• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kovo 1-osios Lietuvos gyventojai sulauks naujo pokyčio  – dabar naudojamą skaičių „8“ telefonų numerių pradžioje neliks. Vietoje aštuoneto numerio pradžioje turės atsirasti naujas prefiksas „0“. Tad jei turimų kontaktų savo telefonuose neatnaujinsite, prisiskambinti tėvams, giminaičiams ar bičiuliams nepavyks, sunkumų gali atsirasti ir norint patekti pas gydytoją.

Nuo kovo 1-osios Lietuvos gyventojai sulauks naujo pokyčio  – dabar naudojamą skaičių „8“ telefonų numerių pradžioje neliks. Vietoje aštuoneto numerio pradžioje turės atsirasti naujas prefiksas „0“. Tad jei turimų kontaktų savo telefonuose neatnaujinsite, prisiskambinti tėvams, giminaičiams ar bičiuliams nepavyks, sunkumų gali atsirasti ir norint patekti pas gydytoją.

REKLAMA

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) narė Kristina Mikoliūnienė naujienų portalui tv3.lt anksčiau paaiškino, kad Lietuva tokiu būdu siekia atsikratyti dar nuo sovietinių laikų naudoto aštuoneto numerių pradžioje.

„Stojant į Europos Sąjunga (ES) viskas šalyje buvo derinama, keičiama, kad derėtų ne su anksčiau taikytais (rusiškais) standartais, o su ES, t. y. tarptautiniais.

REKLAMA
REKLAMA

Numeracijos srityje vietoje anksčiau taikytų GOST techninių standartų, operatorių naudotų komunikacijai tarp stočių, nuspręsta taikyti ITU (tarptautinės telekomunikacijų sąjungos) patvirtintus pasaulinius techninius standartus. Todėl 8 keitimas į +370 buvo ne prievolė, o sąmoningas šalies pasirinkimas“, – kalbėjo K. Mikoliūnienė.

REKLAMA

Numeracijos pokyčiai, pasak pašnekovės, prasidėjo dar pernai.

Ir nors šiuo metu dar galima paskambinti savo artimiesiems, jei numerio priekyje yra aštuonetas, tačiau jau nuo 2025 m. kovo mėnesio visi telefonai su numerio priekyje esančiu aštuonetu tiesiog neveiks.

„Skambinantysis turėtų išgirsti pranešimą apie tai, kad sujungimas negalimas“, – paaiškino RRT atstovė.

Gali nepavykti patekti pas gydytoją

„Telia“ duomenimis, beveik trečdalis fiksuotojo ryšio skambučių vyksta renkant aštuonetu prasidedančius numerius, o blogiausia, jog į raginimus juos atnaujinti nesureaguoja net gydymo įstaigos. Ekspertai primena, kad per likusias dienas taip pat būtina perkonfigūruoti senesnes signalizacijų sistemas ir telefonu pakeliamus užtvarus.

REKLAMA
REKLAMA

Įrašę 0 vietoje 8, adresatams galime prisiskambinti jau dabar, o prefiksas 8 galutinai nustos veikti 2025 m. kovo 1 d. Šie pokyčiai niekaip nepalies tų, kas jau dabar numerius rašo naudodami tarptautinį Lietuvai priskirtą kodą +370.

„Didžiausią nerimą kelia tai, kad dalis įmonių dar net nepradėjo ruoštis pokyčiams. Kai kurios iš jų ne tik neatnaujino viešai skelbiamų kontaktų, bet ir nesusitvarkė savo techninių sistemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau dabar galime prognozuoti, kad kovo pradžioje dalis pacientų negalės prisiskambinti į poliklinikas, o prie prekybos centrų ir verslo centrų gali susidaryti spūstys dėl neveikiančių užkardų.

Po kovo 1-osios skambučiai su prefiksu 8 paprasčiausiai nepasieks adresato, todėl labai svarbu šiuos pakeitimus atlikti nedelsiant,“ – teigia „Telia“ numeracijos keitimo projekto vadovė Rima Pakalnytė.

REKLAMA

Naujausia „Telia“ statistika rodo, kad didžioji dalis gyventojų jau prisitaikė prie numeracijos pokyčių – mažiau nei 10 proc. mobiliųjų ryšio skambučių vis dar vyksta naudojant senąjį prefiksą. Tačiau fiksuotojo ryšio, ypač verslo segmente, situacija gerokai sudėtingesnė: net 30 proc. skambučių vis dar inicijuojami naudojant aštuonetu prasidedančius numerius.

Didžiausia rizika išlieka sveikatos priežiūros sektoriuje – poliklinikose, ligoninėse ir kitose medicinos įstaigose, kur telefono ryšys dažnai yra vienintelė pacientų bendravimo su gydytojais priemonė. Jei iki kovo 1-osios šių įstaigų numeriai nebus atnaujinti, pacientai gali nesugebėti prisiskambinti dėl konsultacijų, vizitų registracijos ar net skubios medicininės pagalbos.

REKLAMA

„Mūsų skaičiavimai rodo, kad sveikatos priežiūros sektorius susiduria su didžiausiais iššūkiais, nes daugelis poliklinikų ir ligoninių vis dar naudoja pasenusias telefonijos sistemas. Jos nėra pritaikytos automatiškai pereiti prie naujos numeracijos – jų atnaujinimas reikalauja techninių darbų. Problema dar paaštrėja, kai įstaigos ne tik neperkonfigūruoja savo sistemų, bet ir palieka senus numerius savo interneto svetainėse ar informacinėse sistemose. Tai reiškia, kad net tie pacientai, kurie žino apie numeracijos pokyčius, vis tiek gali būti klaidinami,“ – pabrėžia R. Pakalnytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši galimas nesusipratimas gali turėti rimtų pasekmių vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nėra įpratę registruotis vizitams internetu ir dažniausiai naudojasi tik telefoniniu ryšiu. Jei jų skambučiai nepasieks gydymo įstaigų, jie gali likti be būtinos medicininės pagalbos ar gydytojų konsultacijų. Dėl to tiek pačios gydymo įstaigos, tiek jų pacientai turėtų nedelsdami imtis veiksmų, kad būtų išvengta galimų trikdžių po kovo 1 d.

REKLAMA

Gresia spūstys ir veiklos trikdžiai

Numeracijos pokyčiai kelia ne tik informacijos atnaujinimo iššūkius, bet ir gali lemti nemalonius trikdžius buitinėse situacijose. Vienas ryškiausių pavyzdžių – prekybos centrai, verslo kompleksai ir kiti komerciniai objektai, kuriuose stovėjimo aikštelių užkardai pakeliami paskambinus telefonu. Jei sistema nėra pritaikyta naujai numeracijai, ji gali tiesiog neatpažinti skambinančiojo numerio ir neleisti jam įvažiuoti į stovėjimo aikštelę.

REKLAMA

„Jau dabar sulaukiame nemažai užklausų iš įmonių, kurios nerimauja dėl savo sistemų veikimo po kovo 1 d. Įsivaizduokite rytinį piką verslo centre – darbuotojai negali patekti į stovėjimo aikštelę, nes užkardas neatpažįsta

jų numerio. Kol problema sprendžiama, formuojasi transporto spūstys, žmonės vėluoja į darbą, o organizacijos veikla sutrinka. Tai realus scenarijus, jei perėjimas prie naujos numeracijos nebus atliktas laiku,“ – perspėja „Telia“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be užkardų ir parkavimo sistemų, analogišką riziką kelia ir pastatų apsaugos sistemos. Daugelyje įmonių ir dalyje privačių namų veikiančios signalizacijos yra susietos su mobiliuoju ryšiu. Jei šios sistemos nėra atnaujintos, saugumo tarnybos gali negauti kritinių pranešimų apie įsilaužimus, gaisrus ar kitus incidentus.

Dar viena sritis, kuri dažnai lieka nepastebėta, bet gali sukelti rimtų problemų – žinybinės telefonų stotelės (PBX). Tai įmonių naudojamos vidinės telefonijos sistemos, kurios sujungia darbuotojus tarpusavyje ir leidžia skambinti išorės kontaktams. Jei PBX stotelės nebus laiku perkonfigūruotos, darbuotojai gali susidurti su ryšio sutrikimais – skambučiai gali neįvykti arba būti siunčiami neteisingais numeriais.

REKLAMA

Paskutinėms dienoms paliktas sistemų atnaujinimas gali sukelti nenumatytų problemų – nuo paprastų komunikacijos sutrikimų iki rimtų verslo procesų trikdžių. Todėl svarbu ne tik atlikti būtinus pakeitimus, bet ir išbandyti sistemų veikimą su naująja numeracija, kol dar veikia ir senasis prefiksas.

Kaip pasikeisti numerius telefone?

Telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ atstovė A. Buitkutė gyventojams primena, kad jie gali pasinaudoti išmaniosiomis programėlėmis, kurios prefiksus pakeičia automatiškai.

REKLAMA

„Viena iš tokių – „Contacts Prefix Fixer“ aplikacija, kuri yra tinkama ir „Android“, ir „iOS“ naudotojams. Įsidiegus programėlę, reikia nurodyti, kurį skaičių aptikus, kaip prefiksą, norite pakeisti“, – sakė ji.

Be to, A. Buitkutės teigimu, ši programėlė aptinka ir besidubliuojančius adresatus.

„Tad turėsite progą ir atsinaujinti kontaktų sąrašą. Taip pat yra lietuvio kurta aplikacija „370“, kuri visus prefiksus pakeičia per kelias sekundes“, – rekomendavo ji.

Bereikalingas keitimas įvedantis sumaištį visuomenėje. Kas ką nori tas ir daro. Betvarkė
Tokias pat aferas varote kaip su elektra
kad tik daugiau sumaišties įvesti - to ir siekia lodarių šaika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų