Pastaruoju metu ne viena įmonė susidūrė su bankų nenoru skolinti, tad tenka ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių. Šiuo keliu pasuko ir viena stambiausių Baltijos ir Skandinavijos šalių PET pakuočių gamintoja UAB „Putokšnis“. Įgyvendinti plėtros planus įmonei padėjo rizikos kapitalo fondas „LitCapital“, investavęs į bendrovę 5 milijonus litų.
Kodėl buvo nuspręsta pasinaudoti ES struktūrinių fondų remiama iniciatyva kalbiname „Putokšnio“ generalinį direktorių Olaf Martens.
Kodėl buvo nuspręsta pasinaudotirizikos kapitalo fondo investicija?
Į rizikos kapitalo fondą buvo kreiptasi dėl verslo plėtrai reikalingų apyvartinių lėšų trūkumo. Gauti banko paskolą Putokšnio atveju nebuvo galimybių, tad kapitalo bazė buvo stiprinama su „LitCapital“ pagalba.
Kuo rizikos kapitalas geriau už bankų paskolas?
Skirtumas tarp rizikos kapitalo fondo investicijos ir banko paskolos yra didžiulis.Vienas iš esminių skirtumų yra tai, kad rizikos kapitalo investuotojas ne tik suteikia piniginį kapitalą, bet ir aktyviai dirba kaip įmonės valdybos narys. Taip siekiama spartaus įmonių, į kurias investuojama, augimo. „Litcapital“ komanda turi patirties tarptautinėse kompanijose bei verslo valdyme. Investuotojų vadybinė ir konsultacinė patirtis bei verslo ryšiai yra neatskiriama rizikos kapitalo dalis.
Iš kitos pusės, skirtingai nuo bankų,investuojantis rizikos kapitalą neturi pirmumo teisės prieš kitus akcininkus. Jis gauna savo pelno dalį ne palūkanų forma, bet dividendu arba netgi tik iš akcijų pardavimų.
Kaip panaudotos investuotos lėšos, kokią naudą pajutote?
Investuotos lėšos buvo panaudotos apyvartiniam kapitalui stiprinti. Ši investicija per gana trumpą laikotarpį padėjo įmonei sukurti naujus ar atnaujinti būvusius santykius su tiekėjais ir klientais ir žymiai padidinti apyvartą ir pardavimo efektyvumą.
Ar sunku pritraukti tokių fondų investicijas?
Palyginant su kitomis finansavimo priemonėmis šis kelias atrodo lengvesnis. Skirtingai nuo kreditorių ir bankų fondas pats dalyvauja įmonės valdyme ir todėl turi daugiau įtakos ir intereso įmonės rezultatams ir strategijai. Iš kitos pusės, darbas su instituciniu investuotoju ("institutionalinvestor") sukuria daugiau reikalavimų įmonei, ypač valdymo proceso skaidrumo, išsamios atskaitomybės ir aukštesnio lygio profesionalaus darbo valdyboje ir kitose įmonės valdymo organuose.
Ūkio ministerija www.ukmin.lt