Pasak ministerijos pranešimo, nauji įkainiai buvo apskaičiuoti įvertinant notarų veiklos sąnaudas pagal Vyriausybės patvirtintą Notarų atlyginimo dydžių (įkainių) nustatymo metodiką.
Pavyzdžiui, parašo tikrumo dokumentuose paliudijimas (per pirmą šių metų pusmetį tokį veiksmą notarai atliko 27 tūkst. kartų) kainuos ne 2 eurus, bet 5 kartus daugiau – 10 eurų.
paliudytas dokumentų nuorašų (kopijų) ir išrašų tikrumas (veiksmas atliktas beveik 19 tūkst. kartų) kainuos nebe 1 eurą kaip iki šiol, bet jau 2 eurus, t.y. dvigubai daugiau.
Vienašalių sandorių patvirtinimas (31 tūkst. atliktų veiksmų) kainuos ne nuo 5 iki 17 eurų, o 21 eurą.
Pareiškimų dėl palikimo priėmimo, pareiškimų dėl palikimo atsisakymo, pareiškimų dėl testamentinės išskirtinės priėmimo patvirtinimas (29 tūkst. veiksmų) kainuos ne nuo 3 iki 17 eurų, bet 34 eurus.
Tiesa, kaip aiškina ministerija iki šiol atlikdami šį veiksmą notarai galėjo paprašyti papildomai primokėti už sandorio projektą ir duomenų perdavimą Registrų centrui. Nuo spalio už tai notarai negalės reikalauti papildomo mokesčio.
Visus naujus notarų paslaugų įkainius galima rasti viešai skelbiamame Vyriausybės nutarime.
Paklaustas apie brangstančias notarų paslaugų kainas, Notarų rūmų atstovas viešiesiems ryšiams Aleksandras Matonis atsiuntė tokį komentarą:
„Notarų rūmai naujų įkainių nekomentuoja. Tai įkainius patvirtinusios Vyriausybės prerogatyva. Notarai vykdo galiojančius teisės aktus.“
Pasak teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos, pagrindinis notarų paslaugų branginimo tikslas – objektyviais duomenimis pagrįsti, skaidrūs bei aiškūs notarinių veiksmų įkainiai siekiant užtikrinti, jog asmenys už identiškus notarinius veiksmus skirtingiems notarams mokėtų vienodą Vyriausybės nustatytą atlyginimą.
Esą pagal naują tvarką, yra nustatomi fiksuoti įkainiai, į kuriuos taip pat įtraukiamas įkainis už papildomus veiksmus.
Tai reiškia, kad įsigaliojus naujiems įkainiams, už tai, kas anksčiau kainuodavo papildomai – dokumento projekto parengimas, dokumento lapų atspausdinimas ir privalomų duomenų perdavimas valstybės registrams – dabar negalės būti imamas papildomas atlyginimas.
Pavyzdžiui, iki šiol už įgaliojimų tarp giminaičių patvirtinimą įkainis galėjo siekti iki 10 eurų. Tačiau notarai papildomai galėjo priskaičiuoti dar 10 eurų už projekto parengimą ir 8 eurus už duomenų perdavimą Registrų centrui. Taigi, galutinė tokio įgaliojimo kaina buvo 28 eurai.
Pagal naują reguliavimą, įgaliojimas tarp giminaičių kainuos 15 eurų, tačiau papildomi įkainiai negalės būti priskaičiuoti. Iki šiol asmeniui testamento sudarymas kartu su papildomais veiksmais galėjo kainuoti daugiau nei 70 eurų, pagal naujus įkainius, už testamento patvirtinimą yra nustatytas fiksuotas 40 eurų įkainis.
Už palikimo priėmimą ar atsisakymą notarui kartais tekdavo sumokėti ir daugiau nei 40 eurų, nuo spalio 1 d. tokio veiksmo įkainis yra 34 eurai.
Naujasis reguliavimas taip pat nustato skaidresnį atleidimo nuo notaro atlyginimo mokėjimo mechanizmą.
Siekiant išlaikyti notarų įkainių socialinį aspektą, paliekamos galioti visos iki šiol nustatytos įkainių lengvatos. Notarų įkainiai mažinami gaunantiems socialinę pašalpą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą.
Augančių palūkanų kontekste, įtvirtinamas naujas atleidimo nuo notaro atlyginimo mokėjimo atvejis – 30 proc. mažinamas įkainis už hipotekos patvirtinimą, sudarant kredito refinansavimo sutartį ir įkeičiant šeimos turtą arba vienintelį asmens būstą.
Naujas notarų atlyginimo įkainių reguliavimas yra parengtas atsižvelgiant į 2020 m. Valstybės kontrolės audito rekomendacijas ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pastabas.