairių, tad ne visada jie po parduotuvės skyrius vaikštantiems pirkėjams yra akivaizdžiai matomi“, - kaip reguliuojami pirkėjų srautai pasakoja Asociacijos vadovė.
Didesniuose prekybos centruose lankytojų skaičius yra ribojamas savarankiškai ir įleidžiama mažiau klientų, nei numato dabartiniai reikalavimai. Didinamas ir apsaugos darbuotojų, prižiūrinčių ne tik srautų reguliavimą, bet ir kad būtų laikomasi visų saugumo reikalavimų, skaičius.
Parengė saugumo praktikos vadovą
Prekybininkai nuolatos ieško galimybių dar labiau padidinti saugumą apsiperkant, reguliariai apie saugumo priemones informuoja ir parduotuvėje besilankančius pirkėjus. Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacija, tardamiesi su specialistais ir medikais, parengė saugumo praktikos vadovą.Siekiant užtikrinti saugų apsipirkimą klientams, visam prekybos sektoriui svarbu laikytis ne tik privalomų reikalavimų, tačiau imtis ir papildomų priemonių.
Į dokumentą įtrauktos tokios saugumo priemonės, kaip:
* reguliari vežimėlių, krepšelių ir dažnai liečiamų paviršių dezinfekcija;
* dezinfekcinių stotelių įrengimas įvairiose vietose pirkėjams ir darbuotojams;
* padidinta patalpų ventiliacija;
* pirkėjų informavimas apie saugius atstumus specialiais grindų lipdukais prie kasų ir kitų susibūrimo zonų;
* nuolatinis pirkėjų informavimas apie saugumo priemones vidiniais prekybos centro kanalais, kaip informaciniai ekranai, vietinis radijas, informacija prie įėjimų ir kt.;
* pirkėjų srauto stebėjimas ir reguliavimas, įeinančių pirkėjų skaičiaus fiksavimas;
* numatytos galimybės pirkėjų srautą reguliuoti apribojant automobilių stovėjimo vietų skaičių, pirkinių krepšelių ir vėžimėlių kiekį;
* teisingo kaukių dėvėjimo kontrolė tiek tarp pirkėjų, tiek tarp darbuotojų;
* budinčių apsaugos darbuotojų skaičiaus padidinimas savaitgaliais ar esant poreikiui.
„Suprantame mums tenkančią atsakomybę už darbuotojų ir pirkėjų saugumą, todėl dedame maksimalias pastangas tam užtikrinti. Negali būti jokių kompromisų, kai kalbame apie saugų apsipirkimą – šia nuostata vadovaujasi visi Asociacijos nariai. Matome, kad prekybininkų pastangos nėra bevaisės, įgyvendinami saugumo procesai veikia. Todėl nusprendėme surinkti informaciją, apibendrinti ir pasidalinti su visais. Nuo pandemijos pradžios nebuvo užfiksuota COVID-19 užsikrėtimo atvejų tarp pirkėjų“, - situaciją komentuoja R. Vainienė.
Pasak Asociacijos direktorės, svarbus ne tik prekybininkų įdedamas darbas, siekiant užtikrinti saugų apsipirkimą, tačiau ir žmonių atsakingumas. Prekybininkai ragina laikytis numatytų visų saugumo reikalavimų: taisyklingai dėvėti kaukę, laikytis saugaus atstumo kitų klientų atžvilgiu, nesibūriuoti, dažniau dezinfekuotis rankas.