Kitąmet SEB bankas mato galimybes padidinti skolinimą Lietuvoje. Tokią poziciją išsakė SEB banko prezidentė Annika Falkengren penktadienį susitikusi su premjeru Andriumi Kubiliumi. Patraukliausiomis skolinimui įvardijamos eksportuojančios įmonės.
SEB banko prezidentė Annika Falkengren teigė, kad paskolų paklausa, nors ir buvo labai žema, ji pradeda sugrįžti, todėl kitąmet ir tikimasi padidinti paskolų portfelį.
Tuo metu finansų analitikas Stasys Jakeliūnas abejojo, ar toks banko sprendimas pagrįstas, nes, anot jo, bankai prieš didindami skolinimosi galimybes pirma turėtų paaiškinti, kaip skolinimosi politika buvo vykdoma iki šiol.
„Manau, kad prieš pradėdami didinti skolinimosi mastus, bankai pirmiausia turėtų paaiškinti, kodėl nuo 2005 m. iki 2008 m. vidurio skolinimas buvo perteklinis ir visiškai nepagrįstas finansiniais parametrais. O 2008 m. pabaigoje paskolų portfelis buvo staigiai sumažintas. Būtent šis kontrastas ir sukėlė krizę“, - tvirtino finansų ekspertas.
S. Jakeliūno teigimu, oficialus bankų paaiškinimas, kodėl jie taip elgėsi, padėtų išsiaiškinti krizės esmines priežastis Lietuvoje, nes bankų sistema ir konkrečiai SEB bankas prie to aktyviai prisidėjo.
Paprašytas įvertinti SEB banko ketinimus kitąmet paskolų portfelį didinti, ekspertas teigė, kad skolinimas eksportuojančioms įmonėms gal ir yra geras dalykas, tačiau svarbu, kokiais principais bankas ketina vykdyti paskolų teikimą bei kokias ištekliais remtis – vietiniais ar iš motininės banko struktūros.
„SEB banko paskolų portfelis per pastaruosius 22 mėnesius yra sumažėjęs daugiau kai 20 proc., suprantama, kad tai yra sunkiai kompensuojama valstybinių institucijų galimybėmis. Bankai šį kontrastą gali išlyginti tik pradėdami aktyviau skolinti, tačiau reikia skolinti atsakingai. Įvertindami savo klaidas ir siekdami atsakingiau skolinti jie neranda pakankamai krypčių ir klientų, kuriems galėtų suteikti daugiau paskolų. Manau, kad čia yra ilgamečių susikaupusių problemų pasekmė ir vien mechaninis skolinimo padidinimas galėtų užkurti dar viena krizę“, - sakė S. Jakeliūnas.
Bankų paskolų portfelis traukiasi nuo 2008 m. lapkričio, bendras paskolų nuosmukis sudaro 12,5 proc.
Praėjusiais metais Lietuvos ekonomika smuko 14,7 proc., o kitąmet Finansų ministerija prognozuoja 2,8 proc. augimą.