Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 22,8 mln. eurų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų. Maksimali parama vienam pareiškėjui siekia iki 40 tūkst. eurų, praneša Nacionalinė mokėjimo agentūra.
Kas gali pretenduoti į paramą
Į paramą gali pretenduoti jaunieji ūkininkai, užsiimantys žemės ūkio produktų gamyba, taip pat prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų (išaugintų) jaunojo ūkininko valdoje, apdorojimu, perdirbimu bei tiekimu rinkai bei atstovaujantys šiems sektoriams:
- gyvulininkystės;
- sodininkystės;
- daržininkystės;
- uogininkystės;
- augalininkystės.
Pareiškėjai – jaunieji ūkininkai – turi būti ne vyresni nei 40 metų (paraiškos teikimo metu dar nėra suėję 41 metai), ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkį savo vardu bei pirmą kartą besisteigiantys žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojai.
Jaunasis ūkininkas turi būti įgijęs bent vieną iš šių profesinių įgūdžių ir kompetencijų: profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba žemės ūkio srities profesinę kvalifikaciją, aukštąjį žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimą, išklausęs jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą. Jaunojo ūkininko planuojamas valdos ekonominis dydis (VED) turi būti ne mažesnis kaip 8 tūkst. eurų ir ne didesnis kaip 70 tūkst. eurų per metus.
Pienininkyste užsiimančių jaunųjų ūkininkų planuojamas pieninių veislių melžiamų karvių vidutinis metinis skaičius turi būti ne mažesnis kaip 10. VED ir vidutinis metinis karvių skaičius skaičiuojamas pagal Produkcijos standartine verte išreikšto žemės ūkio valdos ekonominio dydžio apskaičiavimo tvarkos aprašą.
Jaunasis ūkininkas bus tinkamas gauti paramą, jei jis, kaip ūkio ir (arba) valdos valdytojas, nebuvo ir nėra pateikęs paraiškos tiesioginėms išmokoms gauti. Kreiptis dėl tiesioginių išmokų jis gali tik po paraiškos pateikimo, bet ne vėliau kaip per 18 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.
Parama mokama dviem dalimis
Paramos suma vienam paramos gavėjui gali siekti 40 tūkst. eurų, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Pareiškėjui ir sutuoktiniui (tik santuokos laikotarpiu, neatsižvelgiant į tai, koks laiko tarpas praėjo nuo paramos gavimo) bendra paramos suma negali viršyti minėtos išmokos sumos.
Taip pat bendrai visų pareiškėjų, kurie kuriasi padalytose valdose, kurios buvo sukurtos iš tos pačios vienos valdos sklypų, paramos suma negali viršyti 40 tūkst. eurų.
Parama mokama 2 dalinėmis išmokomis – 80 proc. paramos sumos sudaranti pirmoji išmokos dalis mokama po sprendimo skirti paramą. Likusioji 20 proc. paramos sumos išmokos dalis mokama kitais metais po verslo plano įgyvendinimo, bet tik tuo atveju, jei verslo planas tinkamai įgyvendintas. Tinkamai neįgyvendinus verslo plano, susigrąžinama ir išmokėta paramos dalis.
Mokėjimo prašymas dėl likusios paramos sumos dalies turi būti pateiktas ne vėliau kaip vasario mėnesį, pasibaigus finansiniams metams, kai verslo planas buvo įgyvendintas tinkamai.
Tinkamos išlaidos
Tinkamomis laikomos išlaidos, kurios yra būtinos, naudojamos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti bei tiesiogiai susijusios su remiama veikla ir planuojamu įkurti žemės ūkio sektoriumi. Jos negali būti įsigytos iš susijusių asmenų.