Tinklalapis oilprice.com išrinko kelis oligarchus, kurie prisideda formuojant pasaulio energetikos politiką. Daugelis jų nėra nei patys turtingiausi, nei patys galingiausi, tačiau jų įtaka yra neginčijama. Be to, ne visi jie yra iš Rusijos. Turkijos oligarchai nusipelnė vietos šiame sąraše, nes jie veikia itin geopolitiškai jautrioje pasaulio dalyje. Turbūt daugeliui iš jūsų net neteko girdėti apie turkų oligarchus. JAV turi savo oligarchus, nors jie ir nėra tokie spalvingi, kaip jų kolegos iš Rusijos, vis dėlto savo galia ir įtaka politikams nenusileidžia Maskvos magnatams.
Kocų šeima (Turkija)
Šios šeimos vardas retai skamba Vakarų naujienų puslapiuose, tačiau jie valdo didžiausią konglomeratą visoje Turkijoje. Kocams priklauso daugybė pramonės objektų: nuo naftos perdirbimo gamyklų iki automobilių gamyklų, nuo bankų iki elektronikos pramonės. Turtingiausia Turkijos šeima beveik šimtmetį mėgaujasi valdžios palankumu.
Šeimos turtą kaupia jau trečia giminės karta. Pamatus Turkijos oligarchijai trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje padėjo Verbis Kocas.
Šeimai priklauoso vieintelė šalyje esanti „Tupras“ naftos perdirbimo gamykla, kuri aktyviai veikia ir Europos rinkoje. Net ir krizės metu šis objektas generavo milžiniškus pelnus. „Tupras“ kontroliuoja 40 proc. didžiausio šalyje veikiančio degalinių tinklo akcijų.
Kocų šeima valdo uostus, naftos saugyklas ir kitus infrastruktūros objektus. Naftos tiekėjai iš Vidurio Rytų ir Rusijos mielai bendradarbiauja su „Tupras“. Tiesa, pastaruoju metu Iranas savo naftą nukreipė į kitus kraštus, todėl teko pirkti naftą iš Saudo Arabijos, Irako ir Libijos.
Ar Kocų šeima tėra paprasčiausi milijardieriai ar oligarchai? Kocai vengia tiesioginio kišimosi į valdžios reikalus, mainais valdžia Kocams suteikia pakankamai daug laisvės ir toliau sėkmingai kaupti turtus. „Tupras“ gali savo nuožiūra nustatyti degalų kainas, su sąlyga, kad visų pirmą bus aprūpinta šalies rinka, o tik tada patenkinti eksporto interesai.
Užsienio investuotojai Turkijoje sėkmės gali tikėtis tik sulaukę vietos oligarchų užtarimo. Vis dėlto turkų oligarchai, skirtingai nei jų kolegos Rusijoje, itin rūpinasi savo gera reputacija ir nemėgsta triukšmo. Kocai ir į juos panašūs rūpinasi smulkiųjų akcininkų interesais ir negaili pinigų investicijoms į šalies solialinės apsaugos sistemos kūrimą.
Romanas Abramovičius (Rusija)
Konkurse dėl spalvingiausio oligarcho titulo rusai neabejotinai užimtų pirmąsias vietas. Rusijos oligarchai retai kada atsispiria pagundai visomis išgalėmis demonstruoti prabangų gyvenimo būdą. Dirdami paskutinį kailį nuo savo šalies ekonomikos Rusijos oligarchai kone atvirai vengia mokesčių ir neslepia savo santykių su valdžios institucijomis. Kita vertus kai kurie iš jų ne iki galo suvokia valdžios galią ir bando nukasti juos maitinančią ranką, todėl atsiduria Sibiro kalėjime.
Kalbant apie Rusijos oligarchų poveikį pasaulio energetikai būtų galima rinktis iš keleto rimtų pretendentų, tačiau apsistosime ties Romanu Abramovičiumi, nes pastarasis neseniai laimėjo teisinį mūšį prieš dar vieną posovietinės eros veikėją ir buvusį mentorių Borisą Berezovskį.
R. Abramovičiui priklauso futbolo klubas „Chelsea“ ir investicijų bendrovė „Millhouse“. Lyginant su kitais Rusijos oligarchais, R. Abramovičius atrodo itin stilingai, tuo tarpu jo oponentas B. Berezovskis primena serialo „Sopranai“ veikėją.
„Forbes“ teigimu, buvęs gubernatorius ir Dūmos narys šiuo metu yra devintas turtingiausias žmogus Rusijoje. Tuo tarpu pasaulio turtingiausiųjų reitingų lentelėje R. Abramovičius užima 68 vietą. Jo turto vertė siekia 12,1 mlrd. JAV dolerių.
Broliai Kochai (JAV)
JAV turi savo oligarchus, galima sakyti, kad JAV prezidento rinkimai tam tikra prasme yra vietos oligarchų kovos laukas. Šioje kovoje aktyviai dalyvauja ir broliai Kochai. Davidas ir Charlesas Kochai susikrovė turtus iš išvestinių finansinių instrumentų susietų su naftos produktais.
Pradžią šeimos klestėjimui davė Fredas C. Kochas, kuris įsteigė „Koch Industries“, ilganiui bendrovė tapo didžiausia privačiai valdoma JAV įmone.
Kochų šeima politinių rinkimų metų ilgą laiką dosniai remia Respublikonus ir Libertarus. Ne mažesnės sumos yra skiriamos paremti laisvosios rinkos ekspertus ir nuomonės formuotojus.
Vien tik Davido Kocho turto vertė siekia 25 mlrd. JAV dolerių.
Haroldas Hammas (JAV)
JAV galima aptikti gausybę naftos baronų. Vienas jų – Haroldas Hammas. „Forbes“ sąraše 76 vietą užimantis milijardierius atlieka svarbų vaidmenį Mitto Romney rėmėjų tarpe. Oficialiai H. Hammas kandidato į prezidentus fondui jau paaukojo 1 mln. JAV dolerių.
H. Hammas tikisi, kad jo investicijos atsipirks ir tapęs prezidentu M. Rommney padarys nuolaidų jo vadovaujamai bendrovei „Bakken“.