Užvakar, minint Alytaus teritorinės darbo biržos veiklos 20-metį, renginio vedėja minėtos įstaigos darbuotoja Margarita Rėklaitienė, pristatydama svečius, tarp jų - ir miesto savivaldybės mero pavaduotoją Danguolę Juozapavičienę, pastebėjo, kad politikė ne vienus metus triūsė darbo biržoje ir pakilo karjeros laiptais. Vėliau, sveikindamas jubiliejinės konferencijos dalyvius, miesto savivaldybės meras Feliksas Džiautas pašmaikštaus: „Jeigu Danguolei veikla darbo biržoje ir bendravimas politikoje padėjo tapti vicemere, tai man kelis mėnesius turėtas bedarbio statusas - meru."
Prarasta tūkstančiai darbo vietų
Alytaus darbo birža, taip tuomet ji vadinosi, buvo įkurta 1991 metų kovo 1 dieną ir glaudėsi trijų kambarių bute Vilniaus gatvėje. Joje dirbo 4 asmenys. Du iš jų darbuojasi iki šiol. Tai direktorius Regimantas Mačiulis ir Alytaus teritorinės darbo biržos Alytaus skyriaus Aktyvios darbo rinkos politikos įgyvendinimo priemonių poskyrio vedėja Virginija Vaškevičienė.
„Pirmieji žingsniai besiformuojančioje darbo rinkoje buvo sunkūs ir bedarbiams, kurie tuomet jautėsi labai nedrąsiai, ir mums - pirmiesiems darbuotojams. Net neįsivaizdavome, kad po dvidešimties metų bedarbius skaičiuosim dešimtimis tūkstančių. Dėl ryškių ekonominių permainų praradome tūkstančius darbo vietų", - kalbėjo R.Mačiulis.
Pastebėjęs, kad Alytaus darbo rinka pastaraisiais dešimtmečiais buvo dinamiška, direktorius pažėrė keletą skaičių: per du dešimtmečius darbo biržos klientais tapo 270 tūkst. žmonių, arba kas antras apskrities gyventojas, užregistruota apie 150 tūkst. darbo pasiūlymų, tarpininkaujant darbo biržai įdarbinta 130 tūkst. asmenų, į aktyvias darbo rinkos politikos priemones nusiųsta 90 tūkst. bedarbių. Mažiausias nedarbo lygis Alytaus darbo rinkoje buvo 2007 metais prieš pasaulinę finansų krizę - 3,3 proc., šiuo metu kelis kartus daugiau -18,5 proc. ir yra didesnis negu šalies vidurkis. „Norėčiau pasakyti, kad stebime ir teigiamų pokyčių - nuo pavasario pradžios nedarbas mažėja visose apskrities savivaldybėse - sparčiausiai - Alytuje ir Druskininkuose", - tikino direktorius.
Tobulins paslaugų kokybę ir prieinamumą
Bėgant laikui keitėsi ir bedarbio portretas - labai padaugėjo ilgalaikių ir vyresnio amžiaus bedarbių, pakartotinai besiregistruojančių ir socialiai pažeidžiamų asmenų, nekvalifikuotų bedarbių.
„Teritorinės darbo biržos paslaugomis naudojasi vis daugiau darbdavių. Aptarnaujamų darbdavių skaičius padidėjo iki 2 tūkstančių, arba keturis kartus daugiau negu prieš dešimt metų. Glaudžiai bendradarbiaudami per metus į laisvas darbo vietas įdarbiname apie 10 tūkstančių asmenų, dar 4,5 tūkstančio pasiunčiame į aktyvias darbo rinkos politikos priemones", - skaičius minėjo direktorius.
Kalbėdamas apie strateginius įstaigos veiklos uždavinius, R.Mačiulis sakė, kad teks toliau tobulinti paslaugų kokybę ir prieinamumą, tiksliau, derinti darbo pasiūlą bei paklausą, skatinti bedarbių užimtumą ir motyvaciją įsilieti į darbo rinką, remti socialiai pažeidžiamų bedarbių užimtumą.
Pirmoji bedarbio pašalpa - 700 rublių
Alytaus teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Nida Dambauskienė, pristatydama įstaigos istoriją, priminė, kad pirmasis Alytaus bedarbis buvo užregistruotas 1991 metų kovo 4 dieną, tų pačių metų pabaigoje jų buvo jau 110. Daugiausia iš bankrutuojančių įmonių - buvusio Eksperimentinio namų statybos kombinato ir „Almos„ gamyklos. „Pirmaisiais metais bedarbio pašalpa buvo skirta 41 darbo netekusiam alytiškiui, ir kol buvo įvesti talonai, dar vadinami „vagnorkomis“, siekė 700 rublių", - pasakojo skyriaus vedėja.
Pirmasis kompiuteris į Alytaus darbo biržą atkeliavo 1992 metų vasarą. Tuo metu darbo biržoje informacinę sistemą pradėjo diegti dabartinis bendrovės „Infoseka" vadovas Saulius Klimavičius.
Alytaus darbo birža pirmoji šalyje užmezgė santykius su užsienio partneriais - Suvalkų darbo rinkos Užimtumo tarnyba. Per 20 metų darbo biržoje apsilankė delegacijos iš 20 užsienio valstybių.
N.Dambauskienė nepamiršo paminėti, kad Alytaus darbo birža prieš kelerius metus pirmoji šalyje parengė projektą ir pasinaudojo Europos globalizacijos padarinių likvidavimo fondo parama. Ji buvo skirta padėti integruotis į darbo rinką 619 bankrutavusios AB „Alytaus tekstilė" darbuotojų, kurie buvo registruoti darbo biržoje.
Šiuo metu Alytaus teritorinės darbo biržos personalo sąrašuose - 88 darbuotojai, 36, arba 41 proc., įstaigoje dirba daugiau negu 15 metų.
Nelinkėjo tapti darbo biržos klientais
Konferencijos metu dvidešimtmečio proga keliolika darbuotojų už gerą darbą buvo apdovanoti padėkos raštais ir dovanomis. „Jūsų pastangos ir veikla labai svarbi miestui ir jo gyventojams. Darbo birža ir miesto savivaldybė glaudžiai bendradarbiauja, ypač įgyvendinant aktyvias darbo rinkos politikos priemones", - sveikindamas apdovanotuosius ir kitus konferencijos dalyvius kalbėjo miesto savivaldybės meras F.Džiautas.
„Dvidešimt metų gyvenote dinamiškai, iškildavo vis naujų iššūkių, nedarbo rodikliai svyravo nuo 3,3 procento iki 18,5 procento. Pernai rudenį perėjote prie regioninio valdymo modelio, patys atleidote dalį darbuotojų. Jūsų pašaukimas yra svarbus. Šiandien darbas yra didelė vertybė, todėl nelinkiu jums tapti šios įstaigos klientais", - sakė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.
Sveikinimo žodį tarė ir Alytaus regiono plėtros tarybos pirmininkas, ministro pirmininko patarėjas Laimonas Paura.
Gediminas Vaitekūnas