• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio 30 d. yra paskutinė diena, kai gyventojai gali nuspręsti, ką daryti su papildomu pensijos kaupimu. Jeigu nieko nedarys, visą likusį gyvenimą iki pensijos turės susitaikyti su mažesne alga.

Birželio 30 d. yra paskutinė diena, kai gyventojai gali nuspręsti, ką daryti su papildomu pensijos kaupimu. Jeigu nieko nedarys, visą likusį gyvenimą iki pensijos turės susitaikyti su mažesne alga.

REKLAMA

Už tokius gyventojus yra sudaromos pensijų kaupimo sutartys, kurių nutraukti neįmanoma.

Į pensijų kaupimą šiemet įtraukti beveik 89 tūkst. gyventojų. Tai žmonės, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ir tie, kurie 2019 m. atsisakė dalyvauti pensijų kaupime. Įstatymas numato, kad asmenys įtraukiami į kaupimą kas 3 metus, kol jiems sukaks 40 m., primena „Sodra“.

Pranešimus apie siūlomą automatinį įmokų atnaujinimą gavo ir tie gyventojai, kurie 2019 m. neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą. Tokių žmonių yra beveik 175 tūkst. Šie gyventojai anksčiau jau buvo kaupimo dalyviai, tik sustabdė įmokų pervedimą.

Naujai įtraukti į kaupimą gyventojai turi tris pasirinkimo variantus: jie gali patys sudaryti sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove, nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros” atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje arba asmeninėje „Sodros” paskyroje pateikti prašymą kaupime nedalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai, kuriems siūloma atnaujinti įmokas, taip pat gali apsispręsti: nieko nedaryti ir tuomet nuo liepos 1 d. jų įmokų pervedimas bus atnaujintas automatiškai, nelaukdami birželio 30 d. atnaujinti įmokų pervedimą arba atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo.

REKLAMA

Nenorintys dalyvauti kaupime, turėtų prisijungti prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros.

Naujai įtraukti gyventojai ir tie asmenys, kuriems siūloma atnaujinti įmokų pervedimą, savo paskyrose mato automatiškai sugeneruotus prašymus atsisakyti kaupimo. Tereikia paspausti mygtuką ir atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime.

Kiek sumažės atlyginimai

Jei žmogus apsispręs dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime, priklausomai nuo pasirinkto kaupimo tarifo, į pensijų fondą bus pervedama 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų ir valstybės (t.y. kitų mokesčių mokėtojų) paskata – 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), arba 3 proc. nuo kaupiančiojo pajamų ir 1,5 proc. VDU iš valstybės lėšų. Įmokos bus pradėtos skaičiuoti nuo liepos 1 d.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jeigu žmogus uždirba vidutinį 1730 eurų atlyginimą neatskaičius mokesčius, tai įtrauktas į pensijų kaupimą, kas mėnesį jis turės tenkintis 46,7 euro arba 51,9 euro mažesne suma. Jeigu jo alga didės, tai atitinkamai didesnę sumą jis turės skirti ir kaupimui.

Atkreiptinas dėmesys, kad gyventojas ne tik negalės nutraukti pensijos kaupimo sutarties. Jis taip pat niekada negalės pasiimti visų pinigų, kuriuos skyrė kaupimui, jeigu tik jų suma viršys 5 tūkst. eurų. Net jeigu susirgs vėžiu ir jam liks gyventi nedaug laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokio dydžio papildoma išmoka

Jeigu žmogaus pensijai sukaupto turto vertė viršys 10 tūks. eurų, jis turės nusipirkti anuitetą – teisę į mėnesinę išmoką prie įprastos pensijos. Anuitetus moka „Sodra“ iš atitinkamo fondo, į kurį pervedami kaupiančiųjų pinigai.

Šiuo metu Pensijų anuitetų fondo turtas siekia 18 mln. eurų. Tai – 2,3 karto daugiau nei prieš metus. Gavėjų skaičius per metus išaugo 2,7 karto ir perkopė 1,3 tūkstančio. Nuo 2021 m. liepos iki 2022 m. birželio išmokėta 663,3 tūkst. eurų pensijų anuitetų išmokų. Vidutinė mėnesio išmoka – 64 eurai.

REKLAMA

Skaičiai rodo, kad pensijų anuitetą besirenkantiems žmonėms svarbiausia yra paveldėjimo galimybė – 68 proc. gavėjų pasirinko standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu.

Tokiu atveju, jei žmogus nesulauktų 80 metų amžiaus, neišmokėtos iki to amžiaus pensijų anuitetų išmokos atitektų jo paveldėtojams.

20 proc. gavėjų pasirinko standartinį pensijų anuitetą, kuris užtikrina didžiausias visą gyvenimą mokamas išmokas, tačiau be paveldėjimo galimybės. 

REKLAMA

12 proc. anuitantų rinkosi atidėtąjį pensijų anuitetą. Šiuo atveju į „Sodros“ Pensijų anuitetų fondą pervedama tik dalis gavėjų sukauptos sumos, už kurią bus mokamos pensijų anuiteto išmokos visą likusį gyvenimą nuo 85 metų amžiaus.

Iki to laiko kintamo dydžio periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės – šios išmokos gali didėti arba mažėti priklausomai nuo pensijų fondo investavimo rezultatų.

Dvejojantiems, kokį pensijų anuitetą pasirinkti savo konkrečiu atveju, „Sodra“ ruošia specialų interneto testą, kuris leis išsigryninti prioritetus ir pasirinkti kiekvienam gavėjui optimaliai tinkantį variantą. Tikimasi, kad šis įrankis bus pristatytas jau šį rudenį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų