• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinis augimas šiais metais „smarkiai sulėtės“, o visame pasaulyje sparčiai plintantis koronaviruso omikron variantas gali dar labiau pasunkinti padėtį ir padidinti darbo jėgos trūkumą bei tiekimo grandinių trikdžius, antradienį pranešė Pasaulio bankas.

Pasaulinis augimas šiais metais „smarkiai sulėtės“, o visame pasaulyje sparčiai plintantis koronaviruso omikron variantas gali dar labiau pasunkinti padėtį ir padidinti darbo jėgos trūkumą bei tiekimo grandinių trikdžius, antradienį pranešė Pasaulio bankas.

REKLAMA

Naujausioje savo ataskaitoje apie pasaulinės ekonomikos perspektyvas bankas prognozuoja, kad pasaulinis augimas sulėtės nuo 5,5 proc. 2021 metais iki 4,1 proc. šiemet.

Banko skelbiamos augimo prognozės ir 2021, ir 2022 metams šiuo metu yra 0,2 proc. mažesnės nei birželį skelbti skaičiavimai.

Visgi bankas perspėjo: „Įvairios neigiamos rizikos, įskaitant omikron varianto keliamus ekonomikos sutrikimus, tolesnius grandinių trikdžius ir infliacijos lūkesčių nestabilumą, temdo perspektyvas“.

Visa tai gali dar labiau sumažinti pasaulio augimą šiais metais iki 3,4 proc. – net 0,7 procentinio punkto mažiau.

Pasaulio banko grupės prezidentas Davidas Malpassas nerimauja dėl „didžiulės kainos“, kurią dėl pandemijos turės sumokėti skurdžių šalių gyventojai, o tai gali turėti pasekmių ateityje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Matome nerimą keliančius skurdo, mitybos ir sveikatos rodiklių pokyčius. Visa tai kartu su menkesnėmis švietimo galimybėmis bei mokyklų uždarymais turės ilgalaikį poveikį, – kalbėjo jis žurnalistams. – Labai nerimauju dėl to, kokius randus tai paliks augime.“

REKLAMA

Banko prognozių skyriaus vadovas Ayhanas Kose teigė naujienų agentūrai AFP, kad naujasis omikron variantas lemia mažiau apribojimų nei pradinis viruso protrūkis, o tai reiškia, kad bendras jo poveikis ekonomikai gali būti mažiau žalingas.

Tačiau jis perspėjo: „Jei tai tęsis daug ilgiau, o atvejų skaičius išliks didelis ir toliau slėgs sveikatos sistemas, esant tokiam scenarijui pasaulinis augimas bus mažesnis“.

REKLAMA
REKLAMA

Tai paaštrintų problemas, susijusias su darbo jėgos trūkumu, pasauline gamyba bei logistika, kurios jau lėmė kainų augimo bangą.

„Omikron variantas mums dar kartą parodė, kad pandemija vis dar yra mūsų gyvenime ir mums reikia išmokti gyventi su ja“, – teigė jis.

Jungtinėse Valstijose infliacija yra pasiekusi keturių dešimtmečių aukštumas, o JAV Federalinio rezervo sistema (FRS) netrukus pradės didinti palūkanų normas ir galbūt imsis agresyvesnių žingsnių, kurie savo ruožtu padidins skolinimosi išlaidas besivystančioms šalims, kurių įsiskolinimas jau dabar yra rekordinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai savo ruožtu gali pakirsti verslo ir namų ūkių pasitikėjimą perspektyvomis, sumažinti vartojimą ir prekybos srautus, kurie yra pagrindinis pasaulinio augimo variklis.

Lėtėjantis JAV ir Kinijos augimas

A. Kose pabrėžė, jog vakcinacija išlieka itin svarbi, nes naujų, labiau užkrečiamų ar virulentiškų variantų grėsmė išliks tol, kol nebus paskiepyta didžioji dalis pasaulio gyventojų.

REKLAMA

„Tikimasi, kad paskiepytų gyventojų dalis daugelyje ekonomikų iki 2022 metų vidurio viršys 70 proc., tačiau kai kuriose šalyse skiepijimo kampanijų pažangos perspektyvos tebėra neaiškios“, ypač skurdžiausiose šalyse, teigiama ataskaitoje.

„Remiantis naujausiais skiepijimo rodikliais, tik apie trečdalis mažas pajamas gaunančių šalių gyventojų iki 2023 m. pabaigos bus paskiepyti viena vakcinos doze“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Didžiausios pasaulinės galiūnės – JAV ir Kinija – irgi neišvengė ekonominio omikron poveikio.

Savo ataskaitoje bankas sumažino JAV augimo prognozę šiais metais net 0,5 procentinio punkto iki 3,7 procento. 2021 metais amerikiečių ekonomika augo 5,6 procento.

Pasaulio bankas pažymi, kad lapkričio mėnesį patvirtintas dešimties metų trukmės 1,2 trln. JAV dolerių dydžio infrastruktūros išlaidų planas artimiausiu metu turėtų suteikti „nedidelį postūmį“ JAV ekonomikai, o vėlesniais metais bus jaučiamas ir didesnis jo poveikis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi JAV ekonomika susiduria su „atkaklia infliacija, o dar greitesnis pinigų politikos griežtinimas gali lemti lėtesnį nei tikėtasi augimą“.

Kalbant apie Kiniją, skaičiuojama, kad jos ekonomikos augimas 2022 metais sulėtės iki 5,1 proc. (prognozė sumažinta 0,3 procentinio punkto), palyginti su 8 proc. augimu praėjusiais metais, tačiau tarp šalies bėdų yra ne tik pandemija.

„Ryškaus ir užsitęsusio nuosmukio nekilnojamojo turto sektoriuje, turinčiame didelį ekonominį svertą, ir galimo tokio nuosmukio poveikio būsto kainoms, vartotojų išlaidoms ir vietos valdžios finansavimui galimybė kelia reikšmingą neigiamą riziką perspektyvoms“, – teigiama ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų