Panevėžiečiai į pirotechnikos parduotuves kol kas neplūsta. Kad mieste mažiau nei praėjusiais metais aidi petardų šūvių, ypač džiaugiasi anksčiau dėl jų labai kentėdavę ligoninės pacientai.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Licencijavimo poskyrio pareigūnai mieste ir rajone jau yra išdavę 45 leidimus prekiauti pirotechnikos priemonėmis, tačiau prekyba šiais gaminiais kol kas vyksta vangiai.
Pasak Panevėžio miesto ginklų ir pirotechnikos parduotuvių darbuotojų, šventinių fejerverkų šiuo metu užsuka vos vienas kitas pirkėjas.
„Tokių prastų metų mums, pirotechnikos pardavėjams, dar nebuvo... Vienintelė viltis – galbūt Naujųjų metų išvakarėse pagyvėsianti prekyba“, – sakė šių parduotuvių savininkai.
Gali pirkti jaunesni
Pirotechnikos prekiautojai pirkėjų nesulaukia net ir šiemet Seimui priėmus įstatymo pataisas, lengvinančias prekybos petardomis ir panašiomis priemonėmis tvarką. Iki šiol pirotechnikos gaminiai šalyje buvo parduodami tik 18 metų sulaukusiems žmonėms, o dabar pirmajai kategorijai priskiriamų pirotechnikos priemonių gali nusipirkti ir keturiolikmečiai. Galingesnių petardų ar kitų panašių gaminių nuo šiol leidžiama įsigyti ir šešiolikmečiams.
Anksčiau prekiautojams pirotechnika reikėdavo gauti policijos ir savivaldybės leidimus, o dabar pakanka vien policijos palaiminimo.
Miesto Savivaldybė išduodavo leidimus prekiauti pirotechnikos priemonėmis nuo gruodžio 20 iki sausio 15 dienos, o nuo šių metų policijos suteikiamos licencijos galios net penkerius metus.
Policijai visada pilna darbo
Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato Licencijavimo poskyrio viršininko Jevgenijaus Piskunovo teigimu, jauninti pirotechnikos pirkėjų amžių Lietuvą įpareigojo Europos Sąjungos direktyva.
„Tačiau ne vienoje miesto ginklų ir fejerverkų parduotuvėje mačiau tekabančias lenteles su užrašais, kad pirotechnikos galima įsigyti tik turintiesiems aštuoniolika ir daugiau metų. Gal tų parduotuvių savininkai nenuima tų iškabų dėl šventos ramybės, o gal gyvena vakarykšte diena“, – svarstė J. Piskunovas.
Paklaustas, ar, jo manymu, miesto policijai dėl liberalizuotos pirotechnikos gaminių įsigijimo tvarkos šiemet per didžiąsias metų šventes bus daugiau rūpesčių, Licencijavimo poskyrio viršininkas atsakė, jog pareigūnams visada užtenka darbo.
„Svarbiausia, kad žmonės, pirkdami pirotechnikos priemones, suprastų, kokiam tikslui jos skirtos, ir naudotų tik pagal paskirtį“, – tvirtino J. Piskunovas.
Pareigūnas priminė miesto Savivaldybės tarybos sprendimą, leidžiantį naudoti pirotechniką tik gruodžio 31 ir sausio 1 dienomis.
Petardos netrikdo ir ligonių
Panevėžio ligoninės Traumatologijos skyriaus vedėjas Robertas Lapka vakar „Panevėžio balsui“ taip pat teigė pastebėjęs, jog šiemet mieste petardos beveik nepokši. „Ankstesniais metais nuo tų masinių šaudymų ypač kentėdavo mūsų ligoniai“, – sakė gydytojas traumatologas.
Vedėjas pasidžiaugė, jog šiais metais į ligoninę dar nebuvo atvežta ir petardų, kitų pirotechnikos gaminių sužalotų žmonių. Praėjusiais metais čia buvo gydomi du vyrai, jiems teko amputuoti po kelis rankų pirštus.
Gydytojas R. Lapka, paklaustas, kaip reikėtų panevėžiečiams elgtis, kad švenčių neaptemdytų nelaimės, nedvejodamas atsakė, jog pirmiausia reikia turėti proto ir saiko.
„Jokiu būdu neimti pirotechnikos priemonių į rankas, kai jau kojos nebeneša, o galva dar nori šaudyti“, – tvirtino Traumatologijos skyriaus vedėjas.
Pasak jo, daugiausia pavojų kyla naudojant savadarbes pirotechnikos priemones. „Pramoniniu būdu pagamintos yra saugios, jei tik laikomasi naudojimo instrukcijos, jei nešaudoma į minią ar kaimynui po paltu“, – teigė medikas.