Smulkieji prekybininkai teigia, kad mažėjanti prekių paklausa ir dideli nuomos mokesčiai verčia verslininkus palikti didžiausią Kaune prekybos miestelį „Urmas“.
„Juodasis sąrašas“
Keletas į Verslosavaite.lt besikreipusių „Urmo“ prekiautojų tvirtino, kad prieš trejus metus žurnalistams dėl nuomos kainų prekybos miestelyje pasiskundusiems smulkiesiems verslininkams teko atsisveikinti– nuomojamu plotu.
Jų teigimu, viešai problemas išsakiusiems prekybininkams „Urmo“ miestelio administracija liepė išsikraustyti.
„Bijome patekti į „Juodąjį sąrašą“, – nuogastavo prekybos miestelio patalpų nuomininkai, prašydami neskelbti jų pavardžių.
Prekyba kabo ant plauko
Pasak prekybininkų, pastaruoju metu prekyba „Urme“ apmirusi, o mažiausiai pirkėjų sulaukia parduodantieji drabužius ir avalynę.
„Žmonės tiesiog neturi pinigų. Per dieną sulaukiame vos keleto lankytojų, kurie tik pasivaikščioja po sandėlius ir nieko neperka“, – komentavo viena prekybininkė.
„Urmo“ prekybininkai priversti atleisti samdomus darbuotojus ir patys sėstis prie prekystalių.
„Vienas parduotas drabužėlis per dvi savaites stumia smulkiuosius verslininkus į neviltį. Jau net nebeapsimoka vežti naujų prekių, nes žmonės neperka. Kai prekyba kabo ant plauko, nėra už ką mokesčius susimokėti. Reikia nešti iš namų savo santaupas“, – rūpesčiais dalijosi kita respondentė.
Tačiau, pasak smulkiųjų verslininkų, nuomos kainų prekybos miestelio administracija mažinti nelinkusi.
„Urmo“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta Verslosavaite.lt sakė, kad šiuo metu pirkėjų srautai, palyginus su sausio ir vasario mėnesiais, kada lankytojų buvo sumažėję 5–10 proc., vėl atsigauna.
„Tam tikrų prekių vartojimas mažėja, tačiau maisto produktų paklausa išaugo“, – komentavo J. Plenta.
Neįstengia sumokėti mokesčių
Prieš trejus metus vykęs protestas „Urmo“ vadovybei dėl pakeltų nuomos kainų, nedavė jokių vaisių. Daugelis prekybininkų teigia, per tiek laiko, kiek prekiauja, kiekvienais metais nuomos kainos tik kilo.
Jei prieš aštuonerius metus nuomos kaina buvo apie 50 Lt už 1 kv. m., tai dabar apie 160 Lt ir daugiau.
„Pernai už 10 kv. m. ploto nuomą ir komunalines paslaugas mokėjome apie 1300 Lt, šiemet jau 1670 Lt. Ką daryti, jei plotą nuomojiesi keliuose sandėliuose ir reikia mokėti keletą tūkstančių, o prekyba – vis mažėja? Nešti pinigus iš namų, iš savo santaupų, arba išeiti“, - teigė viena iš prekybininkių.
Tiesa, anot kalbintų prekybininkų, pastebėjusi, kad nuomininkai ketina masiškai išeiti, „Urmo“ administracija sukruto ir ėmėsi mažinti nuomos įkainius.
„Keliasdešimt litų sumažinusi mokesčius admininstracija manęs nesulaikys. Lauksiu, kol pasibaigs sutarties terminas, ir nuo balandžio 1 d. išeisiu. Gyvensiu iš 204 litų pensijos. Apsirengsiu prekiaujamais drabužiais ir eisiu į Laisvę pasivaikščioti“, – kone pro ašaras juokavo nedidelį plotą nuomojanti moteris.
Prekybininkai teigia, jog pasiliktų „Urme“, jei nuomos kainas sumažintų iki pirminių, t.y. iki 50 Lt už 1 kv. m.
Prekybininkus laiko tik sutartys
Pasak prekiautojų, nenorėdami ilgiau sėdėti ir parduoti beveik nieko neparduoti, jie norėtų palikti prekybos vietas, ieškotis pigesnių alternatyvų, pradėti prekiauti turguje, tačiau negali išeiti.
„Anksčiau, galėjai laisvai išeiti, kada tik panorėjai, nors sutartis baigiasi tik po kelių mėnesių. Sakydavo „tik eik“. Dabar jie liepia likti iki sutarties galiojimo pabaigos“, – kalbėjo nuomininkės.
Prekybininkų nepaleidžia, nes, manoma, jau nėra norinčiųjų prekiauti jų vietoje.
„Anksčiau buvo didžiulės eilės norinčiųjų preikiauti. Buvo tokių atvejų, kai tekdavo susimokėti vadinamąjį „stojamąjį“ mokestį už tai, kad tik tau skirtų vietą. Dabar nusidriekusi eilė norinčiųjų išeiti iš bazės. Negi dabar teks mokėti „išstojamąjį“ mokestį?“, – skundėsi viena prekiautoja.
Verslosavaite.lt žurnalistei apsilankius prekybos miestelyje, iš tiesų buvo matyti nemažai tuščių prekybos vietų. Pakalbinus vieno sandėlio nuomininkus, paaiškėjo, kad dėl smunkančios prekybos ir aukštų nuomos kainų iš ten iki balandžio 1 d. planuoja išeiti 18 smulkiųjų prekybininkų. Jų teigimu, išeinančiųjų gretos tik didės.
Stengiasi privilioti pirkėjų
„Situacijos komentuoti negaliu, nes tokios informacijos, kad išeina dalis nuomininkų, neturiu“, – Verslosavaite.lt sakė rinkodaros vadovas J. Plenta. Paklaustas, kodėl kai kuriuose sandėliuose esti tuščios patalpos, pasak prekybininkų jau apie porą mėnesių, vadovas atsakė, kad nauji nuomininkai tiesiog nespėjo atsikraustyti.
„Ilgą laiką analizuojant vartotojų poreikius, buvo nuspręsta grupuoti prekes, perkelti vienas prekes į kitus sandėlius. Šiuo metu turime visas patalpas išnuomotas, o į tuščias patalpas nuomininkai gal nespėjo atsikraustyti“, – komentavo J. Plenta.
„Urmo“ administracija aktyviai dirba, siekdama privilioti pirkėjų. Rengiamos specializuotos mugės – šventės, prestižinės patalpos su vitrinomis naujuose priestatuose, pastatytas senovinis garvežys.
Administracija viliasi, kad kovo mėnesį „Urmo“ aikštelėje veikiantis atrakcionų parkas privilios daugiau žmonių.
„Dabar atidarytas didžiausias, gal net „grandioziškiausias“ atrakcionų parkas, kokio kitose Baltijos šalyse dar nebuvo. Taip pat esame numatę renginių visiems metams, kurie užtikrintų lankytojų srautus“, – dėstė J. Plenta.
Prekybininkai perspektyvos nemato
Nuomininkai į šiuos „Urmo“ veiksmus žiūri skeptiškai. Pasak jų, linksmintis atėję žmonės apsipirkti neina.
„Tegu nejuokina su tais atrakcionais. Nemanau, kad tai padidins prekių paklausą“, – sakė viena batais prekiaujanti moteris.
Nuomininkai kalba, kad „Urmo“ administracija sugalvojo dar vieną pirkėjų viliojimo gudrybę – samdyti autobusus ir su jais vežioti iš kaimų gyventojus nemokamai, kad šie apsipirktų „Urme“.
„Atvažiavę žmonės tik silkių prisipirks. Kažin ar drabužiai sudomins. Vis tiek pas mus krizė dar tik ateina. „Urmas“ – ne išimtis. Bus tuščia“, – kalbėjo prekybos miestelyje „Urmas“ prekiaujančios moterys.