• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) taryba po ilgokų diskusijų priėmė nutarimą atidėti anksčiau rengtą visuotinį žemdirbių suvažiavimą. Tačiau pasiliekama teisė tokį suvažiavimą rengti ateityje, jeigu Vyriausybė neištesėtų duotų pažadų.



Bendroji parama išaugs

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) taryba po ilgokų diskusijų priėmė nutarimą atidėti anksčiau rengtą visuotinį žemdirbių suvažiavimą. Tačiau pasiliekama teisė tokį suvažiavimą rengti ateityje, jeigu Vyriausybė neištesėtų duotų pažadų.



Bendroji parama išaugs

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pieno gamintojai diskutavo pakėlę balsus, tačiau greitai išleido garą. Atėjus laikui balsuoti paaiškėjo, kad rengti suvažiavimą ir jo metu paskelbti valdžiai ultimatumą nori tik vienas LPGA tarybos narys ūkininkas Jonas Vilionis.

REKLAMA

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Bronius Markauskas, pats būdamas pienininkas, LPGA nariams paaiškino, kad derybų su Vyriausybe rezultatai, įvertinus sunkią ekonominę šalies padėtį, yra palyginti neblogi. Galėjo būti ir prastesni.

Kaip žinome, žemdirbių organizacijų atstovai apie tiesioginių nacionalinių išmokų dydžius bei kylančias problemas dėl mokesčių sistemos taikymo kovo pabaigoje akis į akį kalbėjosi su Vyriausybės vadovu Andriumi Kubiliumi.

REKLAMA
REKLAMA

„Tiek premjeras Andrius Kubilius, tiek finansų ministrė Ingrida Šimonytė pažadėjo, kad tiesioginės papildomos nacionalinės išmokos bus 2009 m. lygio, iš viso– 364 mln. Lt. Pieno gamintojams numatyta 87 Lt išmoka už toną kvotinio pieno. Taigi kartu su europine išmokų dalimi žemdirbiai šiemet gautų apie 12 proc. lėšų daugiau negu pernai“,– sakė B.Markauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendroji paramos žemdirbiams suma priartėtų prie maksimaliai leidžiamos. Iki šiol kasmet jie galėdavo gauti 1,272 mlrd. Lt ES ir nacionalinės paramos, o šįmet yra vilčių gauti 1,265 mlrd. Lt.

Išmokoms reikės pasiskolinti

Paramos suma įspūdinga ir kelianti pasitenkinimą, tačiau garantijų gauti tokią paramą nenumatyta jokiuose dokumentuose. Ta proga pieno gamintojai prisiminė pirmosios A.Kubiliaus vadovautos vyriausybės laikus ir neištesėtus premjero pažadus. Daugelis LPGA tarybos narių ragino paspausti Vyriausybę, kad pažadai šį kartą būtų užfiksuoti konkrečiuose dokumentuose.

REKLAMA

„Turime suprasti, kad biudžete Vyriausybė šios paramos nebegali numatyti, nes biudžetas jau patvirtintas. Išmokos būtų mokamos iš skolintų pinigų. Taip buvo ir pernai, ir užpernai, ir prieš trejus metus. Pažadus visos Vyriausybės vykdė, todėl neturime argumentų nepasitikėti dabar. Be to, kol biudžete ši parama nenumatyta, tol dokumentų ir negali būti“,– kolegoms bandė aiškinti ŽŪR pirmininkas.

REKLAMA

Išmokos už 2010-uosius bus mokamos nuo šių metų gruodžio 1 d. iki 2011-ųjų balandžio 30 d. Tiesa, neprarandama vilčių paankstinti mokėjimus ir nors dalį išmokų pieno gamintojams sumokėti jau liepos mėnesį. Tačiau vilčių nedaug.

Kita vertus, ankstesnė Vyriausybė sumokėjo išmokas, nors ūkininkams buvo pasakiusi tik sieksianti tokias išmokas sumokėti. Dabartinė valdžia pažadėjo ne siekti, bet išmokas sumokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakoreguos mokesčius

Ūkininkai iš valdžios tikisi ir mokesčių įstatymų pakeitimų.

„Priimtas kompromisinis sprendimas– pažadėta įšaldyti pelno ir pajamų mokestį iki 5 proc. Konkrečiai pažadėta, kad Seimo pavasario sesijoje tai bus padaryta“,– teigė B.Markauskas.

Kilo daug problemų dėl dirbančių pensininkų apmokestinimo. Praėjusią savaitę apie šią problemą diskutavo socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys, finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

REKLAMA

„Ministrai susitarė padaryti pataisas įstatyme ūkininkams ir individualiųjų įmonių savininkams. Jiems pensijos nebus mažinamos“,– pasakojo B.Markauskas.

Tiesa, būsimi įstatymo pakeitimai atgaline data negalios.



Pieną nutarė depolitizuoti

Dėl kokių priežasčių LPGA tarybos nariai prarado pasitikėjimą Vyriausybės žodiniais pažadais? Baiminamasi ne tik dėl klibančių ministrų kėdžių, bet ir dėl nepasitikėjimo savo galimybėmis.

REKLAMA

Štai Prienų r. ūkininkas Martynas Butkevičius sakė, kad ateityje į susitikimus su Vyriausybės nariais turėtų vykti ne tik partiniai ūkininkai, bet ir teisininkai, ekonomistai. Kolegai pritarė ir ūkininkas Alvydas Miliūnas: „Tardamiesi su valdžia visada turime reikalauti kokio nors konkretaus dokumento. Jeigu reikia, turime samdyti teisininkus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savikritikos nepagailėjo LPGA tarybos pirmininkas Andriejus Stančikas: „Blogai, kai vykstame į derybas nepasirengę. Kažkodėl kiekvienam norisi išsakyti savo nuomonę. Diskutuoti, ginčytis turime savo organizacijose, o nuvykę tartis su valdžios atstovais turime laikytis bendros nuomonės.“

Beje, ši bėda jau įsisenėjusi. Valdžios atstovams labai patinka, kai ūkininkų nuomonės išsiskiria tada, kai reikia priimti nutarimus dėl finansavimo.

Daug iečių sulaužyta bandant ginti savo partijos interesus. Pavyzdžiui, net LPGA tarybos nariai priklauso 4–5 partijoms. Šį kartą visi susitarė užgniaužti partinius interesus ir simboliškai susivienyti į pieno partiją.

Albinas Čaplikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų