• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 m. spalį, palyginti su rugsėju, Lietuvos apdirbamosios pramonės produkcija atmetus sezoniškumo įtaką sumažėjo 3,4 proc. Apdirbamosios gamybos, išskyrus naftos produktų gamybą, produkcija sumenko 7,4 proc. Negana to, 2011 m. spalį, lyginant su 2010 m. spalio mėnesiu apdirbamosios pramonės gamybos, išskyrus naftos produktų gamybą, produkcijos apimtys taip pat susitraukė, o nuosmukis siekė 1,3 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos eksportuojančios šakos į pokyčius užsienio rinkose visada reaguoja su tam tikru pavėlavimu, tačiau panašu, kad sparčiai vėstantis pasaulio ekonomikos aktyvumas pagaliau perlaužė pramonės tendencijas – pasaulio ekonomikos lėtėjimas jau veikia ne tik gamintojų lūkesčius, bet ir realias gamybos apimtis.

REKLAMA

Akivaizdu, kad į eksportą besiorientuojanti Lietuvos pramonė (beveik 70 proc. apdirbamosios pramonės produkcijos yra skirta užsienio rinkoms) taip pat tapo neigiamų tendencijų pasaulio ekonomikoje įkaite. Labiausiai nerimą kelia situacija euro zonos rinkoje (kuriai tenka 60 proc. lietuviško eksporto), kurioje atsinaujinę neramumai finansų rinkose skatina verslą atidėti investicijas, o vartotojus – daugiau taupyti ir mažiau vartoti.

REKLAMA
REKLAMA

Visiškai realu, kad 2011 m. pabaigoje euro zoną taip pat ištiks recesija. NVS rinkų (joms tenka 28 proc. lietuviško eksporto) padėtis išlieka geresnė, tačiau teigiamų žinių srautas senka ir šiame regione. Baltarusijos vartotojai kol kas nesugebėjo atsigauti nuo neigiamų devalvacijos pasekmių. Rusijos ekonomikos padėtį apsunkina kapitalo nutekėjimas bei viešųjų išlaidų karpymas. Galų gale, pastaruoju metu Lietuvos pramonės padėtį neigiamai veikė ne tik užsienio paklausos lėtėjimas, bet ir valiutų kursų nuvertėjimas Lenkijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje. Tai sumažino eksporto konkurencingumą ir papildomai pablogino Lietuvos eksportuotojų padėtį, kas tiesiogiai atsiliepė ir pramonės gamybos apimtims.

Todėl apibendrinus naujausią pramonės statistiką ketvirto ketvirčio BVP prieaugis prognozuojamas kuklenis nei trečiąjį ketvirtį. Pramonininkai prognozuoja, kad ūkio augimas sulėtės nuo 6,6 proc. trečiąjį ketvirtį iki 4 proc. ketvirtą ketvirtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų