• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos uostuose yra įstrigę milijonai dėžių su apelsinais, o vaisiai genda, kol Pietų Afrikos Respublika (PAR) ir Europos Sąjunga (ES) ginčijasi dėl importo taisyklių, pranešė citrusinių vaisių augintojai. 

Europos uostuose yra įstrigę milijonai dėžių su apelsinais, o vaisiai genda, kol Pietų Afrikos Respublika (PAR) ir Europos Sąjunga (ES) ginčijasi dėl importo taisyklių, pranešė citrusinių vaisių augintojai. 

REKLAMA

PAR, antra pagal dydį pasaulyje šviežių citrusinių vaisių eksportuotoja po Ispanijos, praėjusį mėnesį pateikė skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), kai ES įvedė naujus augalų ir sveikatos saugos reikalavimus, kurie, anot apelsinų augintojų, kelia grėsmę jų išlikimui. 

Priemonės įsigaliojo liepą, kai laivai jau buvo pakeliui į Europą su šimtais konteinerių, pilnų PAR užaugintų vaisių, todėl atvykus jie buvo sulaikyti, pranešė PAR citrusinių vaisių augintojų asociacija (CGA). 

„Tai visiška visiška nelaimė“, – naujienų agentūrai AFP telefonu teigė CGA generalinis direktorius Justinas Chadwickas (Džastinas Čadvikas). 

REKLAMA
REKLAMA

„Produktas, kurio kokybė yra fantastiška ir yra saugus, ten [tiesiog] yra laikomas – ir tai tuo metu, kai žmonės nerimauja dėl maisto saugumo“, – kalbėjo jis. 

REKLAMA

ES taisyklėmis siekiama kovoti su galimu vabzdžio Thaumatotibia (Cryptophlebia) leucotreta – kenkėjo, gyvenančio Užsacharyje ir mintančio vaisiais, įskaitant apelsinus ir greipfrutus, – plitimu. Naujosios priemonės reikalauja, kad PAR ūkininkai visus į Europą įvežamus apelsinus apdorotų šalčiu, o vaisius 25 dienas laikytų dviejų laipsnių pagal Celsijų arba žemesnėje temperatūroje. 

Visgi CGA teigia, kad ši priemonė yra nereikalinga, nes šalis jau turi savo tikslingesnį užkrėtimo prevencijos būdą. 

REKLAMA
REKLAMA

Savo skunde PPO Pietų Afrika teigė, kad ES reikalavimai „nėra pagrįsti mokslinėmis išvadomis“, yra labiau ribojantys nei būtina bei „diskriminaciniai“. 

PAR citrusinių vaisių augintojai teigia, kad šis reikalavimas daro pernelyg didelį spaudimą pramonei, kuri jau ir taip yra sunkioje padėtyje. 

„Tai padidins išlaidas <...> ir šiuo metu to negali sau leisti joks augintojas pasaulyje“, – pažymėjo Hannesas de Waalas, beveik 100 metų istoriją skaičiuojančio ūkio „Sundays River Citrus“ vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

H. De Waalas, kurio įmonė turi 7 tūkst. hektarų apelsinų, klementinų ir citrinmedžių plantaciją, teigė, kad pajamas ir taip mažina didelės siuntimo ir trąšų sąnaudos. 

Krovinių gabenimo kaštai smarkiai išaugo prasidėjus COVID-19 epidemijai, o trąšų kainos pašoko dėl karo Ukrainoje, nes Rusija yra viena didžiausių pasaulyje trąšų gamintojų. 

CGA duomenimis, Europa yra didžiausia Pietų Afrikos beveik 2 mlrd. JAV dolerių vertės citrusinių vaisių pramonės rinka, kuriai tenka 37 proc. viso eksporto. 

REKLAMA

Naujosios taisyklės įsigaliojo PAR apelsinų derliaus sezono įkarštyje, kai jau vyko eksporto operacijos. 

Dėl šios priežasties vaisių augintojai turėjo per mažai laiko prisitaikyti, pažymėjo J. Chadwickas. 

Maždaug 3,2 mln. dėžių su citrusiniais vaisiais, kurių vertė apie 605 mln. randų (36 mln. JAV dolerių), išplaukė iš uosto su dokumentais, kurie atvykus jau laikomi netinkamais. 

PAR vyriausybė suskubo išduoti naujus dokumentus siuntoms, kurios atitiko naujus kriterijus, tačiau šimtų konteinerių turinys gali būti sunaikintas, kalbėjo J. Chadwickas. 

REKLAMA

CGA teigia, kad PAR jau turi veiksmingą kovos su vabzdžiais sistemą. 

Dabar ginčas persikėlė į PPO. Šalys turi 60 dienų deryboms dėl sprendimo, o jei jos nepasiseks, skundo pareiškėja gali prašyti, kad klausimą spręstų ekspertų grupė. 

ES pareiškė esanti įsitikinusi, kad jos priemonės „atitinka PPO taisykles“. 

„ES augalų ir sveikatos saugos kriterijų tikslas yra apsaugoti sąjungos teritoriją nuo galimo reikšmingo poveikio žemės ūkiui ir aplinkai, jei šis kenkėjas įsitvirtintų sąjungoje“, – sakoma ES Komisijos atstovo pranešime. 

Tuo tarpu J. Chadwickas tvirtino besitikintis, kad „sveikas protas“ nugalės ir bus galima greitai išspręsti problemą. 

„Mūsų pramonė patiria spaudimą. Iš esmės šie metai yra išgyvenimo metai“, – teigė jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų