Pandemija buvo apribojusi įprastinę „coworking“ erdvių veiklą, tačiau spartėjant vakcinacijos procesui ir pasibaigus karantinui jų operatoriai tikisi spartesnio grįžimo į įprastą gyvenimo ir darbo ritmą.
Nekilnojamojo turto analitikų teigimu, ganėtinai neseniai į rinką įžengęs bendradarbystės erdvių segmentas šiuo metu išgyvena išsigryninimo ir paklausos augimo laikotarpį. Vis dėlto tradicinių biurų patalpų valdytojų siūlomos lanksčios nuomos sąlygos gali sukelti didesnį spaudimą „coworking“ erdvių operatoriams kovoje dėl klientų.
Nuomininkai pamažu grįžta į „coworking“ erdves
COVID-19 pandemijai ir suvaržymams traukiantis, bendradarbystės erdvių valdytojai teigia, jog nuomininkai pamažu sugrįžta, tačiau įprastų sąlygų jiems dar teks palaukti.
„Šiuo metu abiejų „Monday Office”, kurie įrengti tiek „Green Hall 2”, tiek ir „Green Hall 3” biuruose, erdvių užpildymas siekia apie 60 proc. Taip pat sulaukiame vis didesnio susidomėjimo ir užklausų dėl galimybių nuomai“, – BNS teigė sostinės „coworking“ erdvių „Monday office“ valdytojos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „SBA Urban“ komercijos direktorius Giedrius Muliuolis.
Bendradarbystės erdvės „Talent Garden“ rinkodaros vadovas Artūras Bulota BNS teigė, jog dalis žmonių dirba hibridiniu būdu, rotuojasi, tačiau dalis dirba įprastu režimu.
„Formaliai esame užpildyti, faktiškai – dalis žmonių dirba hibridiniu būdu, rotuoja, dalis dirba įprastu režimu. Mes pilnai adaptavomės prie vidinių kiekvienos įmonės sukurtų poreikių ir tvarkos. (...) Pavasario pradžioje, paskelbus apie pirmuosius ketinimus atlaisvinti suvaržymus praktiškai per vieną dieną užsipildėme, tokį užimtumą laikome iki šiol. Galbūt daugiau turime savaitinių ar dieninių narysčių, kurios dirba su apribojimais“, – BNS aiškino A. Bulota.
Anot jo, šiuo metu bendradarbystės erdvėje laisvų biurų nėra, taip pat turimas laukiančiųjų sąrašas.
Klaipėdos bendradarbystės erdvės „Light House“ vadovė Gintarė Selenytė BNS sakė, jog šiuo metu jaučiamas erdvės narių pagausėjimas ir užimtumo padidėjimas, o į ją atvyksta ne tik pavieniai asmenys, bet ir visos komandos.
„Užsitęsęs karantinas ir darbas iš namų išvargino žmonės, dėl to šiuo metu jaučiamas narių pagausėjimas ir užimtumo padidėjimas. Vasaros periodu kompanijos jaučia poreikį sudaryti lanksčias sąlygas savo darbuotojams dirbti iš skirtingų lokacijų, pajūris šiuo atveju yra labai patrauklus pasirinkimas, todėl turime nemažai narių iš Vilniaus, Kauno bei kitų Lietuvos miestų. Į „Light House Coworking“ erdves iš kitų miestų atvyksta ne tik pavieniai asmenys, bet ir visos komandos“, – tvirtino G. Selenytė.
Tačiau, anot jos, kai kurios veiklos, kaip, pavyzdžiui, konferencijų salių nuoma, dėl draudimo organizuoti renginius, iki šiol neveikia pilnu pajėgumu.
Pasak G. Muliuolio, per visą pandeminį laikotarpį nuomininkai neatsisakė nuomos. Tai pat „SBA Urban“ pernai lapkritį atidarė antrąją bendradarbystės erdvę „Monday Office“, kurioje patalpos jau buvo pritaikytos pasikeitusiems darbo įpročiams.
„Susiklosčiusi situacija lėmė, kad sutartis su kai kuriais klientais peržiūrėjome atsižvelgiant į pasikeitusius jų poreikius. Mes esame lankstūs, todėl savo klientams galime pasiūlyti ir plėtros galimybes, ir, jei atsiranda poreikis, optimizuoti nuomojamą plotą“, – sakė „SBA Urban“ atstovas.
A. Bulota taip pat teigė, jog „Talent Garden“ nesusidūrė su nuomos atsisakymais, labiau teko spręsti įmonių augimo problemas.
„Tiek „Ziticity“, tiek „Interactio“ komandos peržengė 100 darbuotojų kartelę, kitos įmonės taip pat agresyviai samdo naujus darbuotojus“, – sakė „Talent Garden“ rinkodaros vadovas.
Iššūkis – didėjanti bendradarbystės erdvių pasiūla
Kalbėdamas apie iššūkius bendradarbystės erdvių rinkoje, G. Muliuolis teigė, jog vienas pagrindinių iššūkių šiame segmente yra pasiūla.
„Biurai dienai, biurų viešbučiai, bendradarbystės erdvės – jų daugėja visoje Lietuvoje. Tradicinėms atviroms bendradarbystės erdvėms pandemija pakišo koją, tačiau mūsų pasirinktas modelis – biurų viešbutis su privačiais biurais nedidelėms komandoms, dabar ypač pasiteisina“, – sakė „SBA Urban“ komercijos direktorius.
Anot jo, šiuo metu pagrindines tendencijas diktuoja pandemija ir jos sukelti pokyčiai visame pasaulyje.
„Visų pirma, daug mūsų klientų renkasi individualias ir uždaras patalpas, kuriose galima patogiai dirbti mažesnėmis komandomis. Tokias erdves pastaruoju metu renkasi daug dažniau nei atviras – tiek dėl saugumo, tiek ir dėl galimybių susikaupti darbui. Taip pat pastebėjome, kad didieji verslai savo darbuotojams suteikia galimybių dirbti ne iš pagrindinės būstinės ir sudaro sutartis su bendradarbystės erdvėmis“, – teigė G. Muliuolis
Pasak A. Bulotos, aukšta bendradarbystės paslaugų kokybė lepina klientą, verčia nuolat tobulinti ir prižiūrėti teikiamą paslaugą.
„Ilguoju periodu nukentės visi manantys, jog tai tiesiog dar viena nuomos forma. Rinkoje nuolat kalbama apie bendruomenes ir kaip jos buriasi, tai tikrai didelis iššūkis, tačiau ką matome mes – tai labai daug dėkingai susiklosčiusių aplinkybių reikalaujantis procesas“, – sakė jis.
Paklausti apie lūkesčius šiems metams, bendradarbystės erdvių atstovai tikisi, jog šiais metais pavyks grąžinti gyvai vykstančius verslo renginius ir grįžti į įprastą darbo ritmą,
„Žmonės tokiu formatu turi bendrauti, keistis idėjomis ir kurti naujus projektus“, – sakė A. Bulota.
„Viliamės, kad karantinas pasibaigs, vakcinos veiks ir anksčiau ar vėliau galėsime grįžti į įprastą gyvenimo ir darbo ritmą. O mūsų klientai – verslai, individualūs profesionalai, startuoliai – drąsiai vystys savo veiklą bei plėsis“, – sakė G. Muliuolis.
CBRE analitikai: bendradarbystės erdvės išgyvena išsigryninimo laikotarpį
Anot nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „CBRE“ analitikės Ievos Vitaitytės, bendradarbystės erdvių skaičius pastebimai išaugo 2019 metais, po kurių sekė nuosaikesnis augimas, o šiuo momentu valdytojai stengiasi išsigryninti šio segmento stiprybes ir rizikas.
„Per 2020-2021 metus buvo pastebėtas tam tikrų lokacijų nuomojamo ploto sumažinimas ar visiškas bendradarbystės erdvių uždarymas. Kadangi šis segmentas yra pakankamai šviežias Lietuvos rinkoje, kai kurie vystytojai dalinai eksperimentuoja su bendradarbystės erdvių galimybėmis lokacijos ir koncepto atžvilgiais. Šiai dienai daugumą tokių erdvių galima rasti centrinėse miesto lokacijose, tačiau neretai vystytojai bando būti arčiau tankiai gyvenamų rajonų, sumažindami atstumą iki potencialių klientų“ – BNS teigė ji.
Tačiau, anot jos, pandemija nesustabdė bendradarbystės erdvių plėtros.
„Nors vakansijos lanksčiuose biuruose gerokai išaugo pandemijos laikotarpiu, kelios bendradarbystės erdvės sėkmingai vykdė plėtrą. Pavyzdžiui, 2020-ųjų metų pavasarį duris atvėrė „Tech Loft“ projektas, pateikęs rinkai apie 200 darbo vietų lanksčių biurų ir bendradarbystės erdvėse. Be to, 2020-ųjų metų gale pasirodė ir dar vienas modernus projektas – „Monday Office“, atnešęs rinkos dalyviams galimybę autonomiškomis sąlygomis išsinuomoti darbo erdves nedidelėms komandoms“, – sakė I. Vitaitytė.
CBRE direktoriaus pavaduotojo Denio Rein teigimu, bendradarbystės erdvių paklausa auga.
„Žvelgiant iš nuomininkų perspektyvos, šiai dienai yra jaučiama pakankamai stipri konkurencija. Daugelis įmonių Lietuvos rinkoje, ypatingai startuoliai, vykdo sparčią plėtrą. Kitos bando permąstyti bendrąją verslo strategiją ir ieško alternatyvų ilgalaikiams biurų kontraktams. Be to, reiktų atkreipti dėmesį ir į faktą, jog pastaruoju metu į Baltijos šalis plūsta nemažai bendrovių iš Baltarusijos, o dauguma iš jų įsteigia savo pirmąją darbo vietą ne kur kitur, o būtent bendradarbystės erdvių ofisuose, kurie suteikia lankstumo garantą ir trumpesnio laikotarpio įsipareigojimus“, – BNS aiškino D. Rein.
Tačiau, anot I. Vitaitytės, auganti tradicinių biurų patalpų, siūlančių palankias nuomos sąlygas, pasiūla gali sukelti didesnį spaudimą bendradarbystės erdvių operatoriams kovoje dėl klientų.
„Tradicinių ofisų rinkoje šiuo metu prognozuojama didžiulė verslo centrų vystymo pasiūla. Tai tiesiogiai sukels didesnį spaudimą bendradarbystės erdvių operatoriams kovoje dėl klientų, todėl kad tam tikri biurų pastatai aktyviai pradėjo kreipti dėmesį į lankstumo poreikį nuomininkų rinkoje. Kitas svarbus aspektas – pandemijos laikotarpiu buvo stebimas tam tikrų sektorių nuosaikesnis augimas. Tad pavyzdžiui bendradarbystės erdvės, buriančios menininkų ar studentų bendruomenes, gali tikėtis lėtesnio popandeminio atsigavimo“, – kalbėjo analitikė.
Kalbėdama apie „coworking“ segmento perspektyvas, I. Vitaitytė teigė, jog erdvės vis labiau pradeda plėstis į kitus miestus tiek lokaliu, tiek tarptautiniu lygmeniu.
„Tai neįpareigoja nuomininkų prisirišti statiškai prie vienos vietos ir leidžia keisti darbo erdvės. Pavyzdžiui, bendrovė „Tech Zity“, valdanti „Tech Park“, „Tech Loft“ ir „Tech Arts“ projektus Vilniuje, šių metų pavasarį įkūrė bendro darbo erdvę „Tech Spa“ Druskininkuose ir paskelbė plėtros planus į Klaipėdą. Tarptautiniu lygmeniu, „IWG“ (Regus) narystė suteikia galimybė dirbti iš bet kurios pasaulio vietos šio ženklo bendro darbo erdvėse“, – sakė ji.