Lapkričio mėnesį Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas dėl valstybės paramos senų daugiabučių renovacijai. Būtina sąlyga norintiems ja pasinaudoti – po modernizacijos pasiekti ne mažesnę kaip B energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti bent 40 proc. Teikti paraiškas gali patys gyventojai, juos atstovaujantys renovacijos projektų administratoriai ar savivaldybės, taip pat galima rengti ir investicijų planus.
„Nuo 2022 m. kvietimai atnaujinti daugiabučius buvo skelbiami nuolat, be pertraukų, tačiau ne visiems jie buvo patrauklūs. Pavyzdžiui, ne visi namai galėjo teikti paraiškas dėl skydinės renovacijos arba pasiekti A energinio naudingumo klasę. Dėl šios priežasties, šis kvietimas buvo labai laukiamas, kadangi apima visas kategorijas: galima siekti tiek B, tiek A klasės, naudoti skydinės arba tradicinės renovacijos priemones, todėl tikimės, kad gyventojai aktyviai jame dalyvaus“, – sako APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė.
Dabartiniam kvietimui Europos investicijų bankas (EIB) iš Modernizavimo fondo skyrė 165 mln. eurų. Planuojama, kad už šią sumą bus galima atnaujinti 450–600 daugiabučių namų visoje Lietuvoje ir tai pavyks padaryti greičiau, kadangi parama bus apskaičiuojama kitaip, nei iki šiol.
Procesas vyks greičiau ir paprasčiau
G. Burbienės teigimu, šiame kvietime įteisinta nauja valstybės paramos renovacijai apmokėjimo tvarka – fiksuotojo projekto išlaidų vieneto įkainis – renovacijos procesą gerokai paspartins. Atsisakyta dalies biurokratinių procedūrų, todėl sumažės dokumentacijos, taps paprasčiau administruoti projektus. Tai reiškia, kad per trumpesnį laiką bus galima renovuoti daugiau daugiabučių namų.
Jeigu anksčiau per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį administratorius turėdavo pateikti apie 40 mokėjimo prašymų, tai dabartiniam kvietimui taikomas fiksuotas įkainis leidžia pateikti 3–4 mokėjimo prašymus. Dar vienas privalumas – aiškumas. Pagal šį kvietimą gyventojai gali gauti labai tikslų atsakymą, kiek paramos gali gauti.Pavyzdžiui, administruojant projektą ir atliekant statybos techninę priežiūrą, siekiant B energinio efektyvumo klasės, įkainis būtų 89 eurai už 1 m² namams, kurių plotas siekia nuo 1000 iki 1500 m² (jei renovuojama skydais – 105 eurai), o namams nuo 1500 iki 3000 m² – 54 eurai (su skydais – 64 eurai) ir panašiai.
Fiksuotų išlaidų įkainis energinį efektyvumą gerinančioms priemonėms siekti B energinio efektyvumo klasei yra 120 eurų už 1 m² namams, kurių plotas nuo 1000 iki 1500 m² (su skydais – 172 eurai), o namams nuo 1500 iki 3000 m² – 115 eurų (su skydais – 165 eurai).
Didina patrauklumą, komfortą ir vertę
Yra ir kitų svarbių pokyčių – finansavimas bus skiriamas ne tik projektui ar jo daliai parengti, administruoti jo įgyvendinimą, statybos techninei priežiūrai bei energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, kaip iki šiol. Lengvatinį kreditą bus galima gauti ir daugiabučių namų architektūrinę kokybę, dizainą gerinančioms, kitoms šių namų patrauklumą ir vertę didinančioms priemonėms.
„Pavyzdžiui, rūsio patalpų pritaikymui priedangai, kurioje gyventojai galėtų greitai pasislėpti kilus ekstremaliai situacijai. Taip pat kompensacija skiriama įsirengiant dviračių saugyklas, taip skatinant rinktis gamtai draugiškas transporto priemones. Atsirado galimybė padidinti langų bei balkonų durų angas, praplėsti ar net įrengti naujus balkonus“, – mini G. Burbienė.
Nauja ir tai, kad bendrojo naudojimo laiptinių paprastasis remontas apima ne tik paruošimą dažymui ir dažymą, turėklų atnaujinimą, bet ir nudilusių laiptų pakopų sutvarkymą jas išklijuojant akmens masės neslidžiomis plytelėmis. Tai yra dažna senų namų problema, dabar ją bus galima išspręsti.
Šilumos suvartojama perpus mažiau
1967 m. statybos daugiabutis Vilniuje, Antakalnio g. 66, baigtas renovuoti visai neseniai – šią vasarą. Gyventojai jau gali džiaugtis pasiektais rezultatais – estetiškai atrodančiu būstu, šiluma ir sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis. Tiesa, įgyvendinant projektą buvo susidurta ir su tam tikrais iššūkiais.
„Sumaišties įnešė prasidėjęs karas, kadangi kilo medžiagų kainos bei atsirado logistikos sunkumai. Be to, nemaža dalis gyventojų buvo nusistačiusi prieš renovaciją – balsavimo metu tik kelių balsų persvara lėmė, kad būtų pradėtas daugiabučio modernizavimo procesas. Tai apsunkino visą renovacijos eigą, teko organizuoti daug informacinių susirinkimų, kad negatyvi nuomonė nesustabdytų jau įsibėgėjusio proceso“, – sako projektą administravęs Vytenis Navagreckas.
Nepaisant iškilusių sunkumų, daugiabučio renovacija buvo įgyvendinta neviršijant valstybės nustatytų terminų ir nekeliant pradinės kainos, o tai pasiekti dėl pasikeitusios geopolitinės situacijos pavyko ne visiems projektams.
„Renovacijos metu buvo dalinai modernizuotas šilumos punktas, pritaikytas naujai modernizuotai šildymo sistemai, sutvarkyta natūrali vėdinimo sistema, apšiltintas stogas ir pakeista jo danga. Ant namo stogo buvo įrengti saulės fotovoltiniai moduliai, gaminantys elektrą bendro naudojimo reikmėms – laiptinių, rūsio apšvietimui, šilumos punkto poreikiams. Taip pat apšiltintos išorinės sienos ir cokolis, įrengtas ventiliuojamas fasadas, o apdailai pasirinktos akmens masės plytelės“, – pasakoja V. Navagreckas.
Kitos taikytos priemonės – balkonų įstiklinimas, butų ir kitų patalpų langų bei balkonų durų keitimas mažesnio šilumos pralaidumo langais, lauko durų keitimas bei nuogrindos sutvarkymas. Po namo modernizacijos buvo pasiekta C energinio naudingumo klasė iš prieš tai buvusios F. Pastato šilumos suvartojimas sumažėjo net 51,29 proc. lyginant su suvartojimu prieš renovaciją.
Iki kada galima teikti paraiškas?
Atkreipiame dėmesį, kad teikiamoms paraiškoms nebus taikomas konkursinis atrankos būdas, jos bus priimamos, kol bus išnaudotos kvietimo lėšos arba pasibaigus kvietimo laikui – 2025 m. spalio 1 d. Jei kvietimas bus stabdomas anksčiau dėl viršytos pateiktų paraiškų prašomos valstybės paramos sumos, pateiktos paraiškos gali būti įtrauktos į rezervinį sąrašą.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą ir naujojo kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Teksto autorė: Marija Vasiliauskaitė
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.