Seimui palaiminus naujas įstatymo pataisas, parduotuvėse nebebus galima viešai eksponuoti tabako gaminių ir jų aksesuarų. O tie, kurie panorės nusipirkti cigarečių, matys tik rūkalų pavadinimus ir jų kainas.
„Toje vietoje, kur prekiaujama, būtų standartiniai užrašai: „parduodame“, „prekiaujame“. Informacija, kad žmogus žinotų, kad čia galima įsigyti, bet jam [pirkėjui] reikėtų <...> tiesiog pasakyti, ką jis nori įsigyti“, – anksčiau teigė Seimo narys Aurelijus Veryga.
Tiesa, prekybininkai jau išbando skirtingus būdus, kaip galėtų būti parduodami tabako gaminiai.
Stato specialius prietaisus
Štai „Norfa“ prekybos tinklo parduotuvėse dalis pirkėjų jau pastebėjo pastatytus naujus įrenginius su žyma „Tabako išdavimo automatas“.
Naujienų portalui tv3.lt prekybos tinklo atstovas žiniasklaidai Darius Ryliškis teigė, kad yra numatomi du sprendimo būdai, kaip pirkėjai galės nusipirkti tabako gaminių ar skirtingų aksesuarų.
„Išbandomas automatizuotas sprendimas, kai pirkėjai gali nusipirkti tabako gaminių būtent naudojantis tokiu įrenginiu.
Visgi įstatymas nedraudžia pardavinėti tabako gaminių ir prie kasų, tačiau tokiu atveju nebus galima demonstruoti cigarečių pakelių“, – kalbėjo D. Ryliškis.
„Maxima“ prekybos tinklo atstovė ryšiams su žiniasklaida Raminta Gecevičiūtė teigė, kad taip pat yra ruošiamasi naujiems pakeitimams prekybos vietose. Pasak pašnekovės, manoma, kad „Maxima“ seks Latvijos pavyzdžiu.
„Kol kas, nesant poįstatyminės šio draudimo bazės ir detalių reikalavimų, kaip nauja tvarka turėtų būti įgyvendinama, svarstome vadovautis Latvijos pavyzdžiu, kurioje draudimas eksponuoti tabako gaminius galioja jau dabar.
Remiantis kaimyninių šalių praktika, kol kas specialių tabako skyrių steigti neplanuojame, tačiau svarstome pertvarkyti ir specialiai pritaikyti jau turimus įrenginius ir baldus, skirtus tabako gaminiams sudėti taip, kad, pirkėjui paprašius, jis tabako gaminius galėtų išsirinkti tik darbuotojui atidarius baldą. Taip pat diskutuojame apie galimybę įrengti tabako gaminių pardavimų automatus“, – kalbėjo R. Gecevičiūtė.
Tuo metu „Rimi“ Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė komentavo, kad šiuo metu yra renkama ir analizuojama turima informacija, kaip bus pardavinėjami tabako gaminiai jau įsigaliojus naujam įstatymui.
„Šiuo metu turime vieną bandomąjį projektą Vilniuje, Pilaitėje esančioje „Rimi" parduotuvėje – tabako išdavimo automatą, kuris buvo įrengtas praėjusios vasaros pradžioje.
Tačiau svarstome įvairius variantus, kaip viskas atrodys įsigaliojus naujajai tvarkai“, – kalbėjo pašnekovė.
„Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė taip pat tikino, kad šiuo metu prekybos vietose yra testuojami įvairūs sprendiniai, o kalbėti apie pasirinktą galutinį variantą dar per anksti.
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė komentavo, kad šiuo metu parduotuvėse tabako gaminiai gali būti laikomi taip, kad nebūtų matomi, o darbuotojas juos išimtų tik klientui paprašius.
„Tačiau galutinius sprendimus dėl to, kaip tabako gaminiai bus pateikiami prekybos vietose nuo 2025 metų, priimsime kiek vėliau. Žinoma, visa sprendimai bus įgyvendinti laikantis teisės aktų reikalavimų“, – sakė L. Skersytė.
Paaiškino, kaip veikia savitarnos automatai
Prekybos sprendimus teikiančios bendrovės „Raso“ atstovai dar praėjusiais metais pranešė, kad inovatyvūs sprendimai, leidžiantys pirkėjams savarankiškai įsigyti tabako gaminius, jau išbandomi ir „Norfos“ parduotuvėse.
Bendrovės pranešime tąkart buvo teigiama, kad savitarnos automatų veikimo principas, žiūrint iš vartotojo perspektyvos, labai paprastas.
Apsiperkant savitarnos kasose, vos kelių mygtukų paspaudimu pirkėjas išsirenka norimą tabako gaminį. Patvirtinamas pirkėjo amžius, sumokama už prekes ir su pirkimo kvitu atspausdinamas specialus QR kodas. Jį nuskaičius, tabakomato ekrane aparatas išduoda įsigytą prekę.
„Pirkėjams tai itin patogu, tačiau nauda abipusė, mat darbuotojui visame šiame procese tenka vos viena užduotis – patikrinti pirkėjo amžių. Savitarnos automatai leidžia pardavėjo dėmesį nukreipti tiesioginei jo pareigybei – savitarnos kasų priežiūrai, o ne prekių išdavimui“, – tąkart sakė įmonės vadovas Vitalijus Garbauskas.
Lietuva – ne pirma šalis, kur bus taikomas draudimas
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) laikinoji direktorė Gražina Belian anksčiau taip pat komentavo, kad Lietuva nėra pirma šalis, kurioje bus draudžiama prekybos vietose eksponuoti tabako gaminius. Panašus reguliavimas taikomas Danijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Islandijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Sakartvele, Naujojoje Zelandijoje ir kitose šalyse.
„Jose tabako gaminiai prekybos vietose neeksponuojami, o tik informuojama, kad ten jie parduodami. Pirkėjams paprastai pateikiamas sąrašas tabako gaminių, kuriuos jie gali įsigyti. Taip pat primenama, kad pardavėjas gali pareikalauti perkančiojo asmens dokumento“, – sako G. Belian.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad naujas draudimas negaliotų tik specializuotų tabako gaminių parduotuvių viduje. Tiesa, verslininkai išorinėse vitrinose reklamuoti savo produkcijos negalėtų.
Seimui priėmus įstatymo pataisas, nuo 2025 metų sausio 1 dienos Lietuvos parduotuvėse nebebus galima viešai eksponuoti tabako gaminių ir jų aksesuarų – bus leidžiama tik nurodyti rūkalų pavadinimus ir jų kainas.