Geraldas Ryle'as, ICIJ direktorius, savo straipsnyje išsamiai pasakoja apie šį projektą. Yra duomenys apie kai kuriuos turto savininkus, tačiau leidinys perspėja, kad nekaltina šių žmonių neteisėta veikla, tačiau paprasčiausiai paviešina apie jų sąskaitas ir (arba) įmones. Atskiras straipsnis skirtas britų milijonieriui Scotui Younge'ui, kurį laikraštis vadina „amžinatilsio B. Berezovskio partneriu“.
Pirmojo straipsnio pavadinime figūruoja informacijos paviešinimas: atskleistos turtuolių, slepiančių pinigus ofšoruose, paslaptys. „Pirmąsyk paviešinti tūkstančių „anoniminių turtų“ savininkų duomenys – tai žmonės iš įvairiausių pasaulio šalių“, - rašo žurnalistas Davidas Lee. Anot jo, į sąrašą patenka „nuo prezidentų iki plutokratų“, nuo Filipinų diktatoriaus Markoso dukters iki „britų milijonieriaus, apkaltinto pajamų nuo savo buvusios žmonos slėpimu“.
Teigiama, kad į žiniasklaidos rankas pateko apie 2 mln. Elektroninių laiškų ir kitų dokumentų, kuriuose daugiausiai kalbama apie BVI finansines operacijas. „Šis duomenų nutekėjimas gali išprovokuoti pasaulinį „žemės drebėjimą“ išbujojusioje ofšorų industrijoje“, - mano autorius. Vyriausiojo McKinsey ekonomisto teigimu, mokestiniuose rojuose nuo mokesčių, gali būti slepiama iki 32 trilijonų dolerių.
Laikraštis sąraše aptiko Achilleasą Kallakisą, kuris per BVI registruotas fiktyvias įmones, britų ir airių bankuose pasiskolino rekordinę – 750 mln. svarų sumą. Tačiau yra ir valdininkai, bei padorios šeimos iš Kanados, JAV, Indijos, Pakistano, Indonezijos, Irano, Kinijos, Tailando ir buvusių komunistinių režimų.
Anot duomenų, su kuriais supažindino dienraštis, „daugelis jų slaptų įmonių įkurta Mergelių salose“. Rašoma, kad BVI – pats sėkmingiausias ofšoras pasaulyje. Tikrieji įmonių, kurios ten įregistruojamos, vadovų vardai niekada nebūna atidengti ir, dažniausiai, nežinomi net vietos finansų reguliuotojams.
Laikraštis primena: „Praėjusiais metais, The Guardian ir ICIJ „Ofšorinės paslaptys“ ciklo metu buvo išvardinti duomenys apie tai, kaip britų nekilnojamojo turto imperijos buvo kuriamos rusų oligarchų, sukčių ar bėglių nuo mokesčių, kurie naudodavo BVI įmones „už širmos“ statytinių direktorių“. Nominalūs direktoriai, Britanijos piliečiai, paprasčiausiai „nuomodavo savo vardus, kad už jų slėptųsi realūs valdytojai“.
Straipsnyje pavadintame „8 pagrindiniai slaptų sąskaitų valdytojai“, kurį paruošė Davidas Lee, laikraštis publikuoja 8 „portretus“. Dienraštis aiškina: „Mes neteigiam, kad kažkurie iš šių asmenų pažeidė įstatymą. Ofšorinėmis bendrovėmis galima naudotis visiškai teisėtai: vienintelis aspektas, jungiantis žemiau išvardintus asmenis, - tai, kad jie naudojosi teise, garantavusia jiems slaptumą. Sąrašas sudarytas pagal ICIJ duomenis siekiant skaidrumo: visi netikslumai bus nedelsiant ištaisyti, jeigu į tai kas nors atkreips mūsų dėmesį“.
Sąraše paminėti: Bajarsogtas Sagadžavas (Mongolija), finansų ministras, šiuo metu parlamento vicespikeris, Tony Merchantas (Kanada) „spalvingas teisininkas, buvęs politikas, senatorės Pana Merchant vyras, Jean-Jacques Augier (Prancūzija), F. Hollando rinkimų kompanijos iždininkas, Olga Šuvalova (Rusija), pirmojo Rusijos vicepremjero nuo 2008-ųjų – Igorio Šuvalovo, kuris yra artimas Putino aplinkos žmogus, žmona, Denise Rich (JAV), skandalingai pagarsėjusio prekiautojo nafta Marko Richo buvusi žmona, ispanų baronienė Carmen Thyssen-Bornemisza, o taip pat, Filipinų gubernatorius, Azerbaidžano prezidentas ir jo šeima, buvusio prezidento dukra ir kiti.
Gerardo Ryle‘o, kurio organizacija visa šią informaciją ir iškapstė, straipsnis vadinasi „Neįtikėtinas spektras žmonių, naudojančių ofšorines slėptuves“. Autorius – ICIJ direktorius (kaip juos vadina laikraštis – „nepriklausomų žurnalistų tinklas, įsikūręs Vašingtone“).
Ryle'as pateikia pavyzdžius: tarp ofšorinių kompanijų savininkų aptikti „amerikiečių stomatologai, vidurinę klasę Graikijos klasę atstovaujantis ūkininkas, aferistai iš Volstryto, Rytų Europos ir Indonezijos milijardieriai, rusų valdžios atstovas, tarptautiniai prekeiviai ginklais, taip pat bendrovė, kurią įtaria tuo, kad ji tarnauja kaip priedanga Irano branduolinei programai“.
Ofšorinių pinigų paslaptis paplito po visą pasaulį, užbaigia autorius. Jis teigia, kad dėka naujo informacijos nutekėjimo pavyko sužinoti „daugiau nei 170 teritorijų ofšorinių aktyvų detales; tai didžiausios apimties vidinė informacija, kurią kada nors sugebėjo išgauti žiniasklaidos priemonės“.
Kad išanalizuotų gautus duomenis, ICIJ dirbo kartu su The Guardian, BBC, Le Monde, Suddeutsche Zeitung, Norddeutscher Rundfunk, The Washington Post, Canadian Broadcasting Corporation (CBC) ir dar 31 žiniasklaidos atstovu. Kaip rašo G. Ryle‘as, elektroniniuose laiškuose ir buhalterinėse knygose su sąskaitų duomenimis surinkta duomenų už beveik 30 metų.
ICIJ skyrė daug dėmesio dviems bendrovėms – Portcullis TrustNet ir Commonwealth Trust Limited (CTL). CTL kūrėjai Tomas Yordas ir Scottas Wilsonas „specializavosi rusiškų ir rytų europiečių pinigų pritraukime“, rašo autorius. Reguliuotojai aptiko, kad 2003-2008 metais CTL ne vieną sykį pažeidė įstatymus, reglamentuojančius pinigų plovimą. ICIJ duomenimis, 30 amerikiečių - TrustNet klientų, buvo kaltinami sukčiavimu, pinigų plovimu ir kitais sunkiais pažeidimais.
Taip pat straipsnyje buvo rašoma apie vieną iš esančių top 8 sąraše – „prekeivį, sėdintį kalėjime, kuris skyrybų metu slapstė aktyvus ofšoriniame tinkle“. „Kaip tvirtina savo ataskaitoje ICIJ, Scottas Youngas, rusų oligarcho Boriso Berezovskio partneris, sukūrė slaptą ofšorinių bendrovių tinklą, kad išsaugotų savo aktyvus skyrybų proceso metu – mūšio už daugelį milijonų svarų“, - rašo žurnalistai Duncanas Campbellas ir Craigas Show.
Laikraščio teigimu, C. Youngo istorija ryškiai demonstruoja kaip įstatymų laužytojai gali naudotis ofšorinėmis bendrovėmis. Šiuo metu C. Youngas sėdi kalėjime už nepagarbą teismui.
Kai kuriais duomenimis, 2005-ais pas C. Youngą buvo 400 mln. dolerių. Tačiau jis teigia, kad per tris mėnesius šie pinigai išnyko ir virto į 28 mln. svarų skolą. 2010 metais C. Youngas pasiskelbė bankrutavęs, tačiau tęsė prabangų gyvenimą, teigdamas, kad jį išlaiko turtingi verslininkai.
Michelle Young per teismą reikalauja iš vyro dalies jo turto. Ji tvirtina, kad tokie partneriai kaip Berezovskis padėjo Youngui nuslėpti turtus.
Ofšorinių bendrovių gynėjai teigia, kad jų taisykles kuria verslas. Tačiau Ryle‘as teigia, kad ofšorinių pinigų užutėkis gali griauti visos ekonomikos darbą: taip, kaip Kipre „vietos bankų aktyvai buvo išpūsti Rusijos pinigų bangomis“.
ICIJ vedė tyrimus 15 mėnesių ir aptiko: sąlygos ofšoruose, „akivaizdžiai leidžia veistis aferoms, mokesčių vengimui ir politikos korupcijai“. Kovotojai su korupcija praneša: už ofšorinių bendrovių slaptumą moka paprasti vartotojai, kuriems didinami mokesčiai, kad išlyginti jų nepriteklių. O anonimiškumas – trukdis siekiant išsiaiškinti pinigų kilmę.