• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio rinkų apžvalga

JAV ir Vakarų Europos akcijos toliau brango. Mažmeninės prekybos apimtys JAV gegužę sumažėjo 1,2 proc. D. Britanijos gamyba balandį netikėtai smuko. 2010 m. I ketv. Rusijos BVP palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus išaugo 2,9 proc. Naftos kaina penktadienį krito.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

JAV akcijos brango daugiausia nuo kovo mėnesio Kinijai paskelbus apie labiausiai per šešerius metus išaugusias eksporto apimtis. B. Bernankei pakomentavus, kad ekonomikos atsigavimas tęsiasi, ir paaugus žaliavų kainoms. Sumažėjo ir baimės indeksu vadinamo VIX indekso reikšmė – ji smuko 19 proc. ir buvo mažiausia nuo balandžio 30 d.

REKLAMA

Pastaruoju metu investuotojai stengiasi įvertinti naujienas ir jų įtaką pasaulio ekonomikai, nuspėti, kurlink viskas krypsta. Šią savaitę taip pat netrūks naujienų, tad tikėtina, kad svyravimai akcijų rinkose išliks didesni nei paprastai. Bus skelbiami duomenys apie gamybos apimtis, nekilnojamojo turto ir darbo rinkas, infliaciją, importo ir eksporto apimtis.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp daugiausia brangusių buvo „Alcoa“, „DuPont“ ir „Dow Chemical“ bendrovės, brangusios po daugiau nei 5 proc. Taip investuotojai įvertino atskaitas, parodžiusias, kad atsigauna pasaulio ekonomika. Nekilnojamojo turto (NT), viešbučių ir sandėlių veikla užsiimančių įmonių akcijos brango reitingų agentūrai „Fitch“ pagerinus šio sektoriaus perspektyvų vertinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažmeninės prekybos apimtys gegužę mažėjo 1,2 proc., nors buvo tikimasi, kad jos augs 0,2 proc. Rinka neigiamai reagavo į šias naujienas, tačiau po daugiau nei valandos buvo paskelbti geri vartotojų pasitikėjimo duomenys. JAV Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas birželį išaugo iki 75,5 ir buvo didžiausias nuo 2008 m. sausio. Po tokių duomenų investuotojų nerimas kiek atlėgo ir akcijų indeksai ėmė kilti.

REKLAMA

Vakarų Europa

Akcijų indeksai paskutinę praėjusios savaitės prekybos sesiją baigė teigiamais pokyčiais, per visas penkias dienas indeksai taip pat pasistiebė. Šiuo metu rinkose akivaizdžiai kovoja dvi pusės – tai vis labiau matomas ekonomikos atsigavimas ir dideli vyriausybių deficitai grasinantys tvariam augimui. Penktadienį teigiamą toną rinkoms davė paskelbtos makroekonominės naujienos JAV (vartotojų pasitikėjimas lenkė lūkesčius) dar patvirtinusios apie tvirtėjantį ūkio atsigavimą.

REKLAMA

Šią savaitę tarp Vakarų Europos svarbesnių ekonominių naujienų bus nemažai iš D. Britanijos, kur skelbiama gegužės mėnesio infliacija, darbo rinkos statistika bei biudžeto duomenys.

Penktadienį D. Britanijos naujienos nedžiugino ekonomistų. Šalies gamyba balandžio mėnesį sumažėjo 0,4 proc. palyginti su 0,5 proc. augimo prognoze. Tai kiek neramino investuotojus, nes silpnesnis svaras turėtų skatinti gamybą. Kita vertus, prastesnį pokytį galėjo sąlygoti ir gana stiprus kovo mėnesio augimas. Kaip ir euro zonoje, D. Britanijoje vyriausybei pagrindo nerimauti suteikia didelis biudžeto deficitas, kuris atsirado siekiant ūkį gelbėti iš nuosmukio. Tad norėtųsi matyti kaip įmanoma daugiau tokių išlaidų teigiamų rezultatų šalies ekonomikoje. Antraip, vyriausybei gali nebelikti laisvos amunicijos politikos priemonėmis dar papildomai finansuoti porecesinės ekonomikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Azija

Japonijos vyriausybės paskelbtoje ataskaitoje didžiųjų gamintojų verslo lūkesčių indeksas antrąjį šių metų ketvirtį, palyginus su praėjusiu ketvirčiu, išaugo 10 proc. Kompanijos per šiuos finansinius metus ketina padidinti investicijas į gamyklas ir įrangą 9,7 proc. Dar praėjusį ketvirtį, buvo planuojama sumažinti investicijas 5,5 proc., todėl toks pokytis signalizuoja apie eksporto genamos ekonomikos atsigavimą. Rytinės sesijos metu Nikkei 225 Stock Average indeksas buvo ūgtelėjęs 1,6 proc.

REKLAMA

Japonijos 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas pasiekė savaitės aukštumas. Taip pat, trečią dieną iš eilės euro ir dolerio atžvilgiu smuko jenos kursas.

Vidurio ir Rytų Europa

2010 m. I ketv. Rusijos BVP palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus augo 2,9 proc. Apdirbamosios pramonės augimas, kuris palyginti su pirmuoju ketvirčiu prieš metus siekė 11,8 proc. lėmė puse BVP prieaugio. Gavybos pramonė augo 11,5 proc., o statybos, nekilnojamo turto ir bankinis sektoriai susitraukė. Didmeninė ir mažmeninė prekyba yra svarbiausias Rusijos ekonomikos sektorius ir sudaro apie 20 proc. šalies BVP, tačiau jo dinamika pirmąjį šių metų ketvirtį liko nepakitusi.

REKLAMA

Žaliavos

Penktadienį šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje smuko daugiau nei 2 proc., o tam didžiausią įtaką turėjo paskelbti prastesni nei tikėtasi JAV gegužės mėn. mažmeninės prekybos rezultatai, kurie perspėja, kad vartojimas daugiausiai naftos suvartojančioje šalyje atsigauna ne taip stipriai kaip norėtųsi. Be to, JAV doleris vėl sustiprėjo euro atžvilgiu. Taip pat galima įtarti, kad kai kurie rinkos dalyviai fiksavo pelną, naftos kainai esant aukščiau 75 JAV dolerių už barelį. Panašu, kad artimiausiomis dienomis prekyba būtent ir vyks ties čia 75 JAV dolerių už barelį kainos ribą, o ji gali būti peržengta sulaukus patvirtinimo, kad naftos atsargos JAV vėl krito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auksas penktadienį pirmą kartą per paskutines tris dienas pabrango, kainos pokytis siekė daugiau nei 10 JAV dolerių už Trojos unciją. Panašu, kad kiekvienas aukso kainos kritimas yra atlaikomas sėkmingai ir vėl pritraukia investuotojų, kurie renkasi auksą kaip saugią investavimo alternatyvą. Kaip tapo įprasta – penktadienį auksas brango nepaisant JAV dolerio stiprėjimo svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu. Tiesa, stiprus JAV doleris nėra palankus pagrindiniams aukso importuotojams, tokiems kaip Indija, kuri sukuria didžiausią aukso juvelyrikos paklausą pasaulyje. Penktadienį „SPDR Gold Trust fondo“ turimas aukso kiekis liko nepakitęs, bet per savaitę jis padidėjo 19,78 tonomis, o tai yra pakankamai didelis prieaugis.

REKLAMA

Vario kaina Londono metalų biržoje penktadienį kilo ketvirtą dieną iš eilės, vėl sugrįžtant investuotojų susidomėjimui šiuo metalu. Nors Kinijoje ekonominis aktyvumo augimas po truputį lėtėja, bet vis vien plėtros tempai išlieka dideli ir palankūs vario paklausos augimui. Palankią padėtį vario kainos didėjimui sudaro ir vis dar mažėjančios vario atsargos Londono ir Šanchajaus metalų biržos sandėliuose. Tiesa, šio metalo rinka yra labai jautri finansų rinkų pokyčiams, todėl artimiausiu metu galime laukti nemažų kainos svyravimų.

Parengė AB banko „Finasta“ analizės departamentas

Informacijos šaltiniai: „Bloomberg“, „CNN Money“, „Reuters“, „MarketWatch“, „Wall Street Journal“, „Concorde Capital“ ir“ „Dragon Capital“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų