Apie tai skelbiama pirmadienį paskelbtoje naujausioje Europos Komisijos (EK) ataskaitoje.
Surenkama per mažai mokesčių
„Lietuva tebepatiria rimtų ilgalaikių iššūkių, kuriuos būtina spręsti. Socialinė atskirtis šalyje išlieka aukšta, ypač tarp pažeidžiamų visuomenės grupių, o socialinės apsaugos adekvatumas dėl žemo socialinės srities išlaidų lygio Lietuvoje išlieka menkas.
Pajamų nelygybė šiek tiek sumažėjo, tačiau, lyginant su kitomis ES šalimis, šis rodiklis kelia didelį susirūpinimą. Viešuosius išteklius riboja nepakankamas mokesčių surinkimas ir maža mokesčiais perskirstoma bendrojo vidaus produkto (BVP) dalis“, – nurodo EK.
Ingridos Šimonytės Vyriausybė neribotam laikui sustabdė mokesčių reformą. Tokį neveiklumą Finansų ministerija teisina karo sukeltu neapibrėžtumu.
Pasak ataskaitos, sveikatos priežiūros sistemos rezultatai Lietuvoje nėra optimalūs.
Pavyzdžiui, mirštamumas nuo ligų, kurių galima išvengti arba išgydyti, yra vienas aukščiausių ES, o vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė Lietuvoje yra gerokai mažesnė už ES vidurkį, nes nepakankamai dėmesio skiriama ligų prevencijos priemonėms ir pirminei sveikatos priežiūrai.
„Švietimo sistema Lietuvoje nepakankamai efektyvi – nepaisant santykinai adekvataus finansavimo, Lietuvos moksleivių gebėjimai, tarptautinių vertinimų duomenimis, yra žemesni nei ES vidurkis, o aukštojo mokslo sistema nepakankamai orientuota į mokslo kokybę ir darbo rinkos poreikius“, – vardija EK.
Daugiau apmokestinti automobilius
Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad Lietuvos klimato neutralumo siekį stabdo reformų stygius susisiekimo sektoriuje, kuriame nuo 2005 metų išmetamas šiltnamio dujų kiekis padidėjo perpus.
„Lietuva yra viena iš nedaugelio ES šalių, neturinčių metinio automobilių taršos mokesčio, o dėl nepakankamo dėmesio viešajam transportui naudojimasis juo Lietuvoje yra mažiausias ES“, – įspėja EK.
Primename, kad šiuo metu Lietuvoje yra tik vienkartinis transporto priemonių registravimo mokestis. Per praėjusius metus „Regitra“ surinko beveik 32 mln. eurų šio mokesčio. Iš viso mūsų šalyje yra registruota per 1,5 mln. lengvųjų automobilių.
„Lietuva ėmėsi beprecedenčių pastangų mažinti energijos išteklių priklausomybę nuo Rusijos. Kartu šalis išlieka priklausoma nuo energijos išteklių importo. Žemas energijos vartojimo efektyvumas fiksuojamas būsto, pramonės ir susisiekimo sektoriuose“, – dėmesį atkreipia EK.
Pasak jos ataskaitos, Lietuvos ekonomika išlieka mažiau imli žinioms nei vidutiniškai ES, o viešųjų išlaidų inovacijoms rezultatai yra menki.
„Lietuvos regionai, ypač kaimiškosios vietovės, lėtai prisitaiko prie sparčiai besikeičiančios demografinės situacijos, o ekonominiai ir socialiniai skirtumai išlieka dideli“, – pastebima ataskaitoje.
Joje teigiama, kad mūsų šalis susiduria su papildomais iššūkiais, susijusiais su pirmine ir preventyvia globa, silpnu socialinių paslaugų planavimu ir teikimu, socialinio būsto strategijos trūkumu.
„Lietuvos išlaidos socialiniam būstui, kurios siekia 10,31 euro vienam gyventojui, palyginti su ES vidurkiu, kuris yra 101,58 euro, yra gerokai žemiau ES vidurkio, kas lemia būsto trūkumą ir ilgas eiles jam gauti. Socialinio būsto kokybė taip pat turi būti pagerinta“, – įspėja EK.
Vykdydama ekonominės ir socialinės politikos koordinavimą, EK paskelbė kiekvienai ES valstybei narei, taip pat ir Lietuvai, skirtų rekomendacijų pasiūlymus ir šalies ataskaitas, kuriose analizuojami tos valstybės narės ekonominiai ir socialiniai iššūkiai.
Baisu net pagalvoti.