Energetikos saugumui užtikrinti žengtas, nors ir pavėluotas, bet tvirtas žingsnis - Klaipėdos regione planuojama suskystintųjų gamtinių dujų terminalo statyba.
Vakar Ūkio ministerijoje buvo pasirašyta techninės pagalbos sutartis, pagal kurią JAV prekybos ir plėtros agentūra (USTDA) suteiks 826,5 tūkst. dolerių (1,99 mln. litų) finansinę paramą suskystintųjų gamtinių dujų importo terminalo galimybių studijai atlikti.
Dirbs dvejus metus
Studiją turėtų rengti Tarptautinė taikomųjų mokslų korporacija. Numatoma, kad studija bus atlikta iki 2010 metų rugsėjo. Sutartį pasirašė specialiai į Lietuvą atvykęs USTDA direktorius Larry W. Waltheris ir ūkio ministras Vytas Navickas.
Pagrindinis dujų terminalo statybos tikslas - stiprinti Lietuvos energetinį saugumą, t.y. sumažinti priklausomybę nuo „Gazprom“, kuris yra vienintelis gamtinių dujų tiekėjas Lietuvai. Anot ūkio ministro V.Navicko, pastačius dujų terminalą, atsiras „galimybė tam tikrais atvejais kompensuoti tuos gamtinių dujų kiekius, kurių negalėsim gauti iš Rytų“.
Terminalo statyba nėra vienintelis energetinio saugumo stiprinimo projektas - anot ūkio ministro, paraleliai vyksta ir kiti darbai: paskelbta studija dėl Lenkijos ir Lietuvos dujų tinklų sujungimo. Taip pat yra priimtas sprendimas, kad „Lietuvos dujos“ per 3 metus turės sukaupti dujų atsargų, kurių krizės atveju pakaktų 30 dienų.
Kada terminalas bus – dar neaišku
Studijoje bus analizuojamos trys galimos dujų terminalo statybos vietos. Preliminari statybos vieta yra Lietuvos pajūryje, Klaipėdos regione. Anot ministro, terminalas gali būti statomas ne tik krante, bet ir- panašiai kaip Būtingės naftos terminalas - jūroje.
Ši studija papildys ir pratęs dar vieną dabar jau atliekamą panašią studiją. Ministro teigimu, jos nesidubliuos (nors kai kurie aspektai galės būti pertikrinti), naujoji studija galutinai nustatys terminalo vietą, taip pat bus atlikta terminalo sąnaudų, technologijų ir galios analizė.
Tiesa, V.Navickas negalėjo pasakyti maždaug kada terminalas galės būti pastatytas. „Jis mums reikalingas kuo greičiau, bet bus pastatytas tada, kada techniškai ir kitais aspektais tai bus įmanoma“, - aiškino ministras.
Kalbėdamas apie terminalo talpą, V.Navickas buvo konkretesnis ir nurodė, kad kol kas (remiantis pirmąja studija) planuojamas 1,5-2 mlrd. Kubinių metrų talpos suskystintųjų dujų terminalas.
20 proc. terminalo – „Achemai“
V.Navickas išreiškė viltį, kad šią savaitę vyksiančiame Vyriausybės posėdyje bus pritarta siūlymui įkurti bendrovę, kuri turės rūpintis suskystintųjų dujų terminalo statyba. 80 proc. šios bendrovės akcijų turėtų priklausyti valstybei, 20 proc. - privačiam verslui.
Šie 20 proc. priklausys „Achemai“, kuri yra didžiausias dujų vartotojas. „Prieš pasirinkdami mes apklausėme visus didžiuosius dujų tiekėjus, vartotojus ir tik iš vieno gavome sutikimą investuoti ir dalyvauti“, - sakė ūkio ministras. Numatomas pradinis bendrovės kapitalas - 100 tūkst. litų, iš jų 20 tūkst. ateis iš privataus kapitalo.
Tomas Andriukonis