Stoję prieš penkis garsiausius šalies investuotojus ir pasidaliję unikalia savo verslo idėja, išskirtinio projekto dalyviai gali tikėtis ne tik sulaukti jų susidomėjimo ir investicijų, bet ir savo svajonių išpildymo. Tačiau koks buvo pačių „ryklių“ kelias? Kokios buvo sėkmingiausios jų investicijos ir didžiausios klaidos?
Likus vos kelioms dienoms iki didžiosios premjeros, „rykliai“ pasiryžę tai atskleisti.
Projekto „rykliais“ tapo žinomiausi Lietuvos verslininkai ir investuotojai. Tai – „Kilo Health“ įkūrėjas Tadas Burgaila, advokatų bendrijos „Walless“ vadovė Dovilė Burgienė, „Eika“ įkūrėjas ir valdybos pirmininkas Robertas Dargis, „East West Agro“ generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas ir multimilijoninio startuolio „CUJO AI“ įkūrėjas, „ryklys“ Einaras Gravrock.
Šou, dėl kurio žmonės perka televizorius
Anot R. Dargio, tarp verslininkų ir tikrų ryklių yra daug panašumų. „Ryklys niekuomet nesustoja. Iš esmės, verslininkas yra kaip ryklys – jis turi visuomet judėti į priekį. Jei netiko viena idėja, ateisite su kita. Bet tik per judėjimą atrasite tai, ką darote geriausiai“, – nepasiduoti skatina jis.
Kitas „ryklys“ G. Kvietkauskas tvirtina, kad naujasis projektas jau dabar pranoko visus lūkesčius.
„Labai smalsu girdėti skirtingas jaunų verslų vizijas, idėjas ir kaip žmonės bando jas parduoti. Man taip įdomu, kad įsitraukiu į kiekvieną sakinį, išklausau kiekvieną žmogų. Kiekvienoje situacijoje bandau atrasti save ir tai, kuo galėčiau būti naudingas. Ir ne tik pinigais. Aš matau, kaip kai kur galiu būti naudingas ir savo patirtimi“, – savo mintimis apie naują projektą dalijasiG. Kvietkauskas.
Tuo tarpu T. Burgaila atskleidžia, kad jo aplinkos žmonės taip laukia šio šou, jog tie, kurie neturėjo televizorių, jau pradėjo juos pirkti!
Kaip sekėsi pirmiesiems projekto dalyviams, žiūrovai išvys jau šį pirmadienį, 19.30 val. per TV3.
O visi tie, kurie dar nori tapti projekto dalyviais, kviečiami pildyti dalyvio anketą: https://www.tv3.lt/rykliai
Klaidos versle – kasdien, bet svarbiausia ne tai
„Ryklys“ G. Kvietkauskas verslą lygina su autostrada, iš kurios niekuomet neišlekia. Visgi, jauniesiems verslininkams jis primena, kad net ir čia pasitaiko visko.
„Mano absoliutus moto ir versle, ir gyvenime, yra Vytauto Mačernio citata: „Reikia mokėti gyventi dūžtančiose formose“. Verslas yra dūžtančios formos – niekada neprisiriškite prie konkretaus modelio, nes, keičiantis aplinkybėms, jis taip pat gali keistis. Visa tai galioja ir gyvenime“, – sako jis.
O kokia buvo paties Gedimino didžiausia kada nors padaryta klaida? „Ji kartu buvo ir didžiausia sėkmė. Kadaise pardaviau 51 proc. savo akcijų ir už 3 metų man pavyko jas atsipirkti. Buvau praradęs kontrolę, bet po to sugebėjau ją atgauti“, – atskleidžia jis.
T. Burgaila įsitikinęs, kad tiek didžiausia jo gyvenimo investicija, tiek ir didžiausia klaida dar tik laukia ateityje. Visgi visiems jauniesiems verslininkams jis jau dabar turi ne vieną vertingą patarimą. „Nebijokite klausti, nes jauni verslininkai turi vieną didelį pranašumą, kurio neturi vyresni – jauniems visi nori padėti“, – sako jis.
Taip pat, anot T. Burgailos, kuriant verslą labai svarbu kuo greičiau pradėti galvoti apie globalią rinką – neapsiriboti tik Lietuva ar Baltijos šalimis.
„Tai žmonėms sutaupytų labai daug laiko. Mes labai dažnai norime pradėti Lietuvoje, ir tik tada, jeigu pasiseks, eiti į užsienį. Tačiau energijos kiekiu, eiti labai plačiai ar tik į Lietuvą, yra labai panašu. O galimas laimėjimas gali būti ženkliai didesnis. Aš ir pats tą dabar daryčiau gerokai anksčiau“, – atskleidžia jis.
Tadui pritaria ir JAV gyvenantis E. Gravrock. Anot „ryklio“, pirmiausiai reikėtų pradėti galvoti apie tai, kaip tapsite didžiausiu visame pasaulyje, o tuomet dirbti „atgal“ taip, kad tą pasiektumėte.
Beje, ir paties Einaro pirmosios 30 dienos minučių prasideda nuo darbo. „Toks mano režimas. Kadangi gyvenu JAV, kai aš atsikeliu, didelė pasaulio dalis jau būna nudirbusi dieną. Todėl man labai greitai reikia juos pasivyti. Įžangos nėra – iškart į mūšį“, – sako jis.
Visgi verslininkas neslepia, kad net ir dabar, sukūrus sėkmingą multimilijoninį startuolį, jo kelyje pasitaiko visko.
„Klaidas darau nuolatos – kiekvieną savaitę ir, turbūt, kiekvieną dieną. Aš nežiūriu į klaidų dydį – žiūriu į pamokas. Klaida – galimybė kažką pagerinti. O įveikus kiekvieną klaidą, esi vis arčiau tikslo“, – primena jis.
Su tuo sutinka ir R. Dargis. Verslininkas pripažįsta, kad jo kelyje yra pasitaikiusių ir šimtatūkstantinių klaidų. Tačiau, anot jo, svarbu mokėti iš to pasimokyti ir judėti toliau.
Tiesa, jis šypteli – tai visai nereiškia, kad vienokių ar kitokių klaidų jūsų gyvenime nepasitaikys ir vėliau: „Nepavykstanti idėja nėra pasaulio pabaiga. Jei nepavyko, vadinasi, reikėjo kažką išmokti ir bandyti iš naujo.“
Todėl, R. Dargio įsitikinimu, svarbiausia visiškai atsiduoti savo idėjoms. „Jeigu jūs savo idėja sirgsite tik 4 valandas per parą, labai sunku tikėti, kad jums pavyks. Svarbu nuolatos judėti, augti ir siekti neįmanomo. Nes, net jeigu sieksi kažko neįmanomo, tu vis tiek kažką pasieksi“, – sako jis.
O štai D. Burgienė, visiems, svajojantiems apie sėkmę, primena ir apie geriausias investicijos svarbą. Anot jos, tai – išsilavinimas.
Dar vienas svarbus D. Burgienės patarimas – ryšių mezgimas. „Stengiuosi atrasti žmones pagal tas idėjas, kurios iš jų sklinda. Jei tai yra tarptautiniai žmonės, bandau su jais susipažinti nuotoliu. O jei jie yra kažkur arčiau, tuomet bandau susipažinti gyvai, pabendrauti ir iš to įsikvėpti“, – sako ji.
„Rykliai. Lietuva“ – jau nuo sausio 13 d., kiekvieną pirmadienį, 19.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!