Bandoma dar labiau sumažinti finansinę naštą asmenims, gaunantiems mažas pajamas. Seime užregistruota įstatymo pataisa, pagal kurią numatoma galimybė kompensuoti dalį išlaidų ir už suvartotą elektros energiją.
Šiuo metu, pagal teisės aktus, nepasiturintiems asmenims gali būti kompensuojama už būsto šildymą, karštą ir šaltą vandenį. Tačiau gyventojams ne ką mažiau problemų kelia ir mokestis už elektrą.
Siūlo kompensuoti ir už elektrą
Teigiama, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę labai išaugo mokestis ir tai atsiliepė mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Nurodoma, kad mokesčiuose už komunalines paslaugas elektros energija yra antroje vietoje po šildymo. Apskaičiuota, kad tokia įstatymo pataisa kasmet biudžetui atsieitų apie 34 milijonus litų.
AB „Lesto“ atstovė ryšiams su visuomene Edita Sirutienė teigė, kad įmonė nėra supažindinta su Seimo narių siūlomų įstatymo pataisų formuluotėmis, todėl nėra kaip komentuoti. Jos teigimu, įmonės veikla reglamentuojama teisės aktais, kainas bei tarifus nustato ir tvirtina Valstybinė kainų ir energetikos komisija.
Skola kiek sumažėjo
„Tad pagal Vyriausybės ir Kainų komisijos sprendimus vykdome ir vykdysime savo veiklą“, – sakė E. Sirutienė.
Atstovės ryšiams su visuomene teigimu, galima paminėti situaciją Ignalinos rajono teritorijoje, kur, elektros vartotojams Vyriausybės sprendimu kompensuojant iš valstybės biudžeto, buvo taikomos 50 procentų mažesnės kainos dėl toje teritorijoje eksploatuotos atominės elektrinės.
Įmonė pastebi, kad gyventojų skolos šiemet sumažėjo. Bendrovės duomenimis, palyginti šių metų ir praėjusiųjų pirmųjų pusmečių duomenis, jos sumažėjo 6,63 procento.
„Savo ruožtu tiek gyventojus, tiek įmones nuolat skatiname elektrą vartoti racionaliau ir efektyviau, o atsiskaityti reguliariai, pasirenkant tinkamiausią būdą, kad būtų išvengiama ilgalaikių ir didelių skolų už suvartotą elektros energiją“, – sakė E. Sirutienė.
Gerai, bet neskatintų?
Panevėžio miesto Socialinės paramos skyriaus vedėjas Viktoras Michailovas tikino, kad ir anksčiau buvo panašių bandymų kompensuoti už suvartotą elektros energiją, tačiau tai taip ir liko bandymais.
„Jei priims, vykdysime, tačiau tai vertinu nelabai teigiamai“, – apie parlamentarų siūlymus manė vedėjas.
Jo teigimu, kompensacijų sumos nebus didelės, o administravimo išlaidos išaugs. Kita vertus, nepasiturinčioms šeimoms gerai – bet koks finansinės naštos palengvinimas padeda. Tačiau, V. Michailovo nuomone, nepasiturinčios šeimos gauna ir taip daug paramos – socialinę pašalpą, kompensacijas, mokyklose nemokamai maitinami vaikai, nemokamai ugdomi jų gebėjimai kitose įstaigose, jos gauna pinigų moksleivio reikmenims įsigyti ir pan.
„Ar bus labai skatinamas žmogus ieškotis darbo ar ką nors daryti?“ – svarstė apie naują galimą kompensaciją vedėjas.
Jo įsitikinimu, vis dėlto turėtų būti skiriama daugiau dėmesio dirbančiam žmogui, kuris uždirba tuos mokesčius ir vėliau už tuos pinigus mokamos pašalpos. Tiesa, kiek dirbančių žmonių neuždirba tiek, kad pragyventų, ir kiek tenka naudotis įvairiomis pašalpomis ir kompensacijomis, V. Michailovas teigė negalintis pasakyti – kompiuterinė programa to nerodo, tokia statistika nevedama. Vedėjas tikėjosi, kad ateityje, atnaujinus sistemą, turimus duomenis bus galima pažiūrėti įvairiais pjūviais.
Šiuo metu mieste yra apie 10 tūkstančių pašalpos gavėjų, o gaunančiųjų kompensacijas už šildymą, karštą ir šaltą vandenį – dar daugiau.
D. Savickienė