Bankų nuostoliai dėl negrąžinamų būsto paskolų auga, o nekilnojamojo turto krizė pasaulyje vis dar tęsiasi. Ekspertai ženklaus pagerėjimo kol kas nežada nei Lietuvai, nei pasauliui.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Dominique‘as Straussas-Kahnas vakar pareiškė, kad pasaulinės ekonomikos prieaugis šiais metais gali būti mažesnis, nei prognozavo TVF, o Europos bankai esą gali pranešti apie dar didesnius nuostolius, susijusius su krize hipotekos sektoriuje.
Paveiks visus
Sausį TVF sumažino pasaulinės ekonomikos augimo prognozę 2008 metams nuo 4,4 iki 4,1 proc. dėl silpnų prognozių Jungtinėse Valstijose ir Europoje.
Savo vizito Afrikoje metu D.Straussas-Kahnas perspėjo, kad besivystančioms ekonomikoms nepavyks išvengti turtingų valstybių ekonomikos nuosmukio įtakos, nors 2008 metais jos ir toliau turėtų sparčiai plėtotis. Esą, net sulėtėjusios 1 proc., jos vis dar kils pakankamai sparčiai.
„Ar egzistuoja augimo lėtėjimo rizikų? Taip, žinoma. Svarbiausia, kad šiandien mes nežinome tiksliai, ar jau visa galia pasireiškė hipotekos krizės padariniai“, - sakė TVF vadovas.
Bankai JAV ir Europoje jau paskelbė apie milijardinius nuostolius dėl nepatikimų skolininkų negrąžintų paskolų.
Kyla stabiliai
Praėjusiais metais pasaulinė ekonomika augo 4,9 proc., ir TVF vadovas pabrėžė, kad kilimas išliko stabilus, nors naftos ir maisto produktų kainos visame pasaulyje pasiekė rekordines aukštumas.
„Jeigu nebus netikėtumų, galime pagrįstai tikėtis, kad iki 2008 m. pabaigos situacija pagerės ir 2009 m. pradžioje pasaulinė ekonomika vėl išaugs“, - sakė jis.
D. Strosas-Kanas prognozuoja „nežymų pasaulinių naftos kainų sumažėjimą“.
Didžiausias nuosmukis - kaimynystėje
Užsienio ekspertai per tarptautinę parodą „Domexpo International“, kuri šiuo metu vyksta Maskvoje, išsakė nuomonę, kad nekilnojamojo turto kainų augimo tempų sulėtėjimas užfiksuotas visame pasaulyje, tačiau Latvijoje pastebimas staigiausias jų „stabdymas“.
Latvijos sostinėje Rygoje per praėjusius metus kainos išaugo 10 proc., tuo tarpu 2006 m. augimo rodikliai siekė 57 proc., rašo „Telegraf“. Toks kainų augimo sulėtėjimas neišvengiamas, nes neįmanoma palaikyti „beprotiškų tempų“ per ilgalaikį laikotarpį, aiškino kompanijos „Knight Frank“ užsienio nekilnojamojo skyriaus vadovė Jelena Norton.
Tačiau krinta jos, pasirodo, ne visur - kurortinėse šalyse kaip Tailandas ir Bulgarija nekilnojamojo turto kainos sparčiais tempais augo. Ekspertės teigimu, čia nekilnojamojo turto kaina vien per dešimt 2007 m. mėnesių išaugo 30 procentų.
Sauliaus Vagonio komentaras
„Ober - Haus“ Vertinimo ir rinkodaros skyriaus vadovas Saulius Vagonis mano, kad duprastėjusios skolinimosi sąlygos tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje tiesiogiai daro įtaką žmonių perkamajai galiai. Nors tai ir ne vienintelis veiksnys, reikia pripažinti, kad finansavimas - vienas svarbesnių dalykų. Labai tikėtina, jog ateityje problemiškas paskolos gavimas lėtins nekilnojamojo turto rinką ir pas mus, ką pamažu ir pradedame jausti. Šis reiškinys dar nėra masiškas, tačiau jau galima su pardavėju nusiderėti kainą, kas anksčiau būdavo neįmanoma.
Dabar žmonės tikisi pigimo, būstas nėra graibstomas. Didesnės bendrovės klientų gali laukti nemažą laiką, bet mažesnėms bendrovėms pusės metų prastova galbūt reikštų net bankrotą, t.y. jie nebegalėtų atsiskaityti su tiekėjais, nes neturi pajamų iš pardavimo, todėl pardavėjas yra linkęs derėtis.
Taigi kainos gali pasikoreguoti ir Lietuvoje, tačiau ne iki 30 proc. - jei bendras kainų lygis nukristų daugiau nei iki 10 proc., man tai būtų didelė staigmena.
Reikia nepamiršti, kad JAV jau sumažino palūkanų normas, o pasak „Danske Bank“, tai padaryti ruošiasi ir Europos Centrinis Bankas, kas yra gera žinia potencialiems pirkėjams.
Iš kitos pusės, veikia skolinimąsi stabdanti Lietuvos fiskalinė politika. Jeigu ir toliau griežtės bankų rinka, situacija vis dėlto pasidarys problemiška, nes didžioji potencialių pirkėjų dalis gali pirkti būstą tik finansuojami banko.
Eglė JOCIŪTĖ