Dėl didžiųjų pasaulio valstybių pastangų gaivinti ekonomiką kovo mėnesį pasaulio akcijų rinkose buvo pastebimi teigiami pokyčiai ir tai nulėmė nuosaikius 2009 m. I ketvirčio II ir III pakopos pensijų fondų veiklos rezultatus, pranešė Lietuvos Respublikos Vertybinių popierių komisija.
Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimo pensijų fondų (toliau – II pakopos PF) vieneto vertė per I metų ketvirtį vidutiniškai sumažėjo nuosaikiai: – 0,13 proc. Visiems mažos akcijų dalies pensijų fondams ir beveik visiems konservatyvaus investavimo pensijų fondams (išskyrus vieną) per ataskaitinį ketvirtį pavyko pasiekti teigiamą vieneto vertės grąžą – vidutiniškai vieneto vertė kilo atitinkamai 0,48 proc. ir 0,98 proc. Kitų grupių PF vieneto vertės pokytis buvo neigiamas: vidutinės akcijų dalies PF vieneto vertė krito -0,66 proc., o akcijų PF vieneto vertė -2,86 proc. Per paskutinį ketvirčio mėnesį (kovą) visų pensijų fondų investicinė grąža buvo teigiama.
2009 m. I ketvirčio pabaigoje didžioji dalis (45 proc.) PF turto buvo investuota į vyriausybių vertybinius popierius (VVP), iš kurių 40 proc. (443 mln. Lt) sudarė Lietuvos VVP. Daugiau nei penktadalis (21 proc.) visų PF turto buvo investuota akcijų rinkoje (tiesioginės investicijos į akcijas ir akcijų kolektyvinio investavimo subjektus, toliau – KIS), 18 proc. PF turto sudarė investicijos į skolos vertybinių popierių rinką (įmonių obligacijos ir skolos KIS). Lėšų, laikomų indėliuose ir grynaisiais pinigais atsiskaitomojoje sąskaitoje, dalis siekė 14 proc. Lietuvoje buvo investuota beveik 34 proc. viso II pakopos PF turto, o likusi dalis (66 proc.) – užsienyje.
Daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) PF turto buvo investuota eurais, 22 proc. – litais, o investicijos JAV doleriais siekė 8 proc.
Per 2009 metų I ketvirtį į pensijų kaupimo sistemą atėjo per 22 tūkst. naujų dalyvių, iš kurių beveik 48 proc. (10,6 tūkst.) dalyvių pasirinko vidutinės akcijų dalies PF, beveik 20 proc. (4,4 tūkst.) – mažos akcijų dalies PF, 18 proc. (4 tūkst.) – akcijų PF, 14 proc. (3 tūkst.) – konservatyvaus investavimo PF. Lyginant su ankstesniais laikotarpiais, pastebimas šiek tiek sumažėjęs naujų į pensijų kaupimo sistemą ateinančių dalyvių rizikos apetitas.
Pensijų fondų dalyvių, keitusių pensijų fondų valdytoją ar pensijų fondą, skaičius, lyginant su bendru dalyvių skaičiumi, buvo minimalus ir sudarė apie 1 proc. (daugiau nei 10 tūkst. dalyvių) visų pensijų sistemoje dalyvaujančiųjų. Per 2009 m. I ketvirtį 5,8 tūkst. dalyvių keitė PF valdytoją, o 4,5 tūkst. dalyvių keitė PF toje pačioje pensijų kaupimo bendrovėje. Sudėtinga situacija pasaulio finansų rinkose ir miglota šalies ekonominė padėtis jau pastebimai keičia PF dalyvių požiūrį į riziką: 40 proc. visų PF dalyvių, keitusių PF ar pensijų kaupimo bendrovę, rinkosi konservatyvaus investavimo PF, 26 proc. – vidutinės akcijų dalies PF, 23 proc. – nusprendė dalyvauti mažos akcijų dalies PF ir tik 11 proc. dalyvių pasirinko akcijų PF.
2009 m. kovo 31 dieną Lietuvoje veikė 29 II pakopos PF. Juos valdė 9 pensijų kaupimo bendrovės. II pakopos pensijų fondų bendra investicinių portfelių vertė 2009 m. kovo 31 d. siekė 2,488 mlrd. Lt. Pensijų kaupime dalyvavo 978,9 tūkst. dalyvių.
Papildomo savanoriško pensijų kaupimo (toliau – III pakopos) PF vieneto vertės per 2009 m. I ketvirtį vidutiniškai krito 1,1proc., tačiau 6 iš 9 PF vieneto vertės pokytis buvo teigiamas.
2009 m. kovo 31 d. III pakopos PF dalyvių skaičius siekė 21,3 tūkst. Per ataskaitinį laikotarpį dalyvių skaičius sumažėjo beveik 1 proc. (212 dalyviais). Pagal dalyvių skaičių III pakopos PF rinkoje ir toliau dominavo dvi valdymo įmonės: UAB „SEB investicijų valdymas“ (53,6 proc. visų dalyvių) ir UAB „DnB Nord investicijų valdymas“ (33,3 proc.).
Bendras III pakopos PF turtas 2009 m. kovo 31 d. buvo 58,2 mln. Lt. Per ketvirtį turto vertė dėl dalyvių pasitraukimo ir fondo vienetų išpirkimo bei dalies fondų neigiamos investicinės grąžos mažėjo jau 5 ketvirtį iš eilės, šįkart 4,4 proc.
Tiesioginių ir netiesioginių (per kitus kolektyvinio investavimo subjektus, kurie investuoja į akcijas) investicijų į akcijas dalis bendrame III pakopos pensijų fondų portfelyje siekė 46 proc. Atitinkama skolos vertybinių popierių dalis buvo apie 41,2 proc., o 9,1 proc. fondų turto buvo laikoma pinigais ir indėliuose.